Trwa ładowanie...

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage Kieślowski (4 - 6 września)

„Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego z 1981r. jest filmem stanowiącym oś programową tegorocznej edycji festiwalu. Historię powstawania „Przypadku” – filmu blokowanego przez cenzurę – oraz prace nad rekonstrukcją zawierającą wycięte sceny przybliżą członkowie ekipy, szczególnie bliscy Kieślowskiemu.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage Kieślowski (4 - 6 września)Źródło: mat. promocyjne
d4afp3m

Aktorzy oraz realizatorzy: Monika Goździk, Marzena Trybała, Michał Żarnecki, Bogusława Pawelec, Violetta Buhl, Irena Strzałkowska, Sylwia Pakulska, Jacek Szeligowski oraz Rafał Waltenberger spotkają się z uczestnikami festiwalu 6 września (w sobotę) o godzinie 16.00 w kinoteatrze Zdrowie. Rozmowę poprowadzą dziennikarz i filmoznawca Łukasz Maciejewski oraz Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego.

„Przypadek”, nasycony pokoleniowymi i autobiograficznymi śladami, przenikliwie syntetyzuje powojenną „osobowość Polaka”. Realizowany w czasie gorączki „Solidarności”, ukończony w stanie wojennym, przez sześć lat leżał na półkach. Mimo to okazał się szalenie uniwersalny.(…) Po śmierci Kieślowskiego „Przypadek” zaczęto analizować na wszelkie możliwe sposoby. Poświęcono mu wiele artykułów, esejów i rozpraw. Okazał się też inspirujący dla fabularzystów. Jedna z idei filmu („co mogło się zdarzyć, gdyby…”) została podjęta m.in. w „Przypadkowej dziewczynie” Petera Howitta i „Biegnij Lola, biegnij” Toma Tykwera. (…) W „Przypadku” pierwszoplanową rolę (Witka) świetnie zagrał Bogusław Linda. Otrzymał za nią nagrodę na FPFF w Gdańsku (dzisiaj – Gdyni). Notabene aż cztery z sześciu filmów, w których ten aktor zagrał w roku 1981, zablokowała cenzura. Kiedy je zwolniła, Linda był już innym człowiekiem. I wsiadł już do nowego pociągu. – Stanisław Zawiśliński, Magazyn Filmowy SFP.

d4afp3m

W głównym bloku festiwalu Są przypadki – poza filmem Kieślowskiego, do którego wprowadzenie wygłosi Stanisław Zawiśliński – pokazane zostaną filmy, które nawiązują do motywów wykorzystywanych przez Krzysztofa Kieślowskiego w ,,Przypadku". Będą to „Biegnij Lola, biegnij” Toma Tykwera, „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego, „Lewiatan” Andrieja Zwiagincewa i „WHO AM I. Możesz być kim chcesz” w reżyserii młodego niemieckiego reżysera Barana bo Odara. W filmie Tywera pomysł osi fabularnej „co by było, gdyby” nabiera szczególnego dramatyzmu i układa fabułę w sensacyjną całość, w „Dreszczach” zaś próba odpowiedzi na tak postawione pytanie odsłania kulisy świadomości dziecka epoki komunizmu. Zarówno „Lewiatan”, jak film Barana bo Odara to historie bohaterów usytuowane we współczesnym kontekście społecznym i ekonomicznym. Film Zwiagincewa podzielił los ,,Przypadku” i trafił w Rosji na półkę.

Do projekcji „Lewiatana” wprowadzenie wygłosi red. Konrad Zarębski, a do filmu „WHO AM I. Możesz być kim chcesz” Dorota Paciarelli. Po projekcjach odbędą się panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości i publiczności.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbędzie się już po raz piąty w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. Festiwal objęty jest honorowym patronatem Pani Marii Kieślowskiej. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, założyciel Międzynarodowego Laboratorium Kultury z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, mieszczącego się w zabytkowym XIX-wiecznym sanatorium dr. Brehmera.

Pełny program wraz z kalendarzem projekcji i paneli na stronie internetowej www.hommageakieslowski. Zapraszamy do śledzenia aktualności festiwalowych na: www.facebook.com/HommageaKieslowski.

d4afp3m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4afp3m