Filmy na walentynkowy wieczór – dla wymagających widzów
Każdy ma swoją wizję walentynkowego wieczoru. Niektórzy wybierają seans filmowy w domowym zaciszu. Poniższe tytuły to propozycje dla zakochanych czy dla singli, którzy na walentynki zaplanowali spotkanie z dobrym kinem i nie mają ochoty na hollywoodzką cukierkowość.
Z półki konesera
"Casablanca" (1942) to jeden z najsłynniejszych melodramatów. W 2006 roku Gildia Pisarzy Amerykańskich uznała, że to "scenariusz wszech czasów". Mamy tu znakomicie skonstruowaną historię i pamiętne kwestie ("Zagraj to jeszcze raz, Sam"), a do tego mistrzowską reżyserię i niezapomniane kreacje aktorskie Humphreya Bogarta oraz Ingrid Bergman. "Casablanca" to historia miłosna na tle wydarzeń II wojny światowej. Wątek miłości głównych bohaterów jest złożony. Ekranowa chemia między odtwórcami głównych ról dodaje bohaterom wiarygodności. Film Michaela Curtiza to ponadczasowa klasyka – kwintesencja tego, co w Hollywood najlepsze.
Film można wypożyczyć np. na Premiery Canal+ lub Prime Video.
"Doktor Żywago" (1965) to z kolei ekranizacja powieści rosyjskiego prozaika i noblisty Borisa Pasternaka. Film Davida Leana, z Omarem Sharifem, Julie Christie i Geraldine Chaplin to opowieść o życiu lekarza, Jurija Żywago. Mamy tu trójkąt miłosny, który tworzą Żywago, jego żona i kochanka. Akcja toczy się w Rosji (potem w Związku Radzieckim) na początku XX wieku. Ten klasyczny melodramat to jeden z największych sukcesów kasowych i artystycznych wytwórni MGM. Epicką produkcję uhonorowano pięcioma Oscarami.
Do obejrzenia na platformie Red Go.
Jeśli nie interesują nas melodramaty, ale cenicie hollywoodzką klasykę, dobrym wyborem na walentynkowy wieczór może być film "Rzymskie wakacje" (1953). Urocza (nagrodzona Oscarem) Audrey Hepburn gra tu księżniczkę, która postanawia spędzić dzień w Rzymie, incognito. Towarzyszy jej przystojny dziennikarz (w tej roli Gregory Peck), który w tajemnicy przygotowuje reportaż o jej eskapadzie. Jest tu subtelny wątek miłosny i niezwykła chemia między aktorami, którzy prywatnie zostali dobrymi przyjaciółmi. Film Williama Wylera uczynił piękną Audrey jedną z największych gwiazd kina i stał się hollywoodzkim klasykiem. Pomimo upływu czasu wciąż urzeka widzów. Można się uśmiechnąć i wzruszyć. Jest w tej produkcji coś magnetycznego.
Można wypożyczyć na Apple Tv+.
Wieczór z Jane Austen
Angielska pisarka Jane Austen to mistrzyni romansu. Choć tworzyła na przełomie XVIII i XIX wieku, do dziś ma spore grono wielbicielek i powstają kolejne ekranizacje jej powieści.
"Dumę i uprzedzenie" przenoszono na ekran wielokrotnie. Zarówno książka, jak i jej kolejne adaptacje stawały się fenomenami kulturowymi. Akcja toczy się w dziewiętnastowiecznej Anglii, a główną bohaterką jest Elizabeth Bennet. Życie panny Bennet oraz jej sióstr zmienia się, gdy w sąsiedztwie zamieszkują dwaj kawalerowie – pan Darcy i pan Bingley. W książce Austen mamy trafne obserwacje psychologiczne oraz rozbudowane, interesujące wątki romantyczne. Na szczęście ekranizacje zachowały to, co czyniło powieść wyjątkową. Warta uwagi jest adaptacja z 1940 roku, z Greer Garson i Laurence’em Olivierem w rolach głównych. W 2005 roku na ekrany kin weszła nowa wersja, z Keirą Knightley (Canal+). Najsłynniejszy jest prawdopodobnie miniserial BBC (szósta telewizyjna adaptacja powieści!) z 1995 roku – pana Darcy’ego zagrał tu Colin Firth (również na Canal+).
Jeśli nie słynna "Duma i uprzedzenie", to może "Rozważna i romantyczna" (1995)? To opowieść o wdowie, pani Dashwood oraz o jej córkach – pannach na wydaniu szukających miłości. Dziewczęta przekonują się, że światem rządzą nie uczucia, ale pozycja społeczna i majątek. W ekranizacji z lat 90. mamy doborową obsadę: Emmę Thompson, Kate Winslet, Alana Rickmana, Hugh Granta, Hugh Lauriego i wielu innych. Reżyserii podjął się Ang Lee, a nagrodzony Oscarem scenariusz napisała Emma Thompson – jedyna w historii osoba, która zdobyła Nagrodę Akademii zarówno za najlepszy scenariusz adaptowany, jak i za kreację aktorską ("Powrót do Howards End"). Ekranizacja "Rozważnej i romantycznej" to doskonały wybór dla tych, którzy cenią klasykę romansu i filmy kostiumowe z dobrze zachowaną głębią psychologiczną postaci.
