Trwa ładowanie...
Orły 2017

"Solidarność jest tak ważna, jak powietrze". Piękny gest polskich filmowców na gali Orły 2017

Wręczenie ważnych nagród filmowych to nie tylko branżowe poklepywanie się po plecach, ścianki i pozowanie ze statuetkami. Podczas gali Orły 2017 polscy filmowcy głośno upomnieli się o ukraińskiego reżysera Olega Sentsova.

Share
"Solidarność jest tak ważna, jak powietrze". Piękny gest polskich filmowców na gali Orły 2017
Źródło: WP.PL
dxeydyn

Odezwę wygłosili ze sceny reżyserka Agnieszka Holland ("Pokot") i Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

*- Walczymy wspólnie ze wszystkimi filmowcami z całego świata. Międzynarodowa solidarność dla wolności kultury, dla głoszenia poglądów i otwartości na inność jest dla nas tak ważna, jak powietrze *– powiedział Dariusz Jabłoński.

W odpowiedzi wszyscy zgromadzeni w Teatrze Polskim unieśli w górę ręce, trzymając żółte kartki, na których widniał napis #Release Oleg Sentsov („Uwolnić Olega Sentsova”).

dxeydyn

- Jesteśmy mu to winni jako dowód naszej solidarności. Oleg potrzebuje nas, ale my jeszcze bardziej potrzebujemy jego – powiedziała Holland.

Dariusz Jabłoński powiedział, że „razem jesteśmy silniejsi” i zaapelował, aby nie zapominać o Sentsovie.

Ukraiński reżyser Oleg Sentsov w 2014 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy FSB. Miało to miejsce niedługo po tym, jak Rosja zaczęła okupację Krymu. Sentsovowi postawiono zarzuty „planowania działań terrorystycznych”. W 2015 roku filmowiec usłyszał wyrok skazujący go na 20 lat łagru.

dxeydyn

Podziel się opinią

Share
dxeydyn
dxeydyn