Trwa ładowanie...
Megafon.pl
12-01-2017 07:44

Stanisław Ulam bohaterem filmu "Przygody matematyka"

W Warszawie trwa casting do filmu "Przygody matematyka". Twórcy polsko-niemieckiej koprodukcji szukają aktora, który wcieli się w postać wybitnego polskiego matematyka: Stanisława Ulama.

Stanisław Ulam bohaterem filmu "Przygody matematyka"Źródło: Domena publiczna
d4d5qrh
d4d5qrh

- Od początku zakładałem, że rolę główną musi zagrać Polak *- mówi Thorsten Klein, reżyser i autor scenariusza. - Polscy aktorzy są niezwykle utalentowani, bardzo dobrze mówią po angielsku i coraz częściej pracują za granicą. Jestem przekonany, że znajdziemy wśród nich naszego Stana.*

Za reżyserię polskiej obsady odpowiadają Ewa Hornich i Małgorzata Lipmann.

- Thor widział wiele polskich filmów i miał bardzo dobre rozeznanie, kto odpowiada jego wizji głównej postaci - mówi Hornich. *- Naszą rolą było wskazać mu polskich aktorów, którzy niekoniecznie grają na co dzień wiodące role, ale mają w sobie charyzmę i wdzięk głównego bohatera. *

- Obsada głównej roli jest kluczowa, gdyż postać Stanisława Ulama pojawia się w każdej scenie filmu, a aktor grający Stana musi nie tylko przekonująco mówić o matematyce, lecz także zbudować głęboki dramat tego człowieka - dodaje Lipmann. - To prawdziwe aktorskie wyzwanie.

Stanisław Ulam Domena publiczna
Stanisław Ulam Źródło: Domena publiczna

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej "lwowskiej szkoły matematycznej", uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

d4d5qrh

Scenariusz filmu "Przygody matematyka" oparty jest na autobiografii Ulama pod tym samym tytułem.

Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy) oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska).

d4d5qrh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d5qrh