Piątek znaczy premiery - czeka na nas aż 10 nowych filmów!

Tym razem na wielkim ekranie zagoszczą ekoterroryści z Oregonu, niezależny debiut Sebastiana Buttnego, oraz Liam Neeson jako podstarzały zabójca, który musi rozliczyć się z przeszłością. Nie zabraknie Jennifer Lopez , która wpadnie w oko młodemu socjopacie, surrealistycznej opowieści Lecha Majewskiego, a także archeologów, którzy będą musieli się zmierzyć z piramidą grozy. Do kin trafi również komediowy hit tej wiosny, dramat w podzielonym Berlinie lat 70. XX wieku, najnowszy film Przemysława Wojcieszka oraz refleksja nad życiem młodych kobiet, które trafiły na ulice Europy Zachodniej. Szczegóły poniżej!

Kiedy fabułę „Wendy and Lucy” praktycznie nieznanej w Polsce Kelly Reichardt dałoby się streścić jednym zdaniem, tak by opisać „Night Moves” potrzeba wielu. Tym bardziej, iż z politycznie poprawnej opowieści o dojrzewających ekoterrorystach w hippisowskiej atmosferze Oregonu Reichardt czyni w połowie filmu thriller godny „Psychozy” Hitchcocka. I tam i tu sympatia do trójki bohaterów zdaje się w trakcie trwania filmu opuszczać publiczność, która zdaje się wpadać w zastawioną przez reżyser pułapkę zawartą w pytaniu: czy wysadzenie tamy da się usprawiedliwić zgubną dla przyrody działalnością człowieka? Kiedy tak naprawdę Reichardt zdaje się pytać o możliwość powrotu z raz obranej drogi.

Piątek znaczy premiery - czeka na nas aż 10 nowych filmów!
Źródło zdjęć: © mat. dystrybutora

17.04.2015 07:35

"Heavy Mental" to historia, w której granica między dziwnym, śmiesznym i smutnym jest wyjątkowo płynna. Stajemy się świadkami mentalnej podróży głównych bohaterów, w której każdy chce coś ugrać dla siebie. Ich dotychczasowe pragnienia ulegają rozpadowi i wiedzeni instynktem samozachowawczym zaczynają walczyć już nie o to, co wydawało się życiowym celem, ale o to, co jest możliwe i dostępne. Są dziecinni i okrutni zarazem.

W życiu bohatera "Nocnego pościgu" - brooklińskiego gangstera i niezawodnego płatnego zabójcy Jimmy’ego Conlona (Neeson), niegdyś znanego jako Grabarz - bywało już lepiej. 55-letniego gangstera, starego przyjaciela bossa mafii Shawna Maguire’a (Harris), prześladują nie tylko grzechy przeszłości, lecz także zawzięty detektyw, który przez ostatnie 30 lat nieustannie depcze mu po piętach. Wydaje się, że tylko whisky może ukoić jego nerwy. Gdy jednak jego dawno niewidziany syn Mike (Kinnaman) staje się celem, Jimmy musi dokonać wyboru pomiędzy swoją przestępczą rodziną, a synem, którego porzucił wiele lat temu. Mike musi uciekać. Jedynym sposobem, w jaki Jimmy może odpokutować za błędy przeszłości, może okazać się uchronienie syna przed losem, jaki według Jimmy’ego jest pisany jemu samemu — znalezienie się po złej stronie lufy pistoletu. Jimmy nie ma dokąd uciec, a w ciągu jednej nocy musi podjąć decyzję, komu jest winien lojalność.

Mottem "Chłopaka z sąsiedztwa" bez wątpienia może być zdanie 'Za jeden błąd możesz płacić do końca życia'... Krótko po rozwodzie nauczycielka Claire Peterson (Jennifer Lopez) wdaje się w romans z nad wyraz dojrzałym nastolatkiem Noah (Ryan Guzman), który właśnie wprowadza się do domu obok. Kiedy uświadamia sobie, że to, co robi jest złe i zrywa romans, jest już za późno. Chłopak nie przyjmuje odmowy. Nakręca się spirala terroru. Socjopatyczny Noah, jak się okazuje, ma za sobą trudną przeszłość. Wszelkimi sposobami osacza Peterson, próbując zrujnować jej karierę zawodową, „zaprzyjaźniając się” z jej synem, by w końcu zapisać na zajęcia, które prowadzi.

"Onirica. Psie Pole" to surrealistyczna produkcja w reżyserii Lecha Majewskiego. Adam stracił w wypadku ukochaną i najbliższego przyjaciela. Na dramat osobisty nakłada się tragedia narodu. Jest 2010, „rok biblijny” w Polsce: powodzie, pożary, osuwająca się ziemia i katastrofa samolotu prezydenckiego. Adam porzuca pracę wykładowcy literatury symbolicznej i zostaje kasjerem w supermarkecie. Chce tylko spać, uciekając od bolesnej rzeczywistości. Jedyną lekturą tego mrocznego czasu staje się „Boska komedia” Dantego. I to jej fragmenty nadają sens codzienności...

