Trwa ładowanie...
d41uoag
Aktualności

''Smoleńsk'': film Antoniego Krauzego zostanie pokazany w ramach 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Smoleńsk'': film Antoniego Krauzego zostanie pokazany w ramach 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni
(mat. prasowe)
d41uoag

Jednym z pokazów specjalnych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni będzie projekcja filmu *"Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego.*

Pozakonkursowy pokaz odbędzie się 21 września o 17:00 w gdyńskim Multikinie. Spotkanie po projekcji poprowadzi Łukasz Adamski, krytyk tygodnika „wSieci”.

- Decyzję o specjalnym, pozakonkursowym pokazie *"Smoleńska" Antoniego Krauzego podjąłem z pełnym przekonaniem kilka tygodni temu, kiedy okazało się, że gotowy film będzie miał premierę 9 września*– mówi Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.

d41uoag

– Nie ma w polskiej historii ostatniego półwiecza wydarzenia równie traumatycznego, jak katastrofa smoleńska. Dlatego też uważam, że pierwszy film fabularny podejmujący się jej przedstawienia powinien zostać pokazany w ramach najważniejszego polskiego festiwalu. - napisał w oświadczeniu Oleszczyk. * - Kino polskie mówiło do tej pory o Smoleńsku w sposób metaforyczny, nie wprost: filmy takie jak "Prosto z nieba" Piotra Matwiejczyka czy "Onirica. Psie Pole" Lecha Majewskiego stanowiły pierwsze próby dotknięcia tego arcytrudnego tematu. Kolejną artystyczną próbę podejmuje na naszych oczach ceniony reżyser Antoni Krauze. Warto o niej w Gdyni porozmawiać. Spotkanie po projekcji poprowadzi Łukasz Adamski ("wSieci"), krytyk ceniony za niezależność i odwagę swych sądów. Mam nadzieję, że Festiwal Filmowy w Gdyni pomoże nam wszystkim w prowadzeniu rzeczowej rozmowy na temat, który wciąż jeszcze stanowi wyzwanie dla Polaków jako demokratycznej wspólnoty obywateli.*

Antoni Krauze, twórca wielokrotnie nagrodzonego dramatu historycznego „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, odsłania kulisy tragedii, która wstrząsnęła całą Polską. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc. Producentem filmu jest Maciej Pawlicki.

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido) – dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej – próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy.

d41uoag

Podziel się opinią

Share

d41uoag

d41uoag