Trwa ładowanie...

Nie żyje Paweł Kędzierski. Reżyser "Dnia dziecka" miał 72 lata

21 stycznia w Warszawie zmarł Paweł Kędzierski. Był reżyserem filmowym i dokumentalistą.

Share
Nie żyje Paweł Kędzierski. Reżyser "Dnia dziecka" miał 72 lataŹródło: East News
d2wk97w

Smutna informację podał portal Filmpolski.pl. Paweł Kędzierski urodził się 2 lipca 1946 r. W latach 70. był członkiem słynnego Zespołu Filmowego "X" Andrzeja Wajdy, gdzie nakręcił kilka filmów fabularnych.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię na łódzkiej filmówce. Współpracował z Agnieszką Holland, Jerzym Domaradzkim czy Marcelem Łozińskim, z którym zrealizował swój debiut "Widziane z dołu" (1971 r.).

Zobacz także: Pokazał, jak żyją zakonnice za murami klasztoru. Z kamerami spędził z nimi 9 dni

Był autorem szeregu filmów dokumentalnych. Za najważniejszy w jego dorobku uważa się "Dzień dziecka" (1981). To 16-minutowy opis jednego dnia od przebudzenia do zaśnięcia dwóch braci z warszawskiej rodziny inteligenckiej. Kędzierski ukazał presję, jakiej poddawane są dzieci przez otaczający świat dorosłych: rodzinę, szkołę, organizacje społeczne.

d2wk97w

Za "Dzień dziecka" dostał Grand Prix na festiwalu w Oberhausen. W 1990 r. przyjął nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za film "Wybór Polski". Niespełna miesiąc temu otrzymał nagrodę Stowarzyszenia za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Paweł Kędzierski był wieloletnim przewodniczącym sekcji filmu dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

East News
Źródło: East News
d2wk97w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wk97w
d2wk97w