Nowa kolekcja DVD Percy'ego Adlona!

Już 20 października wychodzi najnowsze, kolekcjonerskie wydanie filmów świetnego niemieckiego reżysera, Percy'ego Adlona.

Nowa kolekcja DVD Percy'ego Adlona!
Źródło zdjęć: © Kino Świat

W skład trzypłytowego boxa wchodzą:

Reżyseria: Percy Adlon Występują: Marianne Sägebrecht, Eisi Gulp, Manuela Denz, Toni Berger, Hans Stadlbauer Produkcja: Niemcy 1984 Treść: Fabularny debiut Percy’ego Adlona. Marianne (Marianne Sägebrecht)
dobiega czterdziestki i raczej nie mogłaby pochwalić się jakimś szczególnym życiowym sukcesem. Pracuje w zakładzie pogrzebowym, jest samotna, nieszczęśliwa i znudzona, a do tego wszystkiego puszysta, w czym upatruje przyczynę swych porażek w relacjach z mężczyznami. Taki początek nie zwiastuje komedii, a jednak…
Marianne zakochuje się, a uczucie dodaje jej skrzydeł. Brzydkie kaczątko staje się łabędziem. Jej wybrankiem, tytułowym cukiereczkiem jest Huber (w tej roli Eisi Gulp, popularny niemiecki aktor komediowy), znacznie młodszy i szczuplejszy od niej kierowca metra. Kobieta robi wszystko, aby pozyskać jego względy, a jej starania zwieńczone zostają sukcesem. Tak rozpoczyna się namiętny i burzliwy romans. I w tym momencie do gry wkracza trzeci zawodnik: żona Cukiereczka…

Niemiecka premiera filmu miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1985 roku; amerykańska na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku, również w 1985 roku. Odtwórczyni głównej roli kobiecej, Marianne Sägebrecht, którą śmiało nazwać można muzą Adlona za rolę w „Cukiereczku” otrzymała nagrodę krytyków ERNST-LUBITSCH (1986), a reżyser statutkę Silver Spike na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid w Hiszpanii (1985).

*Reżyseria: Percy Adlon Występują: Marianne Sägebrecht, CCH Pounder, Jack Palance, Christine Kaufmann, Monica Calhoun, Darron Flagg, G. Smokey Campbell, Hans Stadlbauer Produkcja: Niemcy/USA 1987 Treść: * Największy sukces Percy’ego Adlona i jego, założonej wspólnie z małżonką, firmy producenckiej. Dwie muzyczne nominacje do Oscara (1989), Cezar dla najlepszego filmu zagranicznego (1989), nagroda krytyków ERNST-LUBITSCH dla najlepszej komedii (1988), dwie nagrody niemieckiego przemysłu filmowego (1988), nominacja do Independent Spirit Award (1989), nagroda za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Seattle (1988). Światowa premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rio de Janeiro w 1987 roku. I tam „Bagdad Cafe” zdobyło przychylność jury i publiczności.
Gdzieś na skraju pustyni Mojave, gdzieś między Las Vegas a Disneylandem para niemieckich turystów w średnim wieku sprzecza się i rozstaje. W ten właśnie sposób poznajemy jedną z głównych bohaterek tej niezwykłej opowieści o zwykłych ludziach – pulchną Jasmine (Marianne Sägebrecht), skrępowaną gorsetem i konwenansami Europejkę. Kobieta dociera do tytułowego zapomnianego motelu „Bagdad Cafe” prowadzonego przez wyzwoloną murzynkę Brendę (CCH Pounder). Różnice dzielące kobiety początkowo wydają się nie do pokonania, lecz już wkrótce okazuje się, że panie nie mogą bez siebie żyć, a przyjaźń, która je połączy odmieni ich dotychczasowe życie.

* Rozalka idzie na zakupy /Rosalie Goes Shopping/*
Reżyseria: Percy Adlon Występują: Marianne Sägebrecht, Brad Davis, Judge Reinhold, Erika Blumberger, Willy Harlander, Patricia Zehentmayr, John Hawkes, Alex Winter, Courtney Kraus Produkcja: Niemcy/USA 1989 Treść:
Premiera komedii odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 1989 roku. „Rozalka…” startowała wówczas w konkursie głównym obok „Mystery Train” Jima Jarmuscha, „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore oraz „Wiosennych wód” Jerzego Skolimowskiego.
Percy Adlon ponownie uczynił główną bohaterką swej filmowej opowieści Marianne Sägebrecht.
Tym razem wcieliła się ona w postać przykładnej żony i matki siedmiorga dzieci, Rosalii. Ray jest szczęśliwy u boku swej jowialnej połowicy, która w prowadzeniu domu nie ma sobie równych. Małżeńska miłość kwitnie, zwłaszcza wieczorami, gdy oboje mogą wreszcie odpocząć i powygłupiać się przed telewizorem, odgrywając scenki z ulubionych reklam. Rosalię charakteryzuje jeszcze jedna cecha – bardzo trudno oprzeć się jej różnego rodzaju pokusom, zwłaszcza tym konsumpcyjnym, a więc gdy nadarza się okazja, aby podnieść standard życia rodziny na zdecydowanie wyższy poziom, kobieta nie musi zastanawiać się długo. Pochodzenie pieniędzy jest jednak nie do końca legalne i harmonia życia Greenspace’ów zostaje zagrożona…

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)