Nie żyje Ryszard Bugajski, twórca filmu "Przesłuchanie"

Ryszard Bugajski, reżyser i scenarzysta filmowy, zmarł 7 czerwca w Warszawie. Miał 76 lat. Informację podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Nie żyje Ryszard Bugajski, twórca filmu "Przesłuchanie"
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Strozyk/REPORTER

Ryszard Bugajski urodził się w 1943 roku w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na łódzkiej filmówce. Szkołę filmową ukończył w roku 1973. W kinie zadebiutował filmem "Kobieta i kobieta".

Rozgłos przyniósł mu film "Przesłuchanie" z Krystyną Jandą w roli głównej. Film, który w demaskatorski i bezkompromisowy sposób obnażał działania aparatu komunistycznej władzy, ze zrozumiałych powodów nie mógł w roku 1982 być dopuszczonym do regularnej dystrybucji. Obraz przeleżał na półce do 1989 roku, kiedy to odbyła się jego oficjalna premiera.

Za zrealizowanie "Przesłuchania" Bugajski został dyscyplinarnie wyrzucony z Zespołów Filmowych. Wyemigrował za granicę.

Mieszkając jeszcze Kanadzie, Bugajski zrobił w Polsce w 1995 roku obraz zatytułowany "Gracze"– sensacyjną historię, której głównym motywem były prezydenckie wybory w roku 1990 i zamach na Lecha Wałęsę. Film nie okazał się jednak dziełem znaczącym w dorobku reżysera. W roku 2005, powstała wyreżyserowana przez Bugajskiego jedna z części projektu "Solidarność, solidarność", zatytułowana "Co się stało z naszą Solidarnością". Wydał trzy powieści: "Przesłuchanie" (1982), "Przyznaję się do winy" (1983) i "Sól i pieprz".

W ostatnich latach zrealizował między innymi filmy "Układ zamknięty" i "Zaćma".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)