Premiery w styczniu 2025 roku. Erotyczny thriller z Nicole Kidman i ekranizacja powieści Żulczyka
W drugim tygodniu stycznia czekają nas premiery, które zafundują widzom emocjonalny rollercoaster. Saoirse Ronan zmierzy się w wyniszczającym uzależnieniem w "The Outrun", natomiast Nicole Kidman zaryzykuje karierę i rodzinę w imię pożądania w "Babygirl". Natomiast fani seriali na podstawie powieści Jakuba Żulczyka wreszcie będą mogli zobaczyć "Wzgórze psów".
W tym tygodniu dowiemy się, czy erotyczny thriller z Nicole Kidman, której bohaterka rozpoczyna romans z dużo młodszym stażystą, okaże się najgorętszą premierą roku. Oprócz tego czeka nas aktorski popis Saoirse Ronan, która być może zdobędzie piątą nominację do Oscara za rolę walczącej o życie alkoholiczki. Z nowym filmem wraca mistrz francuskiego kina François Ozon, który opowie historię seniorki i pewnego młodego skazańca. Na dużym ekranie zobaczymy też belgijskiego kandydata do Oscara, który przygląda się oprawcy funkcjonującemu w środowisku akademii młodych tenisistek. Natomiast każdy, kto początek roku woli spędzić na kanapie w domowym kinie, będzie mógł sięgnąć po świeży serial Netfliksa na podstawie "Wzgórza psów" Jakuba Żulczyka.
"The Outrun"
Za wcześnie, by mówić o roli życia Saoirse Ronan ("Małe kobietki", "Lady Bird") – aktorka ma dopiero 30 lat – ale kreacja walczącej z uzależnieniem bohaterki może być przełomem w jej karierze. Rona nie jest typową alkoholiczką, jaką znamy z większości filmów i seriali. To ładna, inteligentna studentka, rozwijająca się w wielkim mieście, która ma bardzo obiecujące perspektywy na przyszłość. W rozwoju jej potencjału coraz bardziej przeszkadza jednak choroba alkoholowa. Dziewczyna musi sięgnąć dna, by się od niego odbić. Postanawia wyruszyć na surową szkocką wyspę, by w rodzinnych stronach zmierzyć się ze swoimi demonami. Osamotniona walczy nie tylko z bólem fizycznym, ale i emocjonalnym. Za ekranizację głośnej powieści Amy Liptrot odpowiada Nora Figscheidt ("Błąd systemu"). To może być kolejna oscarowa nominacja dla Saoirse Ronan.
W kinach od 10 stycznia
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Babygirl"
Czy najgorętszy film tego roku zobaczymy już w styczniu? Erotyczny thriller z Nicole Kidman ("Wielkie kłamstewka"), Antoniem Banderasem ("Ból i blask") oraz Harrisem Dickinsonem ("W trójkącie") wywołał duże zamieszanie na długo przed premierą. Romy kieruje dużą, innowacyjną firmą. Może czuć się spełniona zarówno zawodowo, jak i prywatnie, ponieważ po pracy wraca do luksusowego domu, w którym mieszka razem z kochającym mężem i dwiema nastoletnimi córkami. Chaos wkracza do jej życia razem ze znacznie młodszym stażystą Samuelem. Napięcie i fascynacja szybko zmieniają się w burzliwy romans. Choć Roma ma wszystko, daje się ponieść najskrytszym pragnieniom. Czy za spełnienie fantazji zapłaci posadą i rodziną? Ta pełna pożądania opowieść to najnowszy film Haliny Reijn ("Czarna księga").
W kinach od 10 stycznia
"Kiedy nadchodzi jesień"
Jedni go kochają, drudzy nie mogą patrzeć na jego filmy, ale François Ozon ("Frantz", "8 kobiet") nikogo nie pozostawia obojętnym. Mistrz francuskiego kina wraca z nieoczywistą opowieścią o rodzinnych relacjach, przepełnioną zarówno humorem, jak i goryczą. Michelle już od jakiegoś czasu cieszy się emeryturą w niewielkiej burgundzkiej wsi. Dni mijają jej na spotkaniach z najlepszą przyjaciółką Marie-Claude. Niedługo ma ją odwiedzić mieszkająca w Paryżu córka razem z wnukiem Lucasem. Niestety rodzinna wizyta zmienia się w koszmar, a zestresowana Michelle serwuje bliskim lunch z trującym grzybem. Po tym incydencie Valérie zabrania matce widywać się z wnuczkiem. Osamotniona, przytłoczona poczuciem winy seniorka popada w depresję. Chęć do życia wraca jej, gdy poznaje znacznie młodszego syna przyjaciółki, który właśnie wychodzi z więzienia. To dopiero początek zaskakującej i gęstej od akcji historii.
W kinach od 10 stycznia
"Kleks i wynalazek Filipa Golarza"
Profesor Ambroży Kleks musi opuścić sferę marzeń i fantazji, by wrócić do rzeczywistego świata, w którym zmierzy się z zagrażającą dzieciom technologią. W tym czasie jego miejsce w Akademii zajmie ptak Mateusz. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ kuszący wynalazek Filipa Golarza może pozbawić dzieci wyobraźni. Z poważnym dylematem skonfrontuje się również Ada Niezgódka, która zakocha się w robocie Albercie. Czy uczucie dziewczynki sprawi, że w korpusie cyborga zacznie bić prawdziwe serce? Na to i wiele innych pytań odpowie kontynuacja hitu Macieja Kawulskiego ("Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa"). W "Kleksie i wynalazku Filipa Golarza" zobaczymy m.in. Tomasza Kota ("Zimna wojna"), Piotra Fronczewskiego ("Rojst"), Janusza Chabiora ("Ślepnąc od świateł"), Sebastiana Stankiewicza ("Pan T."), Konrada Repińskiego ("Akademia pana Kleksa") oraz Antoninę Litwiniak ("Rój").
W kinach od 10 stycznia
"Wzgórze psów"
Fani powieści Jakuba Żulczyka chyba nie mogli sobie wymarzyć lepszego rozpoczęcia roku. Po udanej "Informacji zwrotnej" na Netfliksie pojawia się odcinkowa ekranizacja "Wzgórza psów". Pisarz już od jakiegoś czasu wspominał o zbliżającym się serialu. Dzisiaj znamy gwiazdorską obsadę oraz szczegóły produkcji wyreżyserowanej przez Piotra Domalewskiego ("Cicha noc"), który razem z Żulczykiem napisał scenariusz. Po latach Mikołaj Głowacki wraca do rodzinnego Zyborka. W przeszłości walczył z uzależnieniem. Teraz jest sławnym autorem poczytnych kryminałów. Książka o morderstwie sprzed 20 lat, do którego doszło w jego stronach, zapewniła mu dużą popularność. Podczas pobytu w domu towarzyszy mu żona Justyna, dziennikarka śledcza. Dziewczyna wpada na trop w śledztwie wokół lokalnych afer korupcyjnych. Tymczasem Mikołaj musi zmierzyć się z trudną przeszłością. Ktoś zaczyna szantażować pisarza i grozi, że ujawni, co tak naprawdę wydarzyło się lata temu w Zyborku. Widzów przed mały ekran przyciągnie nie tylko fakt, że to kolejna produkcja na podstawie prozy Żulczyka. We "Wzgórzu psów" zagrała plejada polskich gwiazd: Robert Więckiewicz ("Ślepnąc od świateł"), Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko, co kocham"), Jaśmina Polak ("Hardkor Disko").
Na Netfliksie od 8 stycznia
"Milczenie Julie"
Elektryzujący debiut belgijskiego reżysera Leonarda van Dijla, który został wyróżniony w canneńskim Tygodniu Krytyki. Julie jest świetnie zapowiadającą się młodą tenisistką, która wyróżnia się na tle pozostałych zawodniczek akademii. W pewnym momencie jej trener zostaje oskarżony o nieodpowiedni kontakt z trenującymi dziewczynami. Choć Julie coś wie, nie chce zabierać głosu, a jej świat powoli zaczyna się rozpadać. Jej koleżanki również milczą. Van Dijl pokazuje walkę o przetrwanie tenisistek w zupełnie inny sposób, niż mogliśmy widzieć dotychczas. Precyzyjnie przygląda się starciu dziewczyn z wyrachowanym oprawcą i pyta o sens oraz przyczyny milczenia.
W kinach od 10 stycznia