Trwa ładowanie...

"Powstaniec 1863", który w kinach już 12 stycznia!

Sebastian Fabijański, Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Karolina Szymczak, Olgierd Łukaszewicz, Ksawery Szlenkier i Wiaczesław Boguszewski na plakatach filmu. Poznaj bohaterów filmu "Powstaniec 1863" i dowiedz się, co o swoich rolach mówią wcielający się w nich aktorzy.

Materiał sponsorowany przez Kino Świat
  Źródło: Materiały prasowe
d1u25i1
d1u25i1

Sebastian Fabijański jako ksiądz generał Stanisław Brzóska

Dla mnie to było bardzo istotne, by ta rola miała aspekt duchowy. Na etapie początkowych rozmów o filmie, kiedy miał jeszcze tytuł "Ostatni duch", samo się nasuwało duchowe pogłębienie tego tematu. Oprócz mojej wędrówki przez wiarę, pojęcie Boga i tak dalej, bo to jest osobna sprawa, bardzo mi zależało na tym, żeby jakoś spróbować natchnąć się tym duchem. Klerycy z seminarium u księdza Macieja Majka, udostępnili mi pokój, w którym mieszkałem przez kilka dni. Razem z księdzem Maciejem jeździłem śladami księdza Stanisława Brzóski i chłonąłem ogromną wiedzę księdza Macieja na temat księdza Stanisława Brzóski. Bardzo mocno chciałem tę rolę odrzeć z zewnętrzności, tych ekspresyjnych fajerwerków, do których przyzwyczaiłem widzów, chciałem zredukować dużą ilość takiego mojego artystycznego ryzyka czy wręcz brawury, którą kocham, ale w tym przypadku chciałem się schować w sobie, w tej nadziei, w tym duchu, wierze i miłości.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Cezary Pazura jako książę Władimir Czerkasski

Mamy wspaniałych kolegów z Ukrainy, którzy grają Rosjan. Jest to pewien paradoks w dzisiejszych czasach, wyzwanie, ale po coś właśnie robimy ten film, który dziś jest niezwykle aktualny. "Powstaniec 1863" będzie niósł przesłanie dla społeczności naszej, dla społeczności ukraińskiej, myślę, że dla całego świata. Jeśli ktoś go zobaczy, zrozumie podłoże tych wszystkich konfliktów, które nękają naszą część Europy. To są rzeczy, w tej chwili, bardzo dla nas namacalne, a historia pokazuje, że to nie pierwszy raz. Ale miejmy nadzieję – ostatni.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Daniel Olbrychski jako porucznik Antoni Lemańczyk

Ja już się tak troszkę żegnałem z graniem w filmie fabularnym w Polsce, bo już 25 lat minęło od "Ogniem i mieczem" i "Pana Tadeusza". Robiłem filmy na całym świecie, ale w Polsce nie zapraszał mnie do pracy już żaden reżyser ani producent. Więc myślałam, że niech już tak zostanie. Ale, gdy zwrócił się do mnie reżyser i producent filmu "Powstaniec 1863" – Tadeusz Syka, bym zagrał w filmie o powstaniu styczniowym, to pomyślałem, że to jest moje rodzinne zobowiązanie. Wychowałem się w domu w legendzie dziadka mojej mamy, czyli mojego pradziadka, który walczył podczas powstania styczniowego w oddziale na Podlasiu, więc przypuszczam, że żadnego innego, ważnego dowódcy, niż bohater naszego filmu, tam nie było. Pochodził z Drohiczyna, czyli 30 kilometrów od Sokołowa, gdzie ksiądz Brzóska został powieszony. Bardzo jestem tego filmu ciekawy i nieśmiało dedykuję tę rolę mojemu pradziadowi.

  materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Karolina Szymczak jako hrabina Antonina Konarzewska

W powstaniu styczniowym mówiono, że kobiety były duszą tego zrywu. W mojej roli chciałam połączyć cechy dwóch postaci tego okresu: Anny Konarzewskiej, łączniczki i Henryki Pustowójtówny, która w pewnym momencie powstania była nawet dowódcą, chodziła w spodniach, w mundurze, bardzo waleczna kobieta. Myślę, że w tej postaci, którą wykreowałam w filmie "Powstaniec 1863", jest wiele ze mnie, z jednej strony Konarzewska, która dała tej postaci ciepło, wrażliwość, emocjonalność, a z drugiej ta siła i waleczność Pustowójtówny. Chciałabym tą rolą oddać hołd kobietom walczącym, ale i kobietom, które w konfliktach zbrojnych, w wojnach są bohaterkami życia codziennego.

d1u25i1

Olgierd Łukaszewicz jako biskup Piotr Paweł Beniamin Szymański

40 lat temu, podczas stanu wojennego, grałem w filmie "Wierna rzeka" Tadeusza Chmielewskiego, to także temat z powstania styczniowego, który przez te lata mocno zaszedł mi za skórę. Postać Biskupa Szymańskiego, którego gram w filmie "Powstaniec 1863", wpisuje się jako kapucyn, w model patrioty, który pomaga ruchom powstańczym. Szymański jest postacią historyczną, był przełożonym księdza Brzóski, starał się go chronić, który nakazał po jego śmierci nabożeństwa w całej diecezji na cześć jego pamięci. To dramatyczna postać, która starała się być rzecznikiem polskiego ruchu niepodległościowego wobec zaborcy. Warto to dzisiaj przypomnieć, kiedy przerażenie ogarnia, gdy widzimy jak niska jest świadomość historyczna. Film Tadeusza Syki staje się przestrogą, przebudzeniem, memento.

Ksawery Szlenkier jako sierżant Franciszek Wilczyński

W poprzednim filmie Tadeusza Syki zagrałem księdza, który nie chwycił za broń, więc u mnie było odwrotnie niż u Sebastiana Fabijańskiego. Tym bardziej się ucieszyłem, że w tym filmie będę mógł zagrać postać, która najpierw strzela, a dopiero potem zadaje pytania. Franciszek Wilczyński, którego gram, jest kuzynem księdza Brzóski i jest postacią historyczną. Natomiast reżyser nadał mu rys dramatyczny, ta postać została podrasowana tak, żeby dodać jej waloru egzotycznego. I tak, mój Franciszek Wilczyński jest awanturnikiem, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych za przygodą i, kiedy tam wybuchła wojna secesyjna, stwierdził, że to nie jest jego walka i postanawia zdezerterować, bo słyszał, że w Polsce zaczyna się zryw przeciwko Rosjanom. Wrócił do kraju, odnalazł Brzóskę i od tego momentu jest z nim na zabój.

d1u25i1

Wiaczesław Boguszewski jako Major Zachary Maniukin

Miałem osobiste powody by wziąć udział w tym projekcie. Jestem Ukraińcem a w tym filmie gram Rosjanina. Reżyser na spotkaniu przed rozpoczęciem zdjęć powiedział, że chce bym zagrał tę rolę, bo w filmie carski oficer nie ma być pokazany sztampowo, czyli bezzębny, z podbitym okiem i bliznami. Wręcz przeciwnie. Oficerska armia to armia nobliwa, mocne wychowanie, dobre koneksje, ale i wielka brutalność. Maniukin, którego gram, nazywany "Katem Podlasia" to postać niezwykle okrutna, dla mnie to było wyzwanie by pokazać nie tylko groźbę, szablę i krzyki, ale i jego chytrość i brutalność. By pokazać, że ten wróg, który miał za sobą prawie bezgraniczne państwo, mógł wysłać do walki tylu ludzi, ilu tylko chciał, był niesamowicie groźny. I mimo wielkiej potęgi tego zła, Polacy mieli tyle odwagi, tyle nadziei, że, mimo minimalnych szans na zwycięstwo, powstali! I, im groźniej wygląda moja postać, jako symbol tej potęgi i zła, tym większe jest ich bohaterstwo.

Już 12 stycznia 2024 roku na ekrany kin wejdzie pierwszy od ponad 30 lat film fabularny, opowiadający o powstaniu styczniowym! Obraz poruszył uwielbianą przez miliony Polaków wokalistkę, skrzypaczkę, autorkę tekstów i kompozytorkę – Sanah, która nagrała piosenkę i teledysk promujący "Powstańca 1863".

d1u25i1

Pokochałam wiersz "Na grobie rycerz" Marii Konopnickiej jak tylko przeczytałam go po raz pierwszy! Od razu napisałam do niego melodię, a chwilę później spotkał mnie wielki zaszczyt – moja kompozycja znalazła się we wspaniałym filmie historycznym. Ach, tak się cieszę! Mam nadzieję, że utwór, jak i sam film, wzruszy Was tak bardzo jak mnie.

Sanah

"Powstaniec 1863" to porywająca, epicka, zrealizowana z rozmachem produkcja, opowiedziana z perspektywy kapelana – generała Stanisława Brzóski, walczącego przeciw Rosyjskiemu Imperium. Nazywany przez Rosjan, "Duchem" pozostaje nieuchwytny, siejąc popłoch wśród wojsk przeciwnika i dając Polakom nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

d1u25i1

Jego legenda trwa do dziś!

Materiały do pobrania: https://kinoswiat.pl/biuro-prasowe/

hasło: kino

Rok 1920, chwilę przed bitwą warszawską. Jeden z obecnych w koszarach żołnierzy okazuje się weteranem powstania styczniowego i powraca wspomnieniami do niespokojnych czasów sprzed blisko 60 lat. Wtedy to wspólnie z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W obliczu branek do carskiego wojna i kolejnych represji ze strony zaborcy rodzi się pomysł organizacji powstania. 22 stycznia 1863 roku, w dniu wybuchu narodowego zrywu, ksiądz Brzóska staje na czele oddziału, który przeprowadza zakończony sukcesem atak na rosyjski garnizon wojskowy. Duchowny zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem. Wkrótce tropem ks. Brzóski rusza major Maniukin zwany "Katem Podlasia", ale przez najbliższe dwa lata polski bohater pozostanie nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

d1u25i1

Gatunek: historyczny, biograficzny

Produkcja: Polska 2023

Reżyseria i scenariusz: Tadeusz Syka ("Wyszyński – zemsta czy przebaczenie")

Producent: Klasyka Pro, Tadeusz Syka

Obsada: Sebastian Fabijański ("Legiony", "Kamerdyner", "Miasto 44"), Cezary Pazura ("Psy 3. W imię zasad", "Kurier", "Pitbull. Ostatni pies"), Daniel Olbrychski ("Kamerdyner", "Bitwa pod Wiedniem", "1920 Bitwa Warszawska"), Olgierd Łukaszewicz ("Wyklęty", "Kamienie na szaniec", "Generał Nil"), Karolina Szymczak ("Babilon", "To musi być miłość"), Marcin Kwaśny ("Prorok", "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", "Historia Roja"), Ksawery Szlenkier ("Wyszyński – zemsta czy przebaczenie", "Jack Strong"), Mariusz Drężek ("Furioza", "Korona królów"), Eryk Biedunkiewicz ("Kajtek czarodziej"), Wiaczesław Boguszewski ("Ślub doskonały"), Ewa Szykulska ("Znachor", "Uwierz w Mikołaja")

Materiał sponsorowany przez Kino Świat
d1u25i1
d1u25i1