Film znajdziecie na platformach MAX oraz Netflix.
Poza schematem
Czy można opowiedzieć historię miłosną, rezygnując z utartych filmowych schematów? Potrafią to nieliczni twórcy.
"Zakochany bez pamięci" (2004) to film skłaniający do refleksji. Przedstawia burzliwy związek Joela (znakomita dramatyczna rola Jima Carreya) i Clementine (Kate Winslet). Pomysł jest niezwykle oryginalny – po zerwaniu z Joelem, Clementine poddaje się zabiegowi wymazania byłego chłopaka z pamięci. Joel, ze złamanym sercem, postanawia zrobić to samo, jednak w trakcie procesu zdaje sobie sprawę, że nie chce stracić tych wspomnień i próbuje je ocalić. Film Michela Gondry’ego to komediodramat z elementami science-fiction, dający pole do aktorskiego popisu Carreyowi i Winslet. Dobry wybór dla tych, którzy są otwarci na filmowe eksperymenty i gotowi zastanowić się nad istotą miłości oraz znaczeniem wspomnień, także tych bolesnych.
Dostępny na Netfliksie.
Jeśli szukamy czegoś lżejszego, z większą dawką humoru, ale i niebanalną fabułą, z pewnością uda się coś znaleźć w filmografii Woody’ego Allena. Jednym z jego lepszych, choć rzadziej przypominanych filmów jest "Purpurowa róża z Kairu" (1985). Akcja toczy się w czasach wielkiego kryzysu. Główna bohaterka, Cecillia, jest kelnerką i nieszczęśliwą mężatką. Kino pozwala jej zapomnieć o codziennych troskach. Ku zdumieniu kobiety, jeden z filmowych bohaterów zakochuje się w niej i... wychodzi z ekranu. Nie jest to typowa komedia romantyczna, ale znakomicie napisany film, łączący elementy romansu, komedii i współczesnej baśni. To także hołd dla kina jako antidotum na zwątpienie i poczucie beznadziei.
Wypożyczysz na Premiery Canal+.
"Lepiej być nie może" (1997) to nieoczywista propozycja na walentynkowy wieczór, ale ma szansę okazać się strzałem w dziesiątkę. Ten komediodramat w reżyserii Jamesa L. Brooksa, z oscarowymi rolami Jacka Nicholsona i Helen Hunt, to opowieść o odkrywaniu miłości w nietypowych okolicznościach i walce z własnymi ograniczeniami. Nicholson gra tu Melvina – neurotycznego pisarza, mizantropa z nerwicą natręctw, człowieka antypatycznego, jednak gotowego zmienić się dla kelnerki (Helen Hunt), którą pokochał. W tym filmie możemy usłyszeć jedno z najpiękniejszych wyznań miłosnych: "Sprawiasz, że chcę być lepszym człowiekiem". Dowcipne, a nawet sarkastyczne dialogi, ciekawi bohaterowie i wątek rozwijającej się przyjaźni, prowadzony równolegle z wątkiem miłosnym, sprawiają, że film odbiega od schematu komedii romantycznych, zyskując na wartości.
Do wypożyczenia na Prime Video albo Premiery Canal+.
Historie prawdziwe
Życie napisało niejedną romantyczną historię, a wiele z nich przeniesiono na wielki ekran.
"Maudie" to opowieść o życiu kanadyjskiej malarki Maud Lewis i jej męża Everetta. Miłość tej pary rozwija się powoli. Artystka nie tylko walczy z artretyzmem, ale i emocjonalną niedostępnością męża, który długo nie uświadamia sobie, jak bliska jest mu Maudie. Jego słowa: "Jak mogłem kiedykolwiek myśleć, że nie jesteś doskonała?" wzruszają. Film, ze wspaniałymi kreacjami Sally Hawkins i Ethana Hawke’a, to poruszająca historia trudnej, nieoczywistej miłości. Irlandzko-kanadyjska produkcja wolna jest od kiczowatych hollywoodzkich chwytów.
Film znajdziecie na FilmBox+.
Natomiast "Spacer po linie" (2005) to opowieść o życiu piosenkarza Johnny’ego Casha i jego relacji z piosenkarką June Carter. Film przedstawia traumy artysty, jego skomplikowaną relację z ojcem, uzależnienie od narkotyków, ale i wielką, uzdrawiającą moc prawdziwego uczucia. Historia Casha i Carter pokazuje, że miłość nie zawsze jest łatwa, ale warto o nią zawalczyć. Dzięki June, jej wewnętrznej sile i wsparciu, Johnny pokonał nałóg. Bohaterowie, grani przez Joaquina Phoenixa i Reese Witherspoon, udowadniają, że dzięki miłości nie ma rzeczy niemożliwych.
Do obejrzenia na Disney+.
Jeden z najdroższych seriali Apple TV+ wrócił! "Rozdzielenie" za bimbaliony dolarów zaskakuje widzów, podobnie jak "The Pitt" od Maxa, który opowiada dramaty z SOR-u. Coś tu jednak nie gra, o czym opowiadamy w "Clickbaicie". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: