Trwa ładowanie...

"Panie Dulskie": Katarzyna Figura opowiada o przemianie w staruszkę

"Panie Dulskie": Katarzyna Figura opowiada o przemianie w staruszkęŹródło: Marcin Makowski
dd3omnf
dd3omnf

O mężczyznami, którzy rządzą światem i kobietach, które rządzą mężczyznami. O ciekawości, rodzinnych grzeszkach i scenicznej metamorfozie w… staruchę, której nie sposób nie lubić. O wszystkich tych sprawach opowiada gwiazda komedii (nie)obyczajowej "Panie Dulskie"Katarzyna Figura. W najnowszym filmie Filipa Bajona aktorka występuje u boku Krystyny Jandy i Mai Ostaszewskiej tworząc "jedną z najlepszych ról w swoim kinowym dorobku" (WP Film).

„Ten film należy do kobiet, one wszystkie rządzą tutaj bardzo silną ręką. Katarzyna Figura gra córkę Krystyny Jandy, postać, która nie tylko scala rodzinę, ale również ją utrzymuje. Matka i córka mieszkają razem, a ich stosunki są dość napięte” – wyjaśnia Filip Bajon. „Trudno odgadnąć, co gra w duszy mojej bohaterki. To postać bardzo bogata wewnętrznie, ze wszystkimi dobrymi i okropnymi cechami. Wie wszystko o rodzinnych sekretach – zdradach, romansach, śmieciach, zatopionych marzeniach. Gdy zachodzi potrzeba potrafi być groźna i dyktatorska” – mówi Katarzyna Figura. „Pomimo jej charakteru czułam się bardzo dobrze jako Dulska. Życzyłabym sobie więcej takich ról”.

Postać grana przez Figurę jest z widzami najdłużej. Przewija się przez cały film – od dziecka po sędziwą staruszkę. „W środku mnie była wielka ciekawość. Zaproponowałam charakteryzatorowi, by wykonał misterną pracę i postarzył moją twarz, idąc po naturalnych cieniach i zmarszczkach. W ten sposób powstała nowa twarz, którą z ciekawością odkryłam. Nie wiem, czy za wiele lat będę tak wyglądać. Wiem za to, że inne aktorki niekoniecznie by na coś takiego przyzwoliły” – stwierdza aktorka.

Nowy film Filipa Bajona, twórcy kinowego przeboju „Śluby panieńskie”, rzuca świeże spojrzenie na ponadczasową komedię „Moralność Pani Dulskiej”, poruszając się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a współczesnością. W doborowej obsadzie między innymi: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Herman i Olgierd Łukaszewicz.

dd3omnf

Do Melanii (Maja Ostaszewska), wnuczki pani Dulskiej (Krystyna Janda), przyjeżdża Rainer Dulsky (Władysław Kowalski), profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Czuje ze ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają Dulscy. Zaintrygowana historią rodu Melania, reżyserka filmowa, przyłącza się do jego poszukiwań. Kolejne odkrycia przeniosą ich w przeszłość pełną tajemnic, które na zawsze miały pozostać w ukryciu. Rodzina Dulskich ma wiele na sumieniu…

Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – największą państwową wytwórnię filmową w Polsce, która ma na swoim koncie takie hity jak: „Generał Nil”, „Galerianki”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz” czy „Róża” Wojtka Smarzowskiego. Film zrealizowany jest przy udziale finansowym Miasta Lublin, gdzie rozgrywa się akcja filmu. „Panie Dulskie” są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Panie Dulskie w kinach od 2 października.

dd3omnf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd3omnf