Snoopy i inni – najsłynniejsze filmowe psy
12.01.2016 | aktual.: 22.03.2017 18:56
Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Żadne inne stworzenie nie przywiązuje się do nas tak bardzo, jak właśnie poczciwe czworonogi. My sami również często nie wyobrażamy sobie życia bez szczekającego członka rodziny. Ta wyjątkowa więź łącząca ludzi i psy nie mogła oczywiście umknąć filmowcom, którzy wielokrotnie czynili w swoich produkcjach z czworonogów prawdziwe gwiazdy.
Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Żadne inne stworzenie nie przywiązuje się do nas tak bardzo, jak właśnie poczciwe czworonogi. My sami również często nie wyobrażamy sobie życia bez szczekającego członka rodziny. Ta wyjątkowa więź łącząca ludzi i psy nie mogła oczywiście umknąć filmowcom, którzy wielokrotnie czynili w swoich produkcjach z czworonogów prawdziwe gwiazdy.
Przyjrzyjmy się dziesiątce najsłynniejszych filmowych psów! Przypomnijmy sobie różnorodne tytuły (również te animowane), w których przysłowiowi najlepsi przyjaciele człowieka odgrywali główne role!
href="http://film.wp.pl/snoopy-i-inni-8211-najslynniejsze-filmowe-psy-6025226698032257g">CZYTAJ DALEJ >>>
Hachiko
Jedną z największych psich gwiazd jest Hachiko z wyreżyserowanego przez Lassego Hallströma filmu „Mój przyjaciel Hachiko”. Tytułowy bohater to puchaty czworonóg rasy akita, który zostaje znaleziony przez profesora muzyki – Parkera Wilsona (Richard Gere). Między psiakiem a jego panem pojawia się niezwykła więź. Zwierzę każdego ranka odprowadza profesora na stację kolejową, a kilka godzin później czeka w tym samym miejscu, aż mężczyzna przyjedzie z pracy. Pewnego dnia jednak Wilson nie wysiada z pociągu, którym zwykł wracać do domu…
Film Lassego Hallströma oparty jest na prawdziwej historii słynnego japońskiego psa, który wabił się właśnie Hachiko. W latach 20. XX wieku czworonogiem zaopiekował się profesor Uniwersytetu Tokijskiego - Hidesaburō Ueno. Tak jak w filmie, każdego ranka pies odprowadzał na peron kolejowy swojego pana, po czym witał go w tym samym miejscu wieczorem. Pewnego dnia Hidesaburō Ueno zmarł nagle w miejscu pracy. Wierny psi towarzysz każdego dnia, przez kolejne dziesięć lat przychodził na stację z nadzieją, że jego pan wysiądzie z pociągu. Postawa zwierzaka została doceniona przez ludzi i dziś Hachiko uznawany jest w Japonii za prawdziwą legendę!
Scooby Doo
Mówiąc o filmowych psich gwiazdach nie można nie wspomnieć o ulubieńcu najmłodszych widzów, czyli o Scoobym Doo. Wymyślony przez Williama Hannę i Josepha Barberę, a narysowany przez Iwao Takamoto bohater już od ponad czterdziestu lat należy do grona najpopularniejszych postaci animowanych. Wraz ze swoimi towarzyszami – strachliwym Kudłatym, przebojowym Fredem, inteligentną Velmą oraz urokliwą Daphne – Scooby podróżuje hipisowskim vanem i rozwiązuje lokalne zagadki kryminalne.
Popularny Scooby Doo jest potrafiącym mówić dogiem niemieckim. Jego najbardziej rozpoznawalną cechą jest ogromne tchórzostwo, które wcale nie pomaga mu w rozwikływaniu często przerażających sekretów. Niezwykle rozpoznawalny stał charakterystyczny okrzyk tryumfalny bohatera - Scooby-Dooby-Doo”. Czworonóg ten doczekał się całego szeregu seriali animowanych, filmów pełnometrażowych, a także czasopism, komiksów i gier video. Bez wątpienia to jeden z największych psich celebrytów w historii!
