Trwa ładowanie...

Notre Dame w 5 filmach. Te sceny wszyscy dziś wspominają

Drugi raz na te sceny tak samo nie spojrzymy. Pochłonięta częściowo przez ogień katedra Notre Dame wywołała w wielu z nas falę sentymentu. Potężna budowla wpisała się przecież na stałe do światowej kultury. Była też tłem (a nawet i bohaterką) wielu znanych dobrze filmów.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Notre Dame w 5 filmach. Te sceny wszyscy dziś wspominająŹródło: East News
d22s73y
d22s73y

Katedra Notre Dame została częściowo strawiona przez ogień. Wydarzenia z Paryża wstrząsnęły światem. W mediach społecznościowych jak grzyby po deszczu pojawiły się wpisy tych, którzy w pożarze upatrują symbolicznych upadków: wiary, chrześcijaństwa, Europy i co jeszcze można sobie wyobrazić. Niektóre z tych wpisów zakrawają o absurd. Spłonął jednak budynek, który były niezwykłym miejscem. I tłem niezliczonej liczby filmów. Te kadry wracają teraz w mediach społecznościowych.

"Przed zachodem słońca"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Richard Linklater zafundował w 2004 roku prawdziwy rollercoaster emocji. "Przed zachodem słońca" opowiada o relacji Jesse (Ethan Hawke)
i Celine (Julie Delpy)
, którzy spotykają się po latach w Paryżu. Jest taka scena w filmie, gdy para płynie wzdłuż Sekwany. Jesse opowiada Celine historię: "Słyszałem, że podczas okupacji Niemcy, wynosząc się z miasta, zaminowali świątynię, by ją wysadzić. Zostawili jednego żołnierza, który miał zdetonować ładunek. A on nic. Siedział porażony pięknem budowli. Kiedy wkroczyli tu alianci, znaleźli wyłożone ładunki i nietknięty przełącznik. To samo w kilku innych miejscach". Potem dopowiada, że nie wie, czy to prawdziwa historia. I Celine mówi: "To piękna historia. Ale kiedyś Notre Dame zniknie". Ciekawy zbieg okoliczności, prawda? Wychodzi na to, że Linklater przez przypadek przewidział przyszłość.

Zobacz: Po pożarze. Najnowsze zdjęcia z katedry Notre Dame

"Amelia"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Katedra była też jednym z ważniejszych miejsc w filmie "Amelia". Ci, którzy kochają ten film, z pewnością dobrze pamiętają, że było to miejsce, do którego mała Amelia przychodziła co roku, by modlić się o braciszka. Podczas jednej z tych wizyt turysta zeskoczył z Notre Dame wprost na mamę Amelii, zabijając kobietę na miejscu. Mało pozytywna historia, ale pamiętna - trzeba przyznać.

"Van Helsing"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

A skoro jesteśmy przy pamiętnych scenach - fani fantasy kojarzą pewnie tę z "Van Helsinga". Bohater grany przez Hugh Jackmana ściga ulicami Paryża Dr Jekylla. Podczas pościgu dokonują zniszczeń m.in. w Notre Dame, gdzie ukrył się potwór. Katedra, jak widać, nigdy nie miała lekko. Nawet w filmach.

"Do utraty tchu"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Bardziej romantycznie jest za to w "Do utraty tchu" Jean-Luca Godarda. Film opowiada historię mężczyzny, który zabija policjanta. Przed ręką sprawiedliwości ucieka do Paryża. Tam ma odebrać pieniądze, które umożliwią mu dalszą ucieczkę. Ale historia lubi się komplikować. Paryż w filmie Godarda to praktycznie jeden z najważniejszych bohaterów.

"Dzwonnik z Notre Dame"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Można wybierać sceny z filmów jeszcze długo. Ale prawda jest taka, że po pożarze katedry wszyscy publikują najczęściej zdjęcia z "Dzwonnika z Notre Dame". Nikt tak darzył uczuciem majestatycznej katedry jak Quasimodo, dla którego Notre Dame była schronieniem przed światem. Nic dziwnego, że to właśnie screeny z tego filmu krążą teraz po sieci...

d22s73y
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d22s73y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22s73y