Trwa ładowanie...
Jakub Zagalski
28-09-2016 20:48

„Piąta fala”: dzieciaki z karabinami [RECENZJA DVD]

Nastolatka, z którą można się utożsamiać, tajemniczy przystojniak i inwazja kosmitów. Czy z takiej mieszanki mógł powstać dobry film?

Share
„Piąta fala”: dzieciaki z karabinami [RECENZJA DVD]Źródło: Materiały prasowe
d3ox2n1

Ekranizacje powieści z gatunku young adult (vide „Zmierzch”, „Igrzyska śmierci”, „Więzień labiryntu”, „Dary anioła”) rządzą się własnymi prawami i oglądając którąś z nich, trzeba się pogodzić z występowanie stałych elementów. Na pierwszym planie mamy więc nastoletniego bohatera (chłopaka lub dziewczynę)
, który nie wyróżnia się z tłumu, a jest wręcz typem samotnika. W życiu takiego delikwenta koniecznie musi zajść jakaś rewolucyjna zmiana, która sprawia, że odkryje on w sobie niezwykły talent potrzebny do uratowania świata/rodziny/najbliższych.

W „Piątej fali” rolę takiej bohaterki, skromnej nastolatki, która znajduje się w centrum niezwykłych wydarzeń, jest Cassie (Chloe Grace Moretz). Dziewczyna żyjąca w typowym amerykańskim miasteczku staje się świadkiem kosmicznej inwazji – na niebie nagle pojawia się ogromnych rozmiarów obiekt, który z początku nie wykazuje żadnej aktywności. Po jakimś czasie na ziemi zaczynają się dziać niepokojące rzeczy, mające doprowadzić do unicestwienia ludzkości. Chloe jako jedna z nielicznych przeżyła cztery ataki nazywane falami – swoiste odpowiedniki plag egipskich. To jednak nie koniec, gdyż kosmici szykują się do tytułowej, piątej fali, która ma być gwoździem do trumny ludzkości.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Początek „Piątej fali” sugeruje, że będziemy mieć do czynienia z mroczną, brutalną i depresyjną (jak na standardy young adult) opowieścią o dziewczynie walczącej o przetrwanie. Tymczasem im dalej w las, tym pierwotna sugestia blednie. W konsekwencji śledzimy miałką i naiwną historię o nastolatkach stawiających opór kosmicznym najeźdźcom. Trudno się tu doszukać sensu, poza oczywistą przesłanką, że w tego typu ekranizacji główni bohaterowie muszą być młodzi, by domyślny widz mógł się z nimi utożsamiać. Problem polega na tym, że scenariusz jest tu szyty grubymi nićmi i nie da się do niego podchodzić bez przymrużenia oka.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Całej sytuacji nie pomagają jednowymiarowe postacie i do bólu przewidywalne rozwiązania fabularne. A już główny wątek miłosny i patetyczne deklaracje standardowego przystojniaka wołają o pomstę do nieba. Chyba, że jesteśmy trzynastolatką, która będzie wzdychać na widok umięśnionej klaty eksponowanej w zupełnie niepotrzebnej scenie.

d3ox2n1

„Piąta fala” miała szansę zbudować ciekawy nastrój w oparciu o standardowy motyw kosmicznej inwazji, ale skończyło się na bezmyślnych harcach szablonowych nastolatków. Chloe Grace Moretz marnuje się w takim kinie.

Ocena: 4/10

Wydanie DVD:

„Piątą falę” na DVD można obejrzeć w polskiej wersji językowej z lektorem lub napisami (audio 5.1). W sekcji z dodatkami specjalnymi znajdziemy szereg zwiastunów innych produkcji, gagi z planu filmowego, reportaż o realizacji „Piątej fali” z wypowiedziami aktorów i twórców. Oprócz tego cały film można obejrzeć z komentarzem (audio i napisy) reżysera J Blakesona i Chloe Grace Moretz.

Ocena: 6/10
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d3ox2n1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ox2n1
d3ox2n1