Pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyciła świat. "Twój Vincent" w kinach od 6 października
- Przedstawiam państwu ten film z pokorą, mam nadzieję, że zarażę was miłością do Vincenta - te słowa reżyserki Doroty Kobieli usłyszeli widzowie obecni na uroczystej premierze filmu "Twój Vincent", ręcznie malowanego, animowanego kryminału o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha. Premiera kinowa już w najbliższy piątek, 6 października.
03.10.2017 | aktual.: 05.10.2017 17:30
- Dziesięć lat temu byłam malarką i początkującym reżyserem, w świecie filmu praktycznie nikim. To właśnie wtedy wymyśliłam sobie, żeby zrobić 7-minutowy film o Vincencie van Goghu, który pokaże artystę poprzez jego obrazy. Dzisiaj jest to ponad 90-minutowy film inspirowany obrazami van Gogha, stworzony na 65 tys. klatek, malowany przez ponad 120 malarzy z 20 krajów, dystrybuowany w 135 terytoriach. To nie wydarzyłoby się, gdybym ja, ten nikt, nie miał wspaniałych ludzi i inspiracji wokół siebie. (...) Przedstawiam państwu ten film z pokorą, mam nadzieję, że zarażę was tą miłością do Vincenta i wierzę, że jego słowa z listu do brata, dotyczą jego, mnie i każdego z was: "Chciałbym pokazać poprzez moją pracę, co ten nikt nosi w swoim sercu" - takimi słowami zapowiedziała seans Dorota Kobiela za pośrednictwem Roberta Gulaczyka, filmowego Vincenta.
- To dla mnie odkrycie ostatnich miesięcy. Jak oglądam taki film, to sobie myślę: "Jest Bóg" - mówił o filmie i jego bohaterze Jerzy Stuhr.
Światowa premiera filmu odbyła się 12 czerwca podczas prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Od tamtej pory dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zachwyca widzów na całym świecie. Nie inaczej było podczas premier we Wrocławiu i Warszawie, gdzie publiczność przyjęła film niezwykle entuzjastycznie.
"Twój Vincent" to efekt pracy wielu ludzi, jednak stoi za nim przede wszystkim jedno małżeństwo - Dorota Kobiela i Hugh Welchman, których połączyło nie tylko uczucie, ale również wspólna pasja i fascynacja Vincentem van Goghiem. Film, który imponuje rozmachem realizacyjnym, tak wygląda w liczbach:
Scenariusz
- 800 listów van Gogha było dla twórców inspiracją do napisania scenariusza.
- 40 różnych publikacji o Vincencie: biografii, opracowań naukowych, esejów i beletrystyki Dorota Kobiela i Hugh Welchman przeczytali zanim ukończyli scenariusz filmu.
- W ciągu 4 lat odwiedzili 19 muzeów w sześciu krajach, obejrzeli około 400 obrazów van Gogha.
- Powstało 5 wersji scenariusza.
Realizacja
- Realizowany w 3 krajach - zdjęcia aktorskie odbyły się w studiach we Wrocławiu i Londynie, studia malarskie znajdowały się w Grecji i Polsce.
- Praca nad filmem zajęła 8 lat.
- Na ogłoszenie o poszukiwaniu malarzy do zespołu produkcja otrzymała 5 tys. zgłoszeń z całego świata.
- Zaangażowanych było 125 malarzy z 15 krajów.
- Powstało 97 stacji PAWS (zaprojektowanych specjalnie na potrzeby filmu stacji malarskich).
- Na jedną sekundę filmu składają się wykonane w wysokiej rozdzielczości 24 zdjęcia 12 ujęć obrazu.
- Każda sekunda filmu oznaczała nawet 10 dni pracy dla jednego malarza.
- 80 lat - tyle czasu Dorota Kobiela musiałaby spędzić na pracy nad filmem, gdyby trzymała się pierwotnego pomysłu i realizowała film sama.
Efekt końcowy
- Jedyny taki film w historii kina.
- 65 tys. ręcznie malowanych klatek.
- W filmie "grają" 94 obrazy Vincenta van Gogha, które zostały "wcielone" do filmu w postaci bardzo zbliżonej do oryginałów, oraz kolejnych 31 obrazów wykorzystanych w formie częściowo lub znacznie przekształconej.
- 15 minut owacji na stojąco podczas światowej premiery na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.
- Dystrybucja w 135 krajach.
W wieku 28 lat Vincent był nieudacznikiem, który stracił trzy posady z rzędu, mieszkał w szopie w górniczym rejonie Borinage w Belgii i nie miał nic oprócz kilku książek oraz braku pomysłu na życie. Dziesięć lat później stał się największą artystyczną sensacją Paryża. W ciągu 10 tygodni spędzonych w Auvers przed śmiercią van Gogh namalował 70 obrazów. Za życia sprzedał tylko jeden. Teraz jego płótna osiągają rekordowe ceny i przez wielu jest uznawany za artystę wszech czasów. "Twój Vincent" to wzruszający kryminał, który przywołuje twórczość van Gogha, jednocześnie opowiadając o jego pełnym pasji, nieszczęśliwym życiu i tajemniczej śmierci.