Trwa ładowanie...
festiwal
03-08-2010 12:47

Rozpoczęła się 4. edycja festiwalu "Dwa Brzegi"

Rozpoczęła się 4. edycja festiwalu "Dwa Brzegi"
d27r1hg
d27r1hg

W weekend rozpoczęła się 4. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Podczas 9 dni imprezy publiczność będzie mogła zobaczyć ponad 220 filmów – w tym najnowsze produkcje polskie oraz filmy, które wcześniej doceniono na festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji czy Berlinie.

- Bardzo się cieszymy, że jesteśmy w tak licznym gronie, choć gorąco jest bardzo – ale tak ma byćma być na festiwalu filmu i sztuki Dwa Brzegi – tak gości otwarcia festiwalu w Kazimierzu Dolnym i Janowcu przywitali w sobotnie popołudnie Grażyna Torbicka – dyrektor artystyczna imprezy i dyrektor festiwalu – Bogusław Bojczuk. - Dziękujemy, że możemy tutaj być, że możemy tu działać, organizować festiwal - mówili. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali przedstawiciele władz miejscowości goszczących imprezę: burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia i Tadeusz Kocoń - wójt gminy Janowiec.

Z publicznością przywitali się także bohaterowie tegorocznych retrospektyw: Lech Majewski i Jerzy Stuhr, a także przedstawiciele Duńskiego Instytutu Filmowego prezentujący przegląd filmów Carla Th. Dreyera. Wszyscy wspólnie w największym festiwalowym namiocie - kinie PGE mieli okazję obejrzeć argentyński film „Sekret jej oczu”, autorstwa Juana Jose Campanelli, nagrodzony tegorocznym Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego (tytuł ten, głosami członków Amerykańskiej Akademii Filmowej pokonał m.in. „Proroka” Jacquesa Audiarda i „Białą wstążkę” Michaela Haneke).

Niedzielne prezentacje filmowe były w większości pokazami otwierającymi retrospektywy. W samo południe zaproszeni goście z Danii - Casper Tybjerg i Thomas Christensen wprowadzili widzów w świat filmów jednego z klasyków kina - reżysera Carla Theodora Dreyera (1889-1968). Zaprezentowano krótkometrażowy film zrealizowany przez Dreyera w latach 40-tych na zlecenie rządu duńskiego - „Dobre matki” oraz ostatni niemy film tego autora - „Męczeństwo Joanny D’Arc”, który powstawał w latach 1927-1928. Obraz ten do dzisiaj znajduje się na czołowych miejscach list najważniejszych dzieł w historii kina - w 2002 r. brytyjski magazyn „Sight and Sound” umieścił „Męczeństwo” na 14 pozycji swojej listy filmowych arcydzieł wszech czasów.

d27r1hg

Zobacz także:

**[

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g ) * *[

KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) * *[

ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html )**

d27r1hg

100 NAJBARDZIEJ KLIKALNYCH TEMATÓW W HISTORII WIRTUALNEJ POLSKI
Kolejną prezentacją podczas „Dwóch Brzegów” była otwierająca cykl „I Bóg Stworzył Aktora” projekcja filmu „Historie miłosne” z 1997 r., który wyreżyserował i w którym wystąpił festiwalowy gość - Jerzy Stuhr. Przed filmem Grażyna Torbicka przeprowadziła z bohaterem retrospektywy rozmowę dotyczącą m.in. filmów, które twórca sam wybrał do festiwalowej prezentacji. Jerzy Stuhr opowiadał o swojej współpracy z Krzysztofem Kieślowskim (widzowie „Dwóch Brzegów” zobaczą „Dekalog X” i „Amatora” tego twórcy), o roli w filmie „Wodzirej” Feliksa Falka (projekcja festiwalowa - 6 sierpnia) i stawianiu pierwszych kroków w roli reżysera filmowego.

- Bardzo ważne jest, żeby aktor, którego Bóg stworzył, jak pani ładnie to ujęła miał co pewien czas możliwość jakby podsumowania tego wszystkiego co myśli i jakie umiejętności warsztatowe zdobywa. To chyba największe szczęście dla aktora, żeby mieć takie role - no pewnie sam sobie może tym trochę sterować - które go podsumują, które mu powiedzą - aha, jestem w tym miejscu, idę dalej - powiedział podczas spotkania Jerzy Stuhr.

Retrospektywę twórczości Lecha Majewskiego otworzył pokaz jego szkolnej etiudy „Grand Hotel” z 1975 r. oraz prezentacja filmu „Angelus” z 2001 r. Przed seansem w Kinie PGE dyrektor artystyczna festiwalu rozmawiała z reżyserem oraz z jednym z aktorów - Andrzejem Mastalerzem. Lech Majewski opowiadał m.in. o tym, jak wyglądają różnice w odbiorze jego filmów na świecie.

d27r1hg

W niedzielę w Małym Kinie z widzami spotkała się także ekipa filmu „Prosta historia o miłości”. Produkcja ta jest debiutem reżyserskim aktora Arkadiusza Jakubika. Po projekcji tego nagrodzonego na 35. FPFF w Gdyni w Konkursie Kina Niezależnego obrazu publiczność miała okazję zadać pytania aktorom - Magdalenie Popławskiej i Bartłomiejowi Topie, scenarzyście Maciejowi Sobieszczańskiemu oraz twórcy ścieżki dźwiękowej, Jarosławowi Wójcikowi. Reżyser "Prostej historii" także próbował podpytywać widzów, jak wyobrażają sobie dalsze losy bohaterów filmu.

Niedzielne seanse i otwarcia retrospektyw z pewnością nie były jedyną okazją do spotkania z twórcami na festiwalu "Dwa Brzegi". Podczas kolejnych dni odbędą się w Kazimierzu spotkania z bohaterami retrospektyw: Jerzy Stuhr porozmawia z widzami 5 sierpnia, natomiast Lech Majewski w ramach cyklu „Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego" opowie o swoich metodach pracy i głównych tematach twórczości w środę 4 sierpnia.

Gościem poniedziałkowej "Lekcji kina" będzie Krzysztof Zanussi. We wtorek w tym cyklu odbędzie się dyskusja dotycząca twórczości Jerzego Stefana Stawińskiego.

d27r1hg

Zobacz także:

**[

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g ) * *[

KAMERA W PRYSZNICU ]( http://film.wp.pl/gabka-czy-pumeksem-czyli-z-kinem-pod-prysznicem-6025281258787969g ) * *[

ŚLICZNOTKA Z BARU MLECZNEGO ]( http://film.wp.pl/jej-kariera-zaczela-sie-w-barze-mlecznym-portret-poli-raksy-6025281115739265g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html )**

d27r1hg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27r1hg