Trwa ładowanie...

"Śluby panieńskie" w październiku w kinach

Share
"Śluby panieńskie" w październiku w kinachŹródło: Kino Świat
d4bdjs4

Ekranizacja "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry, w reżyserii Filipa Bajona, trafi do kin 8 października. W obsadzie filmu są m.in. Borys Szyc, Maciej Stuhr i Marta Żmuda-Trzebiatowska.

Zgodnie z intencją reżysera, film ma być "próbą współczesnego odczytania wspaniałej sztuki, jak również odkrycia w niej ścieżek współczesnej psychologii i erotyki".

Historia Klary i Anieli, które postanowiły nigdy nie wyjść za mąż, oraz starających się o ich względy mężczyzn, ukaże m.in. dylematy współczesnych młodych kobiet.

d4bdjs4

Bohaterów komedii grają w filmie: Borys Szyc (Albin), Maciej Stuhr (Gustaw), Anna Cieślak (Aniela), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Klara), Edyta Olszówka (pani Dobrójska) i Robert Więckiewicz (Radost). W obsadzie są też Andrzej Grabowski (w roli ojca Klary) i Wiktor Zborowski (służący Jan).

Utwór "Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca. Komedia w pięciu aktach wierszem" po raz pierwszy wystawiono w 1833 r. we Lwowie. Intryga zawiązuje się, gdy starsi państwo - Radost i pani Dobrójska - postanawiają doprowadzić do małżeństwa bratanka Rodosta - Gucia, z Anielą - córką Dobrójskiej.

Gucio, inteligentny trzpiot i wesołek, ceni głównie dobrą zabawę i nie myśli o poważnym związku z kobietą. Aniela to z kolei wzór cnót niewieścich - uczuciowa, rozsądna i wrażliwa. Dwoje pozostałych młodych bohaterów to Klara i Albin. Klara - błyskotliwa, sprytna, niepokorna i złośliwa - igra z miłością egzaltowanego Albina, będącego parodią bohatera werterowskiego. Dziewczęta zawierają porozumienie: postanawiają nie wychodzić za mąż, a zamiast tego dręczyć adorujących je mężczyzn obojętnością i chłodem.

Zdjęcia do filmu Filipa Bajona kręcono m.in. na terenie skansenu w Suchej koło Węgrowa (Mazowsze). Scenariusz, na podstawie utworu Fredry, napisali wspólnie Bajon i Marzena Mróz.

d4bdjs4

Do najbardziej znanych cytatów ze "Ślubów panieńskich" Fredry należą: "Znam dobrze mężczyzn, ten ród krokodyli/Co się tak czai, tak układa snadnie/By zyskać ufność i zdradzić po chwili", "Nie kochaj [...] tak czule, a będziesz kochany" oraz "Miłość jest jedna, Udawań tysiące".

Reżyser Filip Bajon ma w dorobku m.in. ekranizację "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego (2001 r.). ** [

BACHLEDA PRZYŁAPANA NA BALANDZE ]( http://film.wp.pl/ale-cyrk-z-ta-curus-6025280843056257g ) * * [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * * [

BRYTYJKI SĄ BRZYDKIE? BZDURA! ]( http://film.wp.pl/jesli-sadzicie-ze-brytyjski-sa-brzydkie-sprawdzcie-to-6025280115483265g ) * *[

CO SIĘ STAŁO BRODZIK?! WYGLĄDA FATALNIE! ]( http://aleseriale.pl/gid,6660,img,238119,fototemat.html )**

d4bdjs4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bdjs4
d4bdjs4