Trwa ładowanie...

Poznaj kolejnego bohatera wstrząsającego filmu o pogromie kieleckim. "Przy Planty 7/9" w kinach od 8 grudnia [ZWIASTUN]

- Poruszony historią o pogromie i poruszony milczeniem, poszedłem szukać kogoś, kto nie chciał uczestniczyć w tym wielkim milczeniu - mówi pastor Janusz Daszuta, bohater wstrząsającego dokumentu "Przy Planty 7/9", który budzi silne emocje na międzynarodowych pokazach.

Share
d2lv9o4

"Przy Planty 7/9" opowiada o historii pogromu kieleckiego w 1946 r. i ukazuje jego skutki odczuwane aż po dzień dzisiejszy. Od czasu festiwalowej premiery dokumentu w maju 2016 r. odbyło się około 60 pokazów specjalnych i projekcji festiwalowych na całym świecie.

- Prezentowaliśmy film w Europie, USA, a nawet w Azji - mówi współreżyser filmu, Michał Jaskulski. - Zauważyliśmy, że niezależnie od szerokości geograficznej, pochodzenia, czy wiary budzi on takie same, silne emocje. Jest wstrząsającym przeżyciem dla publiczności w różnych miejscach globu. Wstrząs wynika przede wszystkim z odkrycia przez widza, że rozmowa na temat tak bolesnego, okrutnego wydarzenia może prowadzić do zbliżenia, nawet między rodzinami ofiar przemocy i potomkami sprawców.

Obejrzyj teaser filmu "Przy Planty 7/9":

4 lipca 1946 r, rok po II wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli kielczanie zabijają ocalałych z Holocaustu Żydów mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta, przy ul. Planty 7/9. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe.

d2lv9o4

- Publiczność w czasie oglądania rzeczywiście przeżywa ogromną huśtawkę emocjonalną. Od napięcia, poprzez strach, śmiech - dzięki urokliwym bohaterom, którzy pomimo wszystko nie utracili poczucia humoru - aż po oczyszczające łzy - dodaje reżyser.

"Przy Planty 7/9" będzie emitowany od 8 grudnia w wybranych kinach sieci: Cinema City, Helios i kin studyjnych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d2lv9o4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lv9o4
d2lv9o4