"Piramida" to horror w reżyserii Grégory’ego Levasseura, współautora scenariuszy filmów "Lustra" i "Wzgórza mają oczy". Grupa egiptologów odkrywa piramidę zakopaną w piaskach pustyni. Badając jej wnętrze gubią się w labiryncie podziemnych korytarzy i odkrywają, że w piramidzie kryją się niesamowite istoty, które zaczynają na nich polować. W rolach głównych: Ashley Hinshaw ("Kronika"), Denis O’Hare ("Witaj w klubie") i James Buckley ("Seksualni, niebezpieczni").

"The Duff (ta brzydka i gruba)" to komediowy hit tej wiosny. Ekranizacja powieści amerykańskiej nastolatki, która stała się światowym bestsellerem. Nie łatwo jest być nastolatką, zwłaszcza jeśli dowiadujesz się, że twoje najlepsze przyjaciółki kumplują się z tobą dlatego, żeby na twoim tle zawsze wypadać lepiej. Bianka jest pewną siebie licealną luzarą, dopóki nie dowiaduje się, że jest też… the DUFF (Designated Ugly Fat Friend), czyli #tąbrzydkąigrubą. Jej "przyjaciółki" potrzebują kogoś takiego, żeby na jego tle wypadać lepiej, a ci, którzy chcą do nich dotrzeć – żeby mieć punkt zaczepienia. Rzecz w tym, że ona wcale nie ma na to ochoty. Brutalnie uświadomiona przez Wesleya postanawia rozprawić się ze szkolną rzeczywistością. Zanim jednak uda jej się przekonać świat, że jest pełnowartościową i do tego atrakcyjną Bianką, będzie musiała zejść na samo dno youtubowego upokorzenia i facebookowego niebytu, oraz przełknąć gorzkie
rozczarowanie po ulokowaniu uczuć w niewłaściwym adresacie.

"Druga strona muru" przenosi nas w lata 70, XX wieku. Trzydziestoletnia Nelly i jej syn Aleksiej zaczynają nowe życie w zachodnich Niemczech. Udało im się uciec z Berlina Wschodniego, gdzie zostawili za sobą trudne i bolesne wspomnienia. Trzy lata wcześniej w tajemniczych okolicznościach chłopiec stracił ojca, a Nelly partnera, Wassilija. Kobieta wierzy, że po drugiej stronie muru, zapewni sobie i dziecku dobre i spokojne życie. Pierwsze kroki w nowym miejscu stawiają w ośrodku dla uchodźców, oczekując na przyznanie prawa do stałego pobytu. Nelly zaprzyjaźnia się z pochodzącą z Polski Krysią, a jej syn poznaje rówieśniczkę Jeleną. Oboje znajdują również wspólny język z Hansem, który, tak jak oni, jest uciekinierem z NRD. Kiedy Nelly wydaje się, że życie wreszcie się ułoży, zaczynają się nią interesować agenci służb specjalnych, którzy drążą temat zaginięcia Wassilija. Niespodziewanie dogania ją przeszłość. Czy uda się jej przed nią
uciec?

"Jak całkowicie zniknąć" to najnowszy film Przemysława Wojcieszka, enfante terrible polskiego kina, autora bezwzględnie szczerych i ironicznie czułych portretów Polski i Polaków, takich jak "Głośniej od bomb", "W dół kolorowym wzgórzem" czy rewelacyjnego "Made in Poland". Tym razem Wojcieszek podąża przez nocny Berlin za swoimi dwiema ekscentrycznymi bohaterkami, które dryfują od przypadkowego spotkania w metrze aż do miłosnego finału. Wszystko w rytm genialnej muzyki Julii Marcell, napisanej specjalnie do filmu Wojcieszka. Razem z bohaterkami odwiedzamy nocne kluby, dyskoteki i dancingi, przypatrując się zabłąkanym w berlińskiej nocy poszukiwaczom miłości, atrakcji czy zapomnienia.

"Ostatni gasi światło" przenosi widzów do Zurychu gdzie właśnie odbywa się wigilia Bożego Narodzenia. „Bóg się rodzi” w przytulnych galeriach handlowych. W sercach mieszkańców europejskiej metropolii jest zbyt ciasno; za dużo tam kłamstw i samotności. Mia, 18-letnia prostytutka wybiera się na Święta do domu, do Bułgarii. Zanim to nastąpi – czeka ją najtrudniejszy dzień pracy na różowym bulwarze…

ZAPRASZAMY DO KIN!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)