Trwa ładowanie...
peter weir
07-04-2011 16:00

Prezydent Komorowski i Peter Weir obejrzą razem film

Prezydent Komorowski i Peter Weir obejrzą razem filmŹródło: ONS.pl
d8ntdkm
d8ntdkm

Prezydent Bronisław Komorowski będzie w sobotę gościem Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie. Na specjalnym pokazie obejrzy w towarzystwie słynnego australijskiego reżysera, *Petera Weira, jego najnowszy film "Niepokonani".*

Film sześciokrotnie nominowanego do Oscara reżysera, opowiada o ucieczce grupy więźniów, w tym polskiego żołnierza Janusza, z sowieckiego łagru na Syberii. Film jest inspirowany książką Sławomira Rawicza "Długi Marsz".

Jak poinformowała PAP w czwartek szefowa biura prasowego festiwalu Beata Hejak, na popołudniowy pokaz z udziałem prezydenta w Pałacu Pod Baranami zaproszono wybranych gości. W jego trakcie Bronisław Komorowski otrzyma z rąk organizatorów specjalny karnet festiwalowy. Po projekcji przewidziano krótkie zwiedzanie przez prezydenta Centrum Festiwalowego urządzonego w pałacu.

Peter Weir przyjedzie do Krakowa na piątkową uroczystą premierę "Niepokonanych". Odbędzie się ona podczas gali otwarcia tegorocznej 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

(fot. Monolith Films)

d8ntdkm

Film "Niepokonani" to historia grupy śmiałków pochodzących z różnych krajów, którzy decydują się na ucieczkę z sowieckiego gułagu. Inicjatorem ucieczki jest polski oficer, Janusz (Jim Sturgess), który trafił do gułagu na 20 lat za szpiegostwo. W obozie pracy poznaje on dwóch Polaków: Tomasza (Alexandru Potocean) i Kazika (Sebastian Urzędowski), Łotysza Vossa (Gustav Skarsgard), Jugosłowianina Zorana (Dragos Bocur) oraz Amerykanina o nazwisku Smith (Ed Harris). Do grupy opracowującej plan ucieczki przyłącza się Walka (Colin Farrell), niebezpieczny i zapalczywy recydywista.

Bez mapy czy kompasu, wyposażeni jedynie w nóż i ubogi prowiant, skazańcy podejmują się niemożliwego - wymykają się z obozu pracy nocą w czasie zamieci. Rozpoczynają długą i wyczerpującą wędrówkę od Syberii, przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje aż do Indii.

Znany z przywiązywania uwagi do detali Weir zaprosił do produkcji twórców, z którymi współpracował już przy poprzednich produkcjach. Ekipa filmowa realizowała zdjęcia przez 65 dni na terenie Bułgarii, Maroka i Indii pod czujnym okiem operatora Russella Boyda, który w 2003 roku zdobył Oscara za zdjęcia do filmu "Pan i władca: Na krańcu świata" w reżyserii Weira. Oprawę muzyczną "Niepokonanych" opracował Burkhard Dallwitz, który skomponował dla reżysera ścieżkę dźwiękową do filmu "The Truman Show".

(fot. Monolith Films)

d8ntdkm

Scenariusz "Niepokonanych" reżyser napisał wraz Keithem Clarke. Film jest inspirowany książką Sławomira Rawicza "Długi Marsz". Książka Rawicza wydana w latach 50-tych była pierwszą relacją z sowieckiego łagru, która wstrząsnęła zachodnim światem. "Długi Marsz" został przetłumaczony na 25 języków i szybko stał się bestsellerem. Kilka lat temu brytyjscy dziennikarze, badając biografię Rawicza, doszli do wniosku, że Rawicz mógł opisać w książce nie tylko własne przeżycia, ale także innych więźniów syberyjskich. Według badaczy, w rzeczywistości pierwowzorem głównego bohatera "Długiego marszu" był prawdopodobnie żołnierz Polskich Sił Zbrojnych Witold Gliński.

** [

FILM.WP.PL NA TWOJEJ ŚCIANIE. DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU! ]( http://www.facebook.com/filmwppl )**

d8ntdkm

** [

BYŁA GENIALNYM DZIECKIEM. DZIŚ ZACHWYCA URODĄ ]( http://film.wp.pl/zlote-dziecko-hollywood-stalo-sie-kobieta-6025275677496449g )**

** [

MINĘŁO PONAD 20 LAT. ZOBACZ DZIŚ AKTORÓW Z ''I KTO TO MÓWI'' ]( http://film.wp.pl/nierzadnice-hollywood-6025275877319297g )*
*
[

NATASZA URBAŃSKA SZOKUJE STROJEM NA WIZJI! ]( http://teleshow.wp.pl/natasza-urbanska-szokuje-strojem-6021653568488065g )**

** [

CAŁA PRAWDA O MAĆKU Z "KLANU" ]( http://teleshow.wp.pl/ile-lat-ma-macius-z-klanu-6026602789311617g )**

d8ntdkm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8ntdkm