Od 4 maja do 14 wrze艣nia b臋dzie mo偶na podziwia膰 w Muzeum Narodowym w Krakowie 艣wiat Stanleya Kubricka.
Na wystawie, kt贸ra dotar艂a do Polski bezpo艣rednio z Los Angeles, podziwia膰 b臋dzie mo偶na ponad 1000 eksponat贸w z prywatnej kolekcji spadkobierc贸w re偶ysera. Do Krakowa trafi艂y m.in. fragmenty scenografii (m.in. z "Mechanicznej pomara艅czy"), kostiumy, rekwizyty (m.in. weneckie maski z "Oczu szeroko zamkni臋tych" czy panel komputera Hal 9000 z "2002: Odysei kosmicznej") i oryginalne scenariusze, a tak偶e ksi膮偶ki stanowi膮ce ich kanw臋 - z odr臋cznymi notatkami filmowca. Nie brakuje te偶 autorskich zdj臋膰 i fotos贸w z planu (m.in. s艂ynna fotografia z ko艅ca "L艣nienia" czy kadry z "Lolity"), dokument贸w, list贸w, storyboard贸w, plakat贸w (tak偶e polskich), nagr贸d (Oscar i Z艂oty Lew), aparatury technicznej (obiektywy i kamery). Do dyspozycji zwiedzaj膮cych oddano r贸wnie偶 specjalne, jednoosobowe kapsu艂y, w kt贸rych mo偶na podziwia膰 najs艂ynniejsze sceny z kina Kubricka, a tak偶e dokumenty, kt贸re przybli偶膮 jego metod臋 tw贸rcz膮. Ca艂o艣膰 ma charakter multimedialny i 艂膮czy pami膮tki po arty艣cie z fragmentami jego film贸w oraz muzyk膮, kt贸r膮 w
nich wykorzystywa艂.
Wystawa powsta艂a ju偶 10 lat temu z inicjatywy Deutsches Filmmuseum we Frankfurcie nad Menem w 艣cis艂ej wsp贸艂pracy z wdow膮 po re偶yserze, Christiane Kubrick, a tak偶e z wytw贸rniami Warner Bros., Sony-Columbia, MGM, Universal i SK Film Archiwes LLC. Do tej pory zobaczy艂o j膮 ju偶 ponad 800 tysi臋cy os贸b na ca艂ym 艣wiecie, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Rzymie, Pary偶u, Los Angeles, Melbourne i Sao Paulo. Po Krakowie ma wyruszy膰 do Kanady i Korei Po艂udniowej.
W ka偶dym kraju ekspozycja zyskuje w艂asny, indywidualny charakter. W Polsce organizatorzy - w tym kurator Rafa艂 Syska oraz odpowiedzialni za aran偶acj臋 Tomasz W贸jcik i Maja Gralak - przygotowali trzy 艣cie偶ki w臋dr贸wki po wystawie, prezentuj膮ce trzy g艂贸wne motywy tw贸rczo艣ci Kubricka: wojn臋, technologi臋 i szale艅stwo. Postarano si臋 tak偶e o to, by dotrze膰 do wszystkich materia艂贸w, kt贸re wi膮偶膮 Kubricka z Polsk膮, w tym do dokument贸w powsta艂ych w zwi膮zku z projektem "Aryjskie papiery". Brytyjczyk rozwa偶a艂 realizacj臋 tego filmu w naszym kraju. Ostatecznie zrezygnowa艂, ale do Krakowa dotar艂y zapiski 艣wiadcz膮ce o bardzo daleko posuni臋tych przygotowaniach.
Wystawie towarzyszy szereg imprez, w tym festiwalowe projekcje dzie艂 Kubricka. Wi臋cej informacji o ekspozycji mo偶na znale藕膰 na stronach Muzeum Narodowego w Krakowie.