Trwa ładowanie...
orange kino letnie
07-07-2015 23:00

Przedwojenne polskie filny w cyfrowej jakości na Festiwalu Orange Kino Letnie

Przedwojenne polskie filny w cyfrowej jakości na Festiwalu Orange Kino LetnieŹródło: mat. promocyjne
dzsk2jq
dzsk2jq

Festiwal Orange Kino Letnie, Filmoteka Narodowa oraz Hotel Art & Spa Zakopane zapraszają na wyjątkowy cykl filmowy.

"Z miłości do kina" to specjalne pokazy filmów, które wracają do tego, co w polskim kinie najlepsze. Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy – a wszystko to w nowej, cyfrowej jakości. Przedwojenne kino nigdy nie wyglądało tak dobrze! Inauguracja cyklu już 9 lipca w Zakopanem. Projekcje odbywać się będą co czwartek na terenie ogrodu Hotelu Art & Spa Zakopane wybudowanego w 1912 roku.

Hotel Art & Spa Zakopane/mat. promocyjne

Miłośnicy kina obejrzą największe polskie przeboje kinowe lat 30. W kolejce czeka aż osiem propozycji, które będą gościć co tydzień na ekranie Orange Kina Letniego. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, którego celem jest konserwacja i digitalizacja najstarszych zabytków filmowych. Publiczność będzie miała zatem okazję poznania kina międzywojnia w dużo lepszej niż dotąd jakości, a do tego uzupełnionej o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.

dzsk2jq

Cykl rozpocznie znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego: „Sportowiec mimo woli”. Film realizowany był właśnie w Zakopanem, którego piękne widoki będzie można podziwiać na dużym ekranie. W głównych rolach zobaczymy ulubieńców polskiej widowni: komika Adolfa Dymszę, amanta Aleksandra Żabczyńskiego, a także piękną i utalentowaną Inę Benitę, dla której był to ostatni film w imponującej, lecz krótkiej karierze filmowej.

Hotel Art & Spa Zakopane/mat. promocyjne

Przed seansem organizatorzy projekcji zdradzą, jak potoczyły się losy aktorki, dlaczego premiera „Sportowca” odbyła się dopiero rok zakończeniu zdjęć i jak to się stało, że film trafił za ocean pod zmienionym tytułem. Przed każdym filmem w cyklu widzowie będą mogli poznać ciekawostki z planu, ale i kulisy rekonstrukcji poszczególnych tytułów – równie fascynujące, co same filmy… Podczas tego pracochłonnego procesu nie tylko bowiem przywracano świetność obrazu i dźwięku, ale też często uzupełniano fabułę o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.

dzsk2jq

„Sportowiec mimo woli” przemierzył tysiące kilometrów, dwa kontynenty i ocean zanim z powrotem trafił do Polski. Dzięki pieczołowitej konserwacji i cyfryzacji widzowie po blisko 65 latach mogą znów zobaczyć film w pełnej krasie!

Specjalnie na wzór dawnych seansów filmowych projekcie filmów będą poprzedzać krótkie przeglądy przedwojennych kronik Polskiej Agencji Telegraficznej i Wytwórni Doświadczalnej ze zbiorów Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej. W atmosferę przedwojennego kurortu wprowadzi widzów obsługa stylizowana na lata 20-te, letnia kawiarenka Cafe Bar 1920 oraz wygodne leżaki festiwalowe. Wszystko po to, by publiczność Orange Kina Letniego mogła poczuć się tak, jakby znajdowała się w tamtych czasach.

Zapraszamy od 9 lipca w każdy czwartkowy wieczór wakacji na projekcje w ramach cyklu „Z miłości do kina” do ogrodu Hotelu Art & Spa Zakopane. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Hotel Art & Spa Zakopane należący do Grupy Nosalowy Dwór jest partnerem festiwalu Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane.

dzsk2jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzsk2jq