Trwa ładowanie...

"Solidarność jest tak ważna, jak powietrze". Piękny gest polskich filmowców na gali Orły 2017

Wręczenie ważnych nagród filmowych to nie tylko branżowe poklepywanie się po plecach, ścianki i pozowanie ze statuetkami. Podczas gali Orły 2017 polscy filmowcy głośno upomnieli się o ukraińskiego reżysera Olega Sentsova.

"Solidarność jest tak ważna, jak powietrze". Piękny gest polskich filmowców na gali Orły 2017Źródło: WP.PL
d2guv3f
d2guv3f

Odezwę wygłosili ze sceny reżyserka Agnieszka Holland ("Pokot") i Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

*- Walczymy wspólnie ze wszystkimi filmowcami z całego świata. Międzynarodowa solidarność dla wolności kultury, dla głoszenia poglądów i otwartości na inność jest dla nas tak ważna, jak powietrze *– powiedział Dariusz Jabłoński.

W odpowiedzi wszyscy zgromadzeni w Teatrze Polskim unieśli w górę ręce, trzymając żółte kartki, na których widniał napis #Release Oleg Sentsov („Uwolnić Olega Sentsova”).

d2guv3f

- Jesteśmy mu to winni jako dowód naszej solidarności. Oleg potrzebuje nas, ale my jeszcze bardziej potrzebujemy jego – powiedziała Holland.

Dariusz Jabłoński powiedział, że „razem jesteśmy silniejsi” i zaapelował, aby nie zapominać o Sentsovie.

Ukraiński reżyser Oleg Sentsov w 2014 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy FSB. Miało to miejsce niedługo po tym, jak Rosja zaczęła okupację Krymu. Sentsovowi postawiono zarzuty „planowania działań terrorystycznych”. W 2015 roku filmowiec usłyszał wyrok skazujący go na 20 lat łagru.

d2guv3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2guv3f