Najpopularniejszy w historii. Fenomenalny hit Netfliksa
Jeszcze kilka lat temu filmy, które zostały nagrodzone Oscarami, dostawały drugie życie w kinach i potrafiły podwoić swoje wpływy ze sprzedaży biletów. Teraz to zjawisko przeniosło się na platformy streamingowe, czego przykładem są dwie produkcje Netfliksa – "Na Zachodzie bez zmian" oraz "RRR".
Niemiecki dramat wojenny "Na Zachodzie bez zmian" był, obok oczywiście "Wszystko wszędzie naraz", największym zwycięzcą oscarowej gali. Spośród dziewięciu nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej wywalczył cztery statuetki: dla najlepszego filmu międzynarodowego, za najlepsze zdjęcia, scenografię oraz muzykę oryginalną. Cztery Oscary dla europejskiej produkcji to naprawdę duże osiągniecie.
Indyjska produkcja "RRR" była nominowana tylko w jednej kategorii, ale okazała się w niej bezkonkurencyjna. Piosenka "Naatu Naatu" została nagrodzona Oscarem, a ponadto stała się międzynarodowym przebojem na muzycznych listach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Największe hity Netfliksa. Nadal przyciągają przed ekrany
Widzowie Netfliksa też zareagowali na sukcesy obu filmów, które ponownie awansowały na czołowe miejsca w zestawieniach najpopularniejszych tytułów w wielu krajach. "Na zachodzie bez zmian", po siedemnastu tygodniach od premiery, jest obecnie drugim najpopularniejszych nieanglojęzycznym filmem platformy i szóstym pośród wszystkich produkcji, a jego popularność od czasu oscarowej ceremonii wciąż rośnie.
"Na Zachodzie bez zmian" już przed kilkoma tygodniami zyskał status największego nieanglojęzycznego przeboju w historii Netfliksa oraz filmu, który w czołowej dziesiątce przebojów platformy utrzymywał się przez rekordową liczbę tygodni. Można założyć, że w ciągu blisko pięciu miesięcy był oglądany przez około 200 mln godzin (wynik z pierwszych 28 dni to 101,4 mln godzin).
Przypomnijmy, że produkcja Netfliksa jest trzecią ekranizacją słynnej antywojennej powieści Ericha Marii Remarque'a, ale pierwszą nakręconą przez Niemców (w 1933 roku naziści z rozkazu Goebbelsa zabronili wydawania książek Remarque'a i publicznie spalili jego dzieła). Aby zabrać się za ekranizację tego wybitnego dzieła literackiego, nasi zachodni sąsiedzi potrzebowali więc niemal stu lat i pieniędzy amerykańskiej platformy streamingowej. Za odwagę, nawet taką mocno spóźnioną, też przyznaje się nagrody…
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" omawiamy 95. galę wręczenia Oscarów. Czy werdykt jest słuszny? Kto był największym przegranym? Jakie kreacje gwiazd nas zachwyciły? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.