Pokazali prawdę o Polsce. Hollywoodzki film podbija Amerykę
Realizowany w Polsce komediodramat "A Real Pain" podbija Stany Zjednoczone. Premierowa projekcja na prestiżowym festiwalu kina niezależnego w Sundance zakończyła się "wielką owacją na stojąco", recenzenci wystawiają filmowi najwyższe oceny, a firma Searchlight za możliwość jego dystrybucji zapłaciła 10 mln dolarów.
24.01.2024 | aktual.: 24.01.2024 11:47
"A Real Pain" jest opowieścią o podróży dwóch kuzynów, którzy po śmierci swojej babci wyruszają do Polski, aby dowiedzieć się, gdzie urodziła się, wychowała, a przede wszystkim, co przeżyła w czasach Holokaustu ich krewna. Podczas swojej podróży odwiedzają m.in. obóz koncentracyjny, zmagają się z próbą samobójczą i zastanawiają się, jak ich własny ból wypada w porównaniu z bólem, jakiego doświadczyli ich przodkowie podczas Holokaustu.
"Przez wiele lat myślałem o napisaniu scenariusza i wyreżyserowaniu filmu w Polsce. Kręciliśmy w całym kraju. W pięciu miastach. W pociągach, samolotach, na lotniskach. Przy pomnikach Postania Warszawskiego i Bohaterów Getta w Warszawie, w obozie koncentracyjnym Majdanek, na starych cmentarzach w Lubelskiem." - powiedział reżyser filmu Jesse Eisenberg w rozmowie z magazynem "Vogue Polska".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Meet the Artist 2024: Jesse Eisenberg on "A Real Pain"
Jesse Eisenberg nie przypadkiem zrealizował "A Real Pain" w Polsce. Jego przodkowie urodzili się bowiem w naszym kraju. Nominowany do Oscara aktor ("The Social Network") i reżyser od najmłodszych lat czuł się związany z polską tradycją. Podobnie, jak bohaterowie filmu wyruszył do Polski w poszukiwaniu historii swojej rodziny. Jego towarzyszem podróży był Kieren Culkin, gwiazda "Sukcesji", który niedawno otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym.
"Mój film to list miłosny do Polski. Kieran zauroczył się tym krajem, ponieważ grana przez niego postać zafascynowała się jego bogatą tradycją, a on zidentyfikował się z jej wiedzą oraz uczuciami. Wielu amerykańskich Żydów uważa, że Polska była negatywną częścią ich historii. Ja czuję inaczej. Polska to miejsce, w którym moja rodzina żyła i prosperowała, dopóki Niemcy nie rozpoczęli wojny. Chciałem poprzez film pokazać jej najpiękniejszą stronę." - podkreślał Jesse Eisenberg.
"A Real Pain" zbiera w Stanach znakomite opinie. Na portalu Rotten Tomatoes do tej pory pojawiło się szesnaście recenzji dziennikarzy – wszystkie wystawiają zrealizowanemu w Polsce filmowi najwyższe oceny.
"Jest to wspaniały film, który w ujmujący sposób opowiada o trudnych tematach. Eisenberg w bezpretensjonalny sposób rozpakowuje w nim pokoleniowe traumy. Większość ludzi może uważać, że temat Holokaustu jest już zamknięty, ale to opinia osób, które nie zostały nim naznaczone. ‘A Real Pain’ dotyka także innego trudnego tematu, związanego z historią myśli samobójczych bohatera. Brawurowa reżyseria Jasse Eisenberga, przewrotny scenariusz i świetna rola Kierena Culkina sprawiają, że film ogląda się z wielką przyjemnością." - podsumował "A Real Pain" Fred Topel z "United Press International".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" znęcamy się nad serialem "Forst" z Borysem Szycem, omawiamy ostatni film Nicolasa Cage'a, a także pochylamy się nad "The Curse" czyli najbardziej niezręczną produkcją ostatnich lat. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w Audiotece i Open FM.