Trwa ładowanie...
oprac. Michał Nowak
07-03-2017 15:23
i inni (1)

Orły 2017: Sylwester Chęciński laureatem Orła za Osiągnięcia życia

We wtorek 7 marca, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych 2017 zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2017, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej. Tegorocznym Laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został Sylwester Chęciński. - Zrobił słynną trylogię komediową "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", ale dla polskich filmowców ważniejsze jest chyba to, że oprócz wspaniałych filmów, na których wychowywały się rzesze Polaków, jest autorytetem, człowiekiem obdarzonym ogromnym szacunkiem - mówi w rozmowie z WP Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Orły 2017: Sylwester Chęciński laureatem Orła za Osiągnięcia życiaŹródło: ONS.pl
d2qx9go
d2qx9go

Sylwester Chęciński to reżyser filmowy, twórca kultowych polskich komedii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć” czy „Rozmowy kontrolowane”, które bawią kolejne pokolenia polskich widzów od ponad 50 lat. Jest również reżyserem filmu „Wielki Szu”, nagrodzonego Złotą Kaczką w kategorii Najlepszy Film w 1984 roku. Jako reżyser zadebiutował w roku 1961 filmem „Historia żółtej ciżemki”.

W 1978 roku uhonorowany nagrodą czasopisma „Film” za tryptyk filmowy „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Honorową, statuetkę „Jańcia Wodnika” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2005” we Wrześni.

DARIUSZ JABŁOŃSKI O SYLWESTRZE CHĘCIŃSKIM

Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Dotychczasowymi zwycięzcami w tej kategorii byli: Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Witold Sobociński (2007), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Wójcik (2009), Jerzy Stefan Stawiński (2010), Tadeusz Chmielewski (2011), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Kazimierz Karabasz (2014), Franciszek Pieczka (2015) oraz Janusz Gajos (2016).

d2qx9go

Wśród Nominowanych, którzy wzięli udział w konferencji, byli między innymi:

Wojciech Smarzowski – nominowany do Orła 2017 w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz za film „Wołyń”

Maciej Pieprzyca – nominowany do Orła 2017 w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz za film „Jestem mordercą”

Jan P. Matuszyński – nominowany do Orła 2017 w kategoriach Odkrycie Roku, Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria za film „Ostatnia rodzina”

Agata Kulesza – nominowana do Orła 2017 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca za film „Jestem mordercą”

d2qx9go

Aleksandra Konieczna – nominowana do Orła 2017 w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca za film „Ostatnia rodzina”

Agata Buzek – nominowana do Orła 2017 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca za film „Niewinne”

Izabela Kuna – nominowana do Orła 2017 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca za film „Wołyń”

Michalina Łabacz – nominowana do Orła 2017 w kategoriach Odkrycie Roku oraz Najlepsza Główna Rola Kobieca za film „Wołyń”

d2qx9go

Jacek Braciak – nominowany do Orła 2017 w kategorii Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film „Wołyń”

Arkadiusz Jakubik – nominowany do Orła 2017 w kategoriach Najlepsza Główna Rola Męska za film „Wołyń” oraz Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska za film „Jestem mordercą”

Mirosław Haniszewski – nominowany do Orła 2017 w kategorii Najlepsza Główna Rola Męska za film „Jestem mordercą”

Paweł Dyllus – nominowany do Orła 2017 w kategorii Najlepsze Zdjęcia do filmu „Jestem mordercą”

d2qx9go

Łukasz Palkowski – nominowany do Orła 2017 w kategorii Najlepszy Filmowy Serial Fabularny za serial „Belfer”

Anna Zamecka – nominowana do Orła 2017 w kategoriach Odkrycie Roku, Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Montaż za film„Komunia”

Karolina Bielawska – nominowana do Orła 2017 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny za „Mów mi Marianna”

Wojciech Staroń – nominowany do Orła 2017 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny za film „Bracia”
i inni.

d2qx9go

Podczas uroczystego spotkania Nominowani odebrali dyplomy nominacyjne a Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i Prezydent Polskiej Akademii Filmowej, wręczył im zaproszenia do członkostwa do Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Przyjęcie zaproszenia do EFA daje prawo głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe oraz udziału w całorocznej działalności Europejskiej Akademii Filmowej.

Ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 odbędzie się w poniedziałek, 20 marca o godz. 20:00 w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowana przez Canal+. Relacja, która rozpocznie się o godz. 21:00 będzie odkodowana dla wszystkich abonentów NC+ oraz u wybranych operatorów TV kablowej.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników, a przeprowadza je i nadzoruje wiodąca firma doradcza PwC.

d2qx9go
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qx9go

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj