Oscary 2025. Nadchodzą zmiany w regulaminie. Jakich zasad będą musieli przestrzegać filmowcy?
Jeszcze nie opadł kurz po 96. gali rozdania Oscarów, a Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej już ogłasza nowości w regulaminie, które będą obowiązywać w naborze kandydatów do statuetek za rok. Co ważnego czeka na filmowców? Czy zmiany w jakikolwiek sposób dotkną fanów kina oraz samego rozdania nagród filmowych?
Żadne zasady oscarowego wyścigu nie są wyryte w kamieniu i to, co dziś oglądamy w tę jedną emocjonującą noc, jest znacząco różne od wydarzeń sprzed kilku dekad. Regulamin, tak jak branża filmowa, jest organizmem żywym. O ostatnich zmianach donosi serwis The Hollywood Reporter. Część z nich jest próbą promowania kin w czasie, gdy triumfy święcą platformy streamingowe. Jest wiele zmian, które dla nas widzów wydają się jedynie kosmetyczne. Oto kilka ważniejszych informacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe 2024 roku
Jakie zmiany dotyczące Oscarów są ważne dla polskich twórców?
Od teraz w kategorii Najlepszy film międzynarodowy będą brane pod uwagę także pełnometrażowe animacje. Obowiązują też nowe widełki czasowe. O statuetki powalczą filmy, których premiera wypada między 1 listopada 2023 roku a 30 września 2024 roku.
Akademia wychodzi naprzeciw przemysłowi kinowemu
Jeśli producenci marzą o nominacji w najważniejszej kategorii, muszą pokazywać obraz w kinach przez minimum siedem dni. "O Oscara mogą się ubiegać również te filmy, które w Ameryce będą miały pokazy wyłącznie w ośmiu rynkach pod warunkiem, że pozostałe dwa będą w krajach z Top15 największych rynków kinowych świata" - czytamy na Filmwebie. Ten zapis w regulaminie ma oczywiście wspomóc przemysł kinowy, dla którego okres pandemii i kolejnych lockdownów był serią ciosów. Co więcej, czas, w którym kina były zamknięte, zmienił nawyki widzów, którzy dzisiaj wolą obejrzeć film z perspektywy domowej kanapy, niż kupić bilet.
Zmiany w Oscarach. Co jeszcze?
Shortlista pozycji nominowanych w kategorii za ścieżkę dźwiękową wydłuża się z 15 do 20. Od tej pory już trzy osoby mogą liczyć na indywidualną statuetkę, a nie dwie (dotychczas większa liczba osób odbierała wyróżnienie jako zespół twórców). Jeśli idzie o Oscary za scenariusze, to teraz Akademia będzie brać pod uwagę skończone teksty, na podstawie których faktycznie nakręcono film - nie wcześniejsze szkice, koncepty, improwizacje.
Oscary 2025 kiedy?
Chociaż w Polsce czekamy na lato, a nie na rozdanie Oscarów dla filmów, o których jeszcze nawet nie słyszeliśmy, to za oceanem już zakasują rękawy i dumają nad kolejną ceremonią. Wiadomo, że odbędzie się w nocy z 2 na 3 marca (polskiego czasu) 2025 r.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" pochylamy się nad "Mocnym tematem" Netfliksa, załamujemy ręce nad szokującą decyzją Disney+, rzucamy okiem na "Nową konstelację" i jedziemy do Włoch z "Ripleyem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: