Prawdziwy Medicus

Zrealizowana z największym rozmachem epopeja historyczna od czasów „Pachnidła”, opowiada historię Roba Cole’a, sieroty przygarniętego przez wędrownego znachora, przy którym nauczył się podstaw ówczesnej medycyny.

Spotkanie z wędrownych lekarzem odmieniło życie chłopca, który, dostrzegł on młodzieńczy talent i zapał, zaszczepił w nim marzenie o medycznych studiach pod kierunkiem znanego na całym świecie lekarza perskich królów Ibn Siny, autentycznej postaci.

Prawdziwy Medicus
Źródło zdjęć: © Monolith Films

Abu Ali Ibn Sina jest znany w świecie zachodnim poprzez zlatynizowaną wersję swego imienia, Awicenna. Jest jednocześnie uznawany za jednego z najważniejszych intelektualistów oraz ludzi nauki swych czasów. Był przede wszystkim filozofem i lekarzem, ale interesował się również obszarami prawa, astronomii, matematyki, alchemii oraz teorii muzyki. Spisał starożytną historię wiedzy medycznej, a jego opus magnum było przez wiele wieków uznawane za najważniejszy podręcznik dla przyszłych lekarzy na europejskich uniwersytetach. Urodził się w roku 980 w Quishlak Afshona, wiosce niedaleko Bukhary. Gdy ukończył 18 lat, był już uznanym lekarzem. Niedługo potem został mianowany osobistym medykiem władcy imperium Samanidów, dzięki czemu uzyskał dostęp do królewskiej biblioteki. W wieku 21 lat Ibn Sina napisał pierwszą spośród około 450 przypisywanych mu ksiąg. Mniej więcej 250 z nich zachowało się do dziś. Za jego największe dzieło uznaje się „Kanon medycyny”, w którym połączył grecką, rzymską oraz arabską wiedzę
medyczną z islamskimi poglądami, tworząc w ten sposób prawdziwie unikatowe dzieło. W trakcie swego obfitującego w podróże życia służył na kilku dworach królewskich i przez ponad dekadę sprawował funkcję osobistego medyka oraz nauczyciela władcy Isfahanu. Zmarł w mieście Hamadan w roku 1037 w wieku 57 lat.

Barwny obraz wielu kultur i religii, bazujący na bestellerowej powieści Noah Gordona w polskich kinach zagości 25 kwietnia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)