Pijaństwo w kinie, czyli szybki przegląd filmów na chwiejnych nogach
Poznajcie bohaterów, którzy nie potrafią funkcjonować bez kultowej "lornety z meduzą".
5. ''Gangsterzy i filantropi'' reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski (1962)
Obcesowi kelnerzy oraz klienci chwiejący się nad swoją setką i śledzikiem. To wszystko zobaczymy w "Gangsterach i filantropach" Jerzego Hoffmana. Główny bohater (Wiesław Michnikowski) topi smutki w alkoholu. Został zwolniony z pracy w laboratorium chemicznym, ma dorastającą córkę, której zwyczajów nie potrafi pojąć, a jego żona ciągle ma pretensje. Podczas gdy oddaje się alkoholowym przyjemnościom, obsługa omyłkowo bierze go za inspektora sanitarnego, wręcza łapówkę, a kelnerzy kłaniają się w pas.
4. ''Wesele'' reż. Wojciech Smarzowski (2004)
Wojnar, ogrodnik z podkarpackiej wsi, urządza córce wystawne wesele. Alkohol leje się strumieniami. W filmie piją wszyscy, toastom nie ma końca.
Bardzo wymowna jest scena, gdy jeden z gości budzi się z pijackiej drzemki z okrzykiem: "Śniło mi się, że jestem na bezalkoholowym weselu", po czym sięga po kolejną uspokajającą 'setkę'.
3. ''Popiół i diament'' reż. Andrzej Wajda (1958)
Zbyszek Cybulski i wymowna scena picia dla uczczenia końca wojny. Toasty wznoszone są za żołnierzy, poległych podczas II wojny światowej, za kolegów z partyzantki. Tym razem atmosfera picia jest ciężka i przygnębiająca.
2. ''Wszyscy jesteśmy Chrystusami'' reż. Marek Koterski (2006)
Obraz Marka Koterskiego to wnikliwe studium psychiki alkoholika (Marek Kondrat). Film pokazuje nałóg, który przekazywany jest z ojca na syna, o zamkniętym kręgu picia i bicia. Adaś Miauczyński w chwili desperacji, gdy nie może znaleźć alkoholu, napada na własną matkę i wypija jej perfumy.
1. ''Pętla'' reż. Wojciech Jerzy Has (1957)
Chyba najbardziej kultowy polski film o piciu, którego scenarzystą był znany z hulaszczego życia Marek Hłasko. Główny bohater bezskutecznie próbuje zerwać z alkoholowym nałogiem. Główny bohater Kuba (Gustaw Holoubek) nie potrafi oderwać się od wódki, nawet podczas dnia bez kielicha.
28 Dni
Nowojorska dziennikarka Gwen Cummings uwielbia korzystać z uroków życia. W szalonych eskapadach po barach i nocnych klubach towarzyszy jej chłopak, przystojny i charyzmatyczny Jasper (Dominic West), który - podobnie jak ona - wyznaje zasadę, że w życiu trzeba spróbować wszystkiego. Sprawy przybierają nieciekawy obrót, gdy na weselu swej siostry, Lily, Gwen upija się na umór i uprowadza ślubną limuzynę, którą następnie rozbija. Sąd skazuje ją na 28 dni pobytu w klinice odwykowej.
Zostawić Las Vegas
Ben jest pochodzącym z Los Angeles scenarzystą który traci wszystko. Wyjeżdża wiec ze swego miasta i udaje do Las Vegas z planem zapicie się na śmierć (czemu tamtejsze otwarte całą dobę bary świetnie sprzyjają). Niespodziewanie w jednym z barów na swojej drodze Ben napotyka prostytutkę o złotym sercu...
Oscarowa rola Nicolas'a Cage'a.
Kiedy mężczyzna kocha kobietę
Jak okazać bliskiej osobie uczucie miłości? Jak pomóc kobiecie gdy cierpi i coraz bardziej się oddala? Jak pomóc jej zwalczyć nałóg? Film pokazuje, jak uczucie i zrozumienie nie młodego stażem małżeństwa przezwycięża nałóg alkoholizmu kobiety. Walka z nałogiem, oddalenie się pary i codzienna pustka to wszystko udaje im się zwalczyć.
Factotum
Henry Chinaski ima się różnych prac w fabrykach lub magazynach, po to tylko, żeby móc robić to, na co ma naprawdę ochotę: obstawiać wyścigi konne, zadawać się z kobietami, pić na umór, a przede wszystkim pisać historie, których nikt nie chce wydać.
Oparty na powieści Charlesa Bukowskiego film "Factotum" jest opowieścią o człowieku, który żyje na krawędzi, o pisarzu, który jest gotów zaryzykować wszystko, aby przemienić swoje życie w poezję.
Ćma barowa
Henry Chinaski, poeta i alkoholik, spędza większość swego życia w barach, upijając się co noc. Pewnego dnia spotyka Wandę, również alkoholiczkę i zakochuje się w niej. Wanda jest inna od jego poprzednich dziewczyn, mężczyzna jest w stanie dostrzec jej piękno, które zniszczyła pijąc. Razem spotykają Tully Sorenson, która chce wydać wiersze Henry'ego. Na pewien krótki czas henry staje się sławny, ale później staje się jasne, że on i Wanda mają tylko jeden cel w życiu: picie, by zapomnieć o marnym życiu poza barami Los Angeles.
Ranczo
Ironiczny a jednocześnie bardzo realistyczny obraz życia i mentalności wiejskiej społeczności, gdzie alkohol jest nieodłącznym atrybutem podsklepowych bywalców. No i nie można zapominać o Kusym (Paweł Królikowski) - malarzu z wyraźnym problemem alkoholowym.
Świat według Kiepskich
Główny bohater kultowego serialu to Ferdynand Kiepski- sympatyczny cwaniak, żłopiący piwo "FULL MOCNY” i nieustannie kombinujący "jakby tu zarobić, żeby się za dużo nie narobić", na polecenia żony, by wziął się za porządną robotę wytrwale odpowiada : "w tym mieście/kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem".
Californication
Hank Moody to arogancki, bezczelny, perfidny, podły i szczery do bólu casanova jakich mało. Nie rozstaje się z trunkami wysokoprocentowymi, które sprawiają, że jego charakter staje się jeszcze bardziej wybuchowy.
Klan
W 'Klanie' mogliśmy już śledzić zmagania z alkoholem niejednego bohatera. Leczyć trzeba było Marka – brata Jacka oraz Zenka – sąsiada Rysia i Grażynki. Ponadto można wymienić tu Michała, który w czasach działalności dziennikarskiej lubił od czasu do czasu wypić kilka nadprogramowych piw, a przede wszystkim Monikę, która pije, gdy tylko ma gorszy nastrój. Nie można także wspomnieć o obowiązkowym koniaczku Pawła i Krystyny, dla których udany wieczór to ten przypieczętowany lampką koniaczku.