Film "Plac Zbawiciela" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze zdobył główną nagrodę XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2007", który zakończył się w nocy z soboty na niedzielę we Wrześni (Wielkopolskie).
Publiczność, która decyduje o większości nagród przyznawanych podczas "Prowincjonaliów", uznała "Plac Zbawiciela" za najlepszy film tegorocznej edycji Festiwalu. Nagrodami są drewniane statuetki Jańcia Wodnika, magicznej postaci wiejskiego filozofa i uzdrowiciela, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego. Jańcio Wodnik jest duchowym patronem "Prowincjonaliów".
Ewa Wencel, grająca w "Placu Zbawiciela" rolę Teresy, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Natomiast za najlepszą rolę męską widzowie uznali kreację Antoniego Pawlickiego w filmie "Z odzysku" Sławomira Fabickiego. Młody aktor został uznany za "największe odkrycie tegorocznego Festiwalu".
Nagrodę za muzykę do filmu "Bezmiar sprawiedliwości" w reżyserii Wiesława Saniewskiego przyznano Maciejowi Muraszce. Z kolei za zdjęcia do filmu "Co słonko widziało" statuetkę Jańcia Wodnika otrzymał Andrzej Szulkowski.
Za najlepszy film dokumentalny tegorocznego Festiwalu uznano "Wolność jest darem Boga" Cezarego Ciszewskiego. W kategorii krótkometrażowy film fabularny zwyciężył obraz Rafała Kapelińskiego "Emilka płacze".
Dziennikarze przyznali swoją nagrodę reżyserowi Sławomirowi Fabickiemu za film "Z Odzysku". Natomiast specjalną nagrodę organizatorów otrzymał Marcel Łoziński za film "Jak to się robi".
Nagrodę honorową "Prowincjonaliów 2007", za wybitne osiągnięcia w sztuce aktorskiej, odebrał Stanisław Tym. Otrzymał on również nagrodę specjalną prezesa TVP za - jak napisał w liście do laureata Bronisław Wildstein - "oryginalne poczucie humoru, jakim obdarza swoich scenicznych i ekranowych bohaterów, za wnikliwą obserwację otaczającej rzeczywistości, dystans wobec samego siebie, za satyrę wyjątkową - jednocześnie mądrą i śmieszną".
Festiwal "Prowincjonalia 2007", promujący wartościowe produkcje filmowe, głównie o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej, stawiający na kino oryginalne i artystyczne, trwał cztery dni. W tym roku pokazano blisko 60 filmów polskich i zagranicznych. Te ostatnie prezentowano w ramach cyklu "Prowincje świata", którego tematem przewodnim był szeroko pojęty świat władzy. W ramach cyklu "Porozmawiajmy o przyszłości" prezentowane były filmy z nurtu kina niezależnego i etiudy studenckie.