Trwa ładowanie...
Aktualności

Stanley Kubrick w Krakowie

Share
Stanley Kubrick w Krakowie
Źródło: Warner
d353cus

Od 4 maja do 14 września będzie można podziwiać w Muzeum Narodowym w Krakowie świat Stanleya Kubricka.

Na wystawie, która dotarła do Polski bezpośrednio z Los Angeles, podziwiać będzie można ponad 1000 eksponatów z prywatnej kolekcji spadkobierców reżysera. Do Krakowa trafiły m.in. fragmenty scenografii (m.in. z "Mechanicznej pomarańczy"), kostiumy, rekwizyty (m.in. weneckie maski z "Oczu szeroko zamkniętych" czy panel komputera Hal 9000 z "2002: Odysei kosmicznej") i oryginalne scenariusze, a także książki stanowiące ich kanwę - z odręcznymi notatkami filmowca. Nie brakuje też autorskich zdjęć i fotosów z planu (m.in. słynna fotografia z końca "Lśnienia" czy kadry z "Lolity"), dokumentów, listów, storyboardów, plakatów (także polskich), nagród (Oscar i Złoty Lew), aparatury technicznej (obiektywy i kamery). Do dyspozycji zwiedzających oddano również specjalne, jednoosobowe kapsuły, w których można podziwiać najsłynniejsze sceny z kina Kubricka, a także dokumenty, które przybliżą jego metodę twórczą. Całość ma charakter multimedialny i łączy pamiątki po artyście z fragmentami jego filmów oraz muzyką, którą w
nich wykorzystywał.

Wystawa powstała już 10 lat temu z inicjatywy Deutsches Filmmuseum we Frankfurcie nad Menem w ścisłej współpracy z wdową po reżyserze, Christiane Kubrick, a także z wytwórniami Warner Bros., Sony-Columbia, MGM, Universal i SK Film Archiwes LLC. Do tej pory zobaczyło ją już ponad 800 tysięcy osób na całym świecie, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Rzymie, Paryżu, Los Angeles, Melbourne i Sao Paulo. Po Krakowie ma wyruszyć do Kanady i Korei Południowej.

d353cus

W każdym kraju ekspozycja zyskuje własny, indywidualny charakter. W Polsce organizatorzy - w tym kurator Rafał Syska oraz odpowiedzialni za aranżację Tomasz Wójcik i Maja Gralak - przygotowali trzy ścieżki wędrówki po wystawie, prezentujące trzy główne motywy twórczości Kubricka: wojnę, technologię i szaleństwo. Postarano się także o to, by dotrzeć do wszystkich materiałów, które wiążą Kubricka z Polską, w tym do dokumentów powstałych w związku z projektem "Aryjskie papiery". Brytyjczyk rozważał realizację tego filmu w naszym kraju. Ostatecznie zrezygnował, ale do Krakowa dotarły zapiski świadczące o bardzo daleko posuniętych przygotowaniach.

Wystawie towarzyszy szereg imprez, w tym festiwalowe projekcje dzieł Kubricka. Więcej informacji o ekspozycji można znaleźć na stronach Muzeum Narodowego w Krakowie.

d353cus

Podziel się opinią

Share
d353cus
d353cus