Trwa ładowanie...
dmrcs5w

Stanisław Jędryka nie żyje. Twórca popularnych filmów wyreżyserował m.in. ”Podróż za jeden uśmiech”

Stanisław Jędryka nie żyje. Był reżyserem popularnych filmów i serialu jak ”Podróż za jeden uśmiech”, ”Stawiam na Tolka Banana”, ”Do przerwy 0:1” czy ”Szaleństwa Majki Skowron”. Zmarł w wieku 85 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanisław Jędryka nie żyje.  Twórca popularnych filmów wyreżyserował m.in.  ”Podróż za jeden uśmiech”
Stanisław Jędryka nie żyje. Twórca popularnych filmów wyreżyserował m.in. ”Podróż za jeden uśmiech” (PAP)
dmrcs5w

Stanisław Jędryka nie żyje

Stanisław Jędryka zmarł 22 kwietnia w wieku 85 lat. O śmierci reżysera poinformowało na swojej stronie Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Stanisław Jędryka, reżyser oraz scenarzysta filmowy i telewizyjny, urodził się 27 lipca 1933 r. w Sosnowcu. W 1956 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, a w 1962 r. zadebiutował filmem fabularnym ”Dom bez okien”.

dmrcs5w

Specjalizował się głównie w tematyce dziecięco-młodzieżową. W 1965 r. wyreżyserował ”Wyspę złoczyńców”, adaptację filmową książki Zbigniewa Nienackiego, w której główną rolę zagrał Jan Machulski. Trzy lata później na bazie scenariusza Adama Bahdaja, nakręcił film fabularny dla młodej widowni ”Paragon gola!”, a także serial ”Do przerwy 0:1”. W 1970 r. na podstawie powieści Bahdaja powstał kultowy polski serial ”Wakacje z duchami”, a w kolejnych latach współtworzył film fabularny ”Podróż za jeden uśmiech” oraz serial ”Stawiam na Tolka Banana”.

Stanisław Jędryka był laureatem wielu nagród za wybitne osiągnięcia artystyczne m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody ”Poznańskie Koziołki” oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca. W 2013 r. został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

dmrcs5w

Podziel się opinią

Share
dmrcs5w
dmrcs5w