Beethoven
W gronie najsłynniejszych filmowych psów znalazł się również Beethoven z filmu familijnego Briana Levanta o tym samym tytułem Ten pocieszny bernardyn zostaje znaleziony jako szczeniak przez zwyczajną amerykańską rodzinę Newtonów. Pod naporem próśb swoich dzieci, głowa familii – George - pozwala zatrzymać w domu urokliwego psiaka. Ten otrzymuje szumne imię Beethoven i z czasem staje się olbrzymich rozmiarów rozrabiaką, a jego występki często doprowadzają Georga do szaleństwa.
Bernardyn Beethoven nie tylko skradł serca bohaterów filmu Briana Levanta, ale także widzów. Pierwsza część przygód bernardyna przyciągnęła do kin prawdziwe tłumy i okazała się ogromnym komercyjnym sukcesem. Łącznie Beethoven doczekał się aż sześciu filmów, choć żaden kolejny sequel nie powtórzył tryumfu pierwszej części serii.
Chojrak
Chojrak jest kolejnym przykładem słynnego filmowego psa, który zyskał popularność dzięki serialowi animowanemu. „Chojrak – tchórzliwy pies” (bo tak brzmi pełna nazwa produkcji, w jakiej występuje ten bohater) to niezwykle dynamiczna kreskówka z pogranicza komedii i horroru, ukazująca zmagania tytułowego psa z różnymi paranormalnymi zdarzeniami.
Chojrak jest różowym psem o niejasnej do ustalenia rasie (prawdopodobnie kundel). Czworonogiem opiekuje się starsze małżeństwo Motyków – Muriel i Eustachy. Ta pierwsza znalazła psiaka na śmietnisku, gdy ten był jeszcze szczeniakiem. Chojrak jest ulubieńcem Muriel, jednak jej mąż nie przepada (delikatnie mówiąc) za pupilem żony. Oboje nie zdają sobie jednak sprawy, że Chojrak w pojedynkę stawia czoła różnym paranormalnym zdarzeniom, które nawiedzają dom staruszków. Mimo iż jest on niezwykle tchórzliwy, bezgranicznie kocha swoją rodzinę i jest w stanie zrobić dla nich wszystko. „Chojrak – tchórzliwy pies” doczekał się czterech serii. Łącznie wyprodukowano 52 epizody kreskówki.
Biały Kieł
Bez wątpienia jednym z najodważniejszych filmowych psów jest Biały Kieł z filmu Randala Kleisera o tym samym tytule. Obraz ten oparty został na słynnej powieści przygodowej Jacka Londona, która opowiada historię wilka z domieszką psiej krwi i jego stosunkach ludźmi.
Filmowy Biały Kieł, w przeciwieństwie do swojego literackiego pierwowzoru, jest psem, w którego żyłach płynie wilcza krew. W czasie gorączki złota pod koniec XIX wieku na Alasce, niejaki Jack Conroy (w tej roli Ethan Hawke) ratuje czworonoga z rąk okrutnego człowieka, który zmusza zwierzę do udziału w walkach psów. Od tej pory Jack próbuje oswoić zdziczałego Białego Kła. Z czasem między bohaterami rodzi się wyjątkowa więź.
Lassie
Jednym najsłynniejszych filmowych psów jest oczywiście Lassie, której przygody wzruszyły i wychowały całe pokolenia fanów kina. Pierwowzór czworonożnej bohaterki stworzył amerykański pisarz Eric Knight na potrzeby swojej powieści „Lassie, wróć!”.
W oryginale Lassie jest suczką rasy owczarek szkocki. W książkowej wersji należy ona do kochającej się, ale ubogiej rodziny górniczej, której warunki bytowe z dnia na dzień pogarszają się. W pewnym momencie sytuacja materialna właścicieli psa jest na tyle zła, że decydują oni sprzedać Lassie. Ta zostaje wywieziona przez nowego pana do odległej górskiej miejscowości. Ogromna tęsknota za ukochaną rodziną popycha zwierzę do ucieczki i poszukiwania drogi do domu. Lassie po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w roku 1943 w wiernie odwzorowanej ekranizacji autorstwa Freda M. Wilcoxa. Łącznie suczka pojawiła się na wielkim ekranie jedenaście razy (ostatni w 2005 roku w filmie Charlsea Sturridge’a -„Lassie”)
. Oprócz tego stała się ona główną bohaterką siedmiu seriali, kilku słuchowisk radiowych oraz innych powieści. Lassie doczekała się nawet gwiazdy w Hollywood Walk of Fame!
