Trwa ładowanie...
d3xk6b9

Obsesja w aksamitnych baletkach

d3xk6b9
d3xk6b9

Aranofsky znowu nakręcił film, który na długo pozostaje w pamięci. Pełen jest mocnych scen, ekstremalnych emocji, obsesji i mrocznych zakamarków ludzkiej duszy. Od tej pory inaczej już będziesz patrzeć na tancerzy.

Nina mieszka z apodyktyczną mamą byłą baletnicą w Nowym Yorku. Jest najlepszą baleriną w zespole. Pewnej nocy śni, że tańczy w „Jeziorze Łabędzim”. Sen okazuje się proroczy. Z powodu zakończenia kariery Beth poszukiwana jest baletnica do nowego „Jeziora Łabędziego”. Jedna tancerka będzie tańczyła dwie role: Białego i Czarnego Łabędzia. Ninie bardzo zależy na tej roli. Choreograf Thomas ma jednak wątpliwości, bo rola jest bardzo trudna. Czy tak cnotliwa dziewczyna jak Nina jest w stanie zatańczyć rolę Czarnego Łabędzia? Namawia ją, by poznała własne ciemne strony.

Innym problemem Niny jest jej chęć bycia perfekcyjną. Thomas mówi jej, że perfekcja nie polega na doskonałej technice ale na zatraceniu się w tańcu, poddaniu się emocjom. A tego Nina niezwykle się boi.

Na domiar złego w zespole pojawia się nowa baletnica Lilly. Mroczne alter ego Niny. Lilly wciąga Ninę w to wszystko, co w jej świecie było dotąd zakazane przez nadopiekuńczą mamusię. Nocne wyjścia do klubów, alkohol, narkotyki, seks. W pewnym momencie Nina wyzwala się spod wpływu matki. Przestaje być grzeczną i słodką dziewczynką i staje się niezależną młodą kobietą. Tym samym jest w stanie sprostać roli Czarnego Łabędzia.

d3xk6b9

Kamera podąża za Niną krok w krok, jest jakby uwieszona na jej ramieniu. Tak jakby chciała wejść do jej głowy. By najlepiej oddać jej zagubienie, nerwowość, lęk i brak wiary w siebie. Pokazać wszystkie rozterki, które targają młodą kobietą.

Jeśli uwierzysz w siebie, uwierzysz w to, co robisz. Włożysz wiele pracy, pasji i emocji, wtedy osiągniesz perfekcję. Ale cena za taką perfekcję może być bardzo wysoka. Nina stopiła się ze swoją postacią, przekroczyła wszystkie granice, dla jednej małej "chwili doskonałości".

Film Aranofsky’iego opowiada o pasji, przekraczaniu granic. A także o artyście. Jaka jest jego rola? Czy jest tylko narzędziem, które umiera po zakończeniu dzieła? No i o obsesji. Zresztą nie jest to nowy temat w jego twórczości. Stawia także przed nami pytania jak wielkich poświęceń potrzebuje sztuka i czy kompromisy między artystą a sztuka są możliwe.

d3xk6b9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xk6b9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj