Sensacyjna wiadomość z Sundance. Smoczyńska i Bolesto nakręcą w Nowym Jorku operę science-fiction z muzyką Bowiego
Agnieszka Smoczyńska i Robert Bolesto, twórcy przebojowych “Córek dancingu”, otrzymali prestiżowy grant na projekt post-industrialnego musicalu science-fiction „Deranged” na motywach albumu "1. Outside" Davida Bowiego. - Chcemy stworzyć film, jakiego jeszcze nie było - mówią twórcy w rozmowie z WP. Praca nad projektem potrwa kilka lat.
- Chcemy stworzyć nowy gatunek, który w skrócie można opisać jako science-fiction opera. Czas trwania filmu będzie równy czasowi trwania płyty, piosenki będą w filmie odtworzone zgodnie z chronologią płyty od początku do końca - mówi Agnieszka Smoczyńska, reżyserka.
Film będzie w całości oparty na motywach albumu “1. Outside”. - To jest kultowy album z świetną historią o detektywie Nathanie Adlerze, który jest wynajęty przez Departament Sztuki i Zbrodni do tego, żeby przeprowadzić śledztwo w sprawie zabójstwa trzynastoletniej dziewczyny. Jego celem jest odpowiedź na pytanie, czy piękne morderstwo może być sztuką - tłumaczy Bolesto. - Główny bohater, wzorowany na postaci Bowiego, będzie z kosmosu, dosłownie. Będzie dwupłciowy - zdradza scenarzysta.
Zapytani o inspiracje Smoczyńska i Bolesto jednym tchem wymieniają dzieła trzech słynnych Davidów: “Zagubioną autostradę” Davida Lyncha, “Siedem” Davida Finchera i filmy Davida Cronenberga. Powołują się też na szokujące prace akcjonistów wiedeńskich i innych artystów z kręgu body artu (sztuki ciała). Ale za każdym razem podkreślają, że pociąga ich stworzenie czegoś kompletnie nowego.
Sundance Institute przyznaje granty raz w roku kilku najlepszym filmowcom z całego świata. Ich celem jest wspieranie najlepiej rokujących, unikalnych i niezależnych projektów na każdym etapie pracy nad filmem od pomysłu po realizację i dystrybucję. - Sundance Institute zachwycił się naszym projektem. Zostaliśmy poproszeni o treatment (szkic scenariusza - przyp. łk). Teraz jako reżyserka podpiszę umowę na realizację grantu. Dzięki temu będę mogła liczyć na znalezienie amerykańskiego producenta, koproducenta i dystrybutora - mówi Smoczyńska. - Jesteśmy na początku drogi. Praca nad tym filmem będzie długotrwałym procesem. Pisanie scenariusza i produkcja potrwają kilka lat - dodaje reżyserka.
Szerokie wsparcie jednego z najważniejszych amerykańskich festiwali filmowych jest nie tylko wielkim wyróżnieniem, ale także konkretnym wsparciem dla filmu w trakcie produkcji i po zdjęciach. Pod skrzydłami Sundance Smoczyńska i Bolesto mają duże szanse na zdobycie budżetu, który nie śni się rodzimym filmowcom. Na starcie grant ułatwi im dystrybucję w USA i w innych krajach.
Obecnie szczęśliwi twórcy przebywają w Nowym Jorku, gdzie 1 lutego odbędzie się amerykańska premiera “Córek dancingu” ("The Lure"). Dystrybucją ich filmu znajmie się Janus Films, jeden z najbardziej prestiżowych dystrybutorów w Stanach.