Reksio
Wśród najsłynniejszych filmowych psów nie zabrakło również miejsca dla polskich czworonogów. Jeden z nich szczególnie mocno zapisał się w świadomości dzieci. Reksio – bo o nim mowa – był jednym z ulubieńców najmłodszych widzów wychowywanych w czasach PRL. Stworzony przez Lechosława Marszałka bohater jest jednym z największych osiągnięć Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Trudno ustalić, jakiej rasy jest nasz rodzimy Reksio. Pocieszny czworonóg pomieszkuje w budzie przy domu swoich właścicieli, próbuje żyć w zgodzie z innymi zwierzętami na podwórku oraz zdradza różne (często typowo ludzkie) zdolności. Reksio doczekał się łącznie sześćdziesięciu ośmiu odcinków animowanego serialu. W późniejszych latach pies stał się głównym bohaterem serii gier komputerowych. W Bielsku-Białej do dziś można odczuć kult legendarnego Reksia – w mieście znajduje się bowiem wykonany z brązu pomnik postaci.
Hooch
Pamiętacie jeszcze Hoocha z przebojowej komedii kryminalnej „Turner i Hooch” w reżyserii Rogera Spottiswoode’a? To niezwykle sympatyczna historia młodego i pedantycznego detektywa Scotta Turnera (Tom Hanks), który musi rozwiązać zawiłą zagadkę morderstwa swojego przyjaciela. Los sprawia, że jedynym świadkiem w sprawie jest wielki pies imieniem Hooch.
Detektyw bierze czworonoga pod swoją opiekę, co wywraca jego życie do góry nogami. Ogromny i wiecznie obśliniony pies rasy mastiff mocno daje się we znaki poukładanemu Scottowi. Przykład Hoocha udowadnia jednak, że przyjaźń między człowiekiem a psem potrafi przetrwać nawet najcięższe próby.
Szarik
Szarik to bez wątpienia najsłynniejszy filmowy pies znad Wisły. Niestrudzony członek legendarnej załogi Rudego 102 z kultowego serialu Janusza Przymanowskiego „Czterej pancerni i pies” na stałe zapisał się w świadomości polskiego widza.
Szarik wielokrotnie ratował życie głównych bohaterów serialu. Formalnie należał do Janka Kosa (Janusz Gajos), który otrzymał czworonoga od Jefima Siemionycza. Szarik był odważnym i przebojowym owczarkiem niemieckim. W rzeczywistości w jego rolę wcielały się aż trzy różne psy – były pies milicyjny Atak, silny Spik oraz Trymer, który do dziś stoi wypchany w jednostce szkolenia psów w Sułkowicach. Nie było chyba w latach 70. i 80. w Polsce dziecka, które nie chciałoby mieć w domu swojego dzielnego i nieustraszonego Szarika…
Snoopy
Snoopy to kolejny przykład słynnego filmowego psa. Sympatyczny czworonóg rasy beagle pierwotnie pojawiał się w serii kultowych komiksów „Fistaszki” autorstwa Charlesa Schulza. Kolorowe historyjki o Snoopym i jego właścicielu Charlie Brownie publikowane były nieprzerwanie od października 1950 do lutego 2000 roku. Dziś zgodnie uznaje się, że „Fistaszki” niezwykle mocno wpłynęły na współczesny kształt tradycyjnego komiksu. Sam Snoopy stał się ulubieńcem najmłodszych i do dziś jego podobizna budzi wśród dzieci pozytywne emocje.
Sukces komiksu prędzej czy później musiał doprowadzić do pojawienia się animacji o zakompleksionym Charliem i jego psie. W Stanach Zjednoczonych niezwykle popularne stały się programy telewizyjne oparte na rysunkowym oryginale. 1 stycznia tego roku na ekrany polskich kin weszła animowana wersja pełnometrażowa „Fistaszków” wyreżyserowana przez Steve’a Martino. Zgrabnie łączy ona ze sobą nowoczesną technikę animacji komputerowej z duchem klasycznej komisowej wersji. Kto nie widział, niech czym prędzej pędzi do kin!
W. Chentkiewicz