Trwa ładowanie...

Orły 2016 : Gajos z Nagrodą za Osiągnięcia Życia

Share
Orły 2016 : Gajos z Nagrodą za Osiągnięcia ŻyciaŹródło: East News
d2stvka

W środę 2 marca, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych 2016 zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2016, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej - Nagrody za Osiągnięcia Życia. Otrzymał ją wybitny aktor filmowy i teatralny Janusz Gajos.

- Trochę jestem zaskoczony, że to już - żartował Gajos, odbierając prestiżową nagrodę. Niedawno przy okazji Przeglądu Orłów 2016 przyznał, że tylko raz wziął udział w castingu. „To było wtedy, gdy zdobyłem rolę blond bohatera” – żartował. Wspominany „blond bohater” to oczywiście Janek Kos z serialu „Czterej pancerni i pies” (1966-1970), który przyniósł Januszowi Gajosowi wielką popularność. Od tamtego czasu regularnie występował na wielkim ekranie, w telewizji i na deskach teatrów, m.in. w „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981), „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego (1982), serialu „Alternatywy 4” (1983-1986) oraz „Ucieczce z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego (1990). Aktor w tegorocznej edycji Orłów jest także nominowany w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Body/Ciało”. W przeszłości już trzykrotnie odbierał Orła – za filmy „To ja złodziej” w 2001 roku, „Jasminum” w 2007 i „Układ zamknięty” w 2014 roku.

Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Dotychczasowymi zwycięzcami w tej kategorii byli m.in.: Wojciech Jerzy Has, Andrzej Wajda, Stanisław Różewicz, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Jerzy Hoffman.

Wśród Nominowanych, którzy wzięli udział w konferencji byli między innymi:

d2stvka

Janusz Majewski - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Film za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Jerzy Skolimowski- nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria za film „11 minut”

Kinga Dębska - nominowana do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Film za film „Moje córki krowy” oraz w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny za film „Aktorka”

Gabriela Muskała - nominowana do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film „Moje córki krowy”

d2stvka

Janusz Gajos - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Body/Ciało”

Maciej Stuhr - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Wojciech Pszoniak - nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Magnus von Horn - nominowany do Orła 2016 w kategorii Odkrycie Roku i Najlepsza Reżyseria za film „Intruz”

d2stvka

Justyna Suwała - nominowana do Orła 2016 w kategorii Odkrycie Roku za film „Body/Ciało”

Patryk Vega- nominowany do Orła 2016 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za serial „Służby specjalne”

Nominowani do nagrody Orly 2016 fot. East News

d2stvka

Podczas uroczystego spotkania Nominowani odebrali dyplomy nominacyjne, a Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, wręczył im zaproszenia do członkostwa do Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Przyjęcie zaproszenia do EFA daje prawo głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe oraz udziału w całorocznej działalności Europejskiej Akademii Filmowej.

Gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2016 odbędzie się w poniedziałek, 7 marca, w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowana przez Program 2 TVP. Początek relacji o godzinie 21.50.

Polskie Nagrody Filmowe powstają przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

d2stvka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2stvka