Nostalgiczne Studio Festiwalowe w Telewizji Kino Polska
Z okazji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych co wieczór między 6 a 11 czerwca Telewizja Kino Polska zaprasza widzów na „Nostalgiczne Studio Festiwalowe”. O historii i kulisach jednej z najważniejszych filmowych imprez w Polsce opowiedzą aktorzy, reżyserzy i stali bywalcy Gdyni. Po każdym odcinku „Studia” – przegląd filmów nagrodzonych w poprzednich latach.
Redaktorką „Nostalgicznego Studia” jest Magdalena Juszczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz wielka fanka polskiego kina. Chcąc zgłębić fenomen Gdyni, zaprosiła do rozmowy osoby, które historię tej imprezy znają z pierwszej ręki.
Wśród jej gości znaleźli się m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Cezary Pazura, Grażyna Szapołowska, Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski oraz prowadzący festiwalowe gale: Maciej Orłoś, Grażyna Torbicka i Krzysztof Materna.
W urokliwej scenografii, przed ustawioną na piasku kamerą, wspominają oni, jak zmieniał się festiwal na przestrzeni lat; odsłaniają kulisy obrad jury i tajemnice kontrowersyjnych werdyktów. Jak z rękawa sypią też mniej i bardziej pikantnymi anegdotami. Bo festiwal to przecież także wydarzenie towarzyskie, a jego historia – jak mówi Grażyna Torbicka – zapisana jest w skandalach. Co za szczęście, że nie wszystkie z nich udało się organizatorom zamieść pod czerwony dywan! Odkrywane po latach, pokazują nam barwny obraz czasów, w których co prawda nie było jeszcze celebrytów i paparazzich, za to artyści nadawali ton całemu społeczeństwu.
Oprócz stawiania pytań o życie towarzyskie i uczuciowe festiwalu, „Nostalgiczne Studio” stara się uchwycić jego głębsze znaczenie. Które z nagrodzonych w Gdyni tytułów można dziś uznać za punkty zwrotne w historii polskiego kina? Jaki wpływ zdobyte tam nagrody miały później na twórców? I wreszcie: dokąd dzisiaj zmierza festiwal? – W historii Gdyni zaczyna się właśnie nowy rozdział – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. – Tworząc „Nostalgiczne Studio Festiwalowe”, przyłapujemy tę zmianę na gorącym uczynku.
Jest to też dobra okazja, by wrócić do filmów nagrodzonych na festiwalu w poprzednich latach. Jak zniosły próbę czasu i co ważnego nam dziś mówią? Warto sprawdzić w Telewizji Kino Polska.
Między 6 a 11 czerwca w nostalgicznym cyklu filmowym zobaczymy:
1. „Barwy ochronne” (Złote Lwy 1977; emisja w Telewizji Kino Polska 6 i 11 czerwca)
2. „Siekierezadę” (Złote Lwy 1986; w programie 6 i 9 czerwca)
3. „Bez znieczulenia” (Złote Lwy 1978; na antenie we wtorek 7 czerwca)
4. „Paciorki jednego różańca” (Złote Lwy 1980; emisja w środę 8 czerwca)
5. „Kobietę w kapeluszu” (Złote Lwy 1985; na antenie w czwartek 9 czerwca)
6. „Życie jako śmiertelną chorobę przenoszoną drogą płciową” (Złote Lwy 2000; emisja w piątek 10 czerwca)
7. „Poznań 56” (Nagroda Specjalna Jury 1996; emisja 10 czerwca)
8. „Ucieczkę z kina Wolność” (Złote Lwy 1990; na antenie w sobotę 11 czerwca)
9. „Egoistów” (Nagroda Jury Młodzieżowego, 2000; emisja 11 czerwca).
Wymienione tytuły są nie tylko obowiązkową lekturą każdego szanującego się kinomana, ale też ważnym świadectwem tego, jak na przestrzeni czasu zmienialiśmy się my – widzowie; obywatele kraju o wyjątkowo burzliwej przeszłości.
Seanse pod znakiem Złotych Lwów we wszystkie dni festiwalu tuż po „Nostalgicznym Studiu Festiwalowym”, nadawanym o godzinie 20.20 w Telewizji Kino Polska.