Trwa ładowanie...
matt damon

''Promised Land'': Najnowszy film Matta Damona wzbudza ogromne kontrowersje w USA [wideo]

Share
''Promised Land'': Najnowszy film Matta Damona wzbudza ogromne kontrowersje w USA [wideo]
Źródło: ITI Cinema
d2jwg87

Jak widać *"Buntownik z wyboru" to etykietka, która przylgnęła do Matta Damona także w życiu.*

Nagrodzony Oscarem aktor wzburzył ostatnio wpływowe środowiska w USA. Wszystko za sprawą filmu "Promised Land" o wydobyciu gazu łupkowego. Damon jest współautorem scenariusza i gra główną rolę. Polemiści przekonują, że aktor naraził się koncernom paliwowym i właśnie dlatego odpadł w wyścigu po kolejną oscarową statuetkę.

Film lansuje pogląd, że konsekwencje pozyskiwania gazu łupkowego mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Taki punkt widzenia ucieszył ekologów, a wzburzył koncerny paliwowe. Na blogu „Green Peace” możemy przeczytać, że „Promised Land” „pokazuje właściwy punkt widzenia”, przedstawia skrajne metody manipulacji psychologicznej wykorzystywane przez koncerny względem właścicieli ziemi - „używają do tego specjalnie przeszkolonych ludzi”, nieczęsto byłych żołnierzy. „Prawda jest taka, że firmy wydobywcze są zdolne do bardziej nikczemnych działań, niż sugeruje film”. W odpowiedzi na film eksploatująca gaz łupkowy firma The Marcellus Shale Coalition wydała sporą część budżetu na działania PR - zakładając m.in. stronę „The Real Promised Land”, lansującą pozytywne aspekty pozyskiwania surowca.

d2jwg87

„Promised Land” to przejmująca opowieść o tym, co dzieje się, kiedy świat zwykłych ludzi zderza się ze światem wielkich pieniędzy i potężną władzą, którą mają międzynarodowe korporacje. Kiedy Steve (Damon) przybywa do niewielkiego miasteczka, aby pozyskać nowe tereny pod eksploatację gazu łupkowego, nie przypuszcza, że spotkają go tu wydarzenia, przez które będzie musiał zrobić rachunek swego życia i zastanowić się, o co naprawdę chce walczyć.

„Promised Land” przez wielu został uznany za „Najlepszy film roku!”, a rola Matta Damona „najlepszą w jego życiu” (Access Hollywood).

Reżyserem filmu jest laureat Złotej Palmy - Gus Van Sant („Obywatel Milk”, „Słoń”, „Paranoid Park”). A światopoglądową walkę o gaz łupkowy stoczą najlepsi aktorzy amerykańskiego kina – Frances McDormand („Wszystkie odloty Cheyenne’a”, „Tajne przez poufne”) czy Rosemary DeWitt („Siostra twojej siostry”). Już 8 lutego „Promised Land” będzie prezentowany w Konkursie Głównym 63. MFF Berlin 2013.

d2jwg87

Podziel się opinią

Share
d2jwg87
d2jwg87