Trwa ładowanie...
d3g3y9z

Pierwszy polski film Netflixa. "Eroica 2022" to piekło kobiet stworzone przez kobiety

Nad "Eroicą 2022" pracowały znakomite polskie reżyserki, które zaadaptowały historie napisane przez uznane polskie pisarki, w tym noblistkę Olgę Tokarczuk. Na ekranie zobaczymy historie kobiet w podłych czasach, a wśród nich m.in. Agatę Buzek.
Share
Kadr z filmu "Eroica 2022"
Kadr z filmu "Eroica 2022"Źródło: Materiały prasowe
d3g3y9z

Wyobraźcie sobie rzeczywistość, w której kobiety są produktem, a macierzyństwo jest obowiązkiem. W świecie przedstawionym w "Eroice 2022" pięć bohaterek stawia czoła rzeczywistości pełnej absurdów, niezdrowych relacji, braku prawdziwych emocji i samotności. Choć w polskiej produkcji Netfliksa wykreowano zupełnie fikcyjny świat, jest on bardzo wiarygodny i łudząco przypomina obecne czasy.

Za projekt odpowiadają przede wszystkim kobiety. Scenariusz oparty jest na historiach napisanych przez uznane polskie prozaiczki: Gaję Grzegorzewską, Grażynę Plebanek, Joannę Bator, Ilonę Witkowską i laureatkę Nagrody NoblaOlgę Tokarczuk. Za kamerą natomiast stanęły wyjątkowe reżyserki: Olga Chajdas ("1983", "Nina"), Anna Jadowska ("Dzikie róże"), Katarzyna Adamik ("1983", "Pokot"), Jagoda Szelc ("Wieża. Jasny dzień") oraz Anna Kazejak ("Obietnica").

Kadr z filmu Materiały prasowe
Kadr z filmu Źródło: Materiały prasowe

"'Erotica 2022' przedstawia rzeczywistość podobną do naszej, chociaż znacznie bardziej opresyjną wobec kobiet i surrealistyczną. Wydarzenia ukazane w filmie mogłyby jednak zdarzyć się dziś – i to jest najbardziej niepokojące" – tak o swoim filmie mówią jego twórczynie.

d3g3y9z

W filmie występują m.in.: Małgorzata Bela, Agnieszka Żulewska, Julian Świeżewski, Agata Buzek, Andrzej Konopka, Sebastian Stankiewicz, Monika Pikuła, Ignacy Liss, Sara Celler Jezierska i Sebastian Pawlak. Producentką filmu jest Marta Lewandowska ze studia filmowego Friends with Benefits.

Małgorzata Bela w "Eroica 2022"
Małgorzata Bela w "Eroica 2022"

Olszówka zagrała w serialu Netflixa! "To ogromne wyróżnienie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3g3y9z

Podziel się opinią

Share
d3g3y9z
d3g3y9z