Trwa ładowanie...

NieZwykłe spotkanie z Joanną Kos-Krauze i˙Krzysztofem Krauze

NieZwykłe spotkanie z Joanną Kos-Krauze i˙Krzysztofem KrauzeŹródło: AFP
d349l8r
d349l8r

Filmy mistrzów i debiutantów, projekcje dla najmłodszych, warsztaty, wystawy i spotkania z twórcami złożą się na bogaty program 8. Festiwalu Filmów NieZwykłych, który od środy 27 kwietnia gościć będzie przez tydzień w Sandomierzu (Świętokrzyskie).

Reżyserami NieZwykłymi tegorocznej edycji festiwalu będą Joanna Kos-KrauzeKrzysztof Krauze. Głównym punktem programu jest przegląd filmów tej pary reżyserskiej oraz filmy zrealizowane samodzielnie przez Krzysztofa Krauze przed wspólną działalnością twórczą. W programie jest spotkanie z twórcami.

Mistrzem NieZwykłym będzie w tym roku Andrzej Wajda. Organizatorzy zaprosili reżysera na festiwal. W ramach Projektu Kino RP odbędą się pokazy dzieł polskiej kinematografii: "Wesela", "Popiołu i diamentu" Wajdy oraz "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.

Pokazane zostaną także filmy fabularne z nurtu kina studyjnego, które - jak zapowiadają organizatorzy - poruszają ważne tematy współczesnego świata, skłaniają do˙refleksji, podtrzymują tradycję dialogu między widzem i twórcą.

Dzięki współpracy z ambasadą Królestwa Danii i Instytutem Kultury Duńskiej widzowie sandomierskiego festiwalu poznają wybrane dzieła kinematografii tego kraju z ostatniego roku. Dyrektor International Children's Film Festival w Oulu Miki Antolainen zaprezentuje z kolei filmy z Finlandii. Będzie to także okazja do przypomnienia "Kalevali" - fińskiego eposu w animowanej kreacji Stanisława Lenartowicza.

d349l8r

W programie znalazły się także filmy zrealizowane przez debiutujących reżyserów młodego pokolenia w Studiu Filmowym im. Andrzeja Munka oraz zapisy telewizyjnych rozmów i filmy dokumentalne z udziałem gości festiwalu.

W ramach festiwalu odbędzie się spotkanie z pisarzem Zbyszkiem Masternakiem i promocja jego książki "Księstwo. Trylogia młodzieńcza". Według tej prozy Andrzej Barański - Reżyser NieZwykły 2010 - napisał scenariusz i wyreżyserował film, którego akcja toczy się w regionie świętokrzyskim. W czerwcu film ma być prezentowany na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni.

Podczas przedpołudniowych seansów odbędą się edukacyjne pokazy dla dzieci i˙młodzieży. Wśród nich znajdą się "Filmy warte Poznania" z TV Studio Filmów Animowanych, afrykańskie filmy animowane oraz duńskie filmy bez dialogów dla najmłodszych widzów festiwalu.

Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi są warsztaty "Ogrody polskiej animacji". Gimnazjaliści, którzy przyjadą do Sandomierza z różnych zakątków Polski, poznają tajniki pracy animatora i˙zrealizują swoje filmy pod opieką artystyczną Roberta Turło.

d349l8r

W Domu Długosza wraz z gośćmi festiwalu będzie można wziąć udział w˙akcji "Czytanie dzieciom". Zostanie zaprezentowana m.in. nowa książka Anny Utkin-Kwiecińskiej "Raz na rynku w Sandomierzu".

W piwnicach zamku pod hasłem "Moje Nikifory" swoje obrazy zaprezentuje autor logotypu festiwalu i plakatu do filmu Dariusz Miliński. Na rynku oglądać można będzie dwie wystawy plenerowe: fotograficzne portrety aktorek filmu polskiego oraz zagraniczne plakaty do filmów Andrzeja Wajdy ze zbiorów Andrzeja Cebuli.

Gośćmi festiwalu będą m. in. Jacek Bławut, Marian Dzięgiel, Arkadiusz Jakubik, Stanisław Lenartowicz, Franciszek Maśluszczak, Jacek Petrycki, Wojciech Pszoniak, Ewa Sobolewska, Andrzej Seweryn, Kazimiera Szczuka, Artur Więcek "Baron".

Organizatorami˙festiwalu są: Camfilm, Urząd Miejski w Sandomierzu i Sandomierskie Centrum Kultury.

d349l8r

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**

** [

PAMIĘTACIE MAŁĄ NEL? NIE ZGADNIECIE KIM JEST DZISIAJ ]( http://film.wp.pl/co-slychac-u-malej-nel-6025274957063297g )**

** [

ZOBACZ JAKI FILM ZNA KAŻDY POLAK! ]( http://film.wp.pl/jaki-polski-film-obejrzalo-najwiecej-widzow-6025274942079617g )**

** [

ALE SCHUDŁY! TE GWIAZDY KIEDYŚ WYGLĄDAŁY FATALNIE! ]( http://teleshow.wp.pl/te-gwiazdy-w-sama-pore-wziely-sie-za-siebie-6026603049555073g )**

d349l8r

**[

WSTYDLIWA PRZESZŁOŚĆ KUBY WOJEWÓDZKIEGO ]( http://teleshow.wp.pl/wstydliwa-przeszlosc-kuby-wojewodzkiego-6021644318356609g )**

d349l8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d349l8r