Sukces polskiego filmu na Berlinale. "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia Grand Jury
"Twarz" była jednym z faworytów w konkursie głównym na Berlinale. Niestety, Szumowska po raz trzeci nie wyjedzie z Berlina ze Złotym Niedźwiedziem, który trafił do Adiny Pintilie, reżyserki i scenarzystki "Touch Me Not".
24.02.2018 | aktual.: 24.02.2018 20:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Małgorzata Szumowska była już nagradzana w Berlinie za reżyserię (Srebrny Niedźwiedź za "Body/Ciało"). W 2013 r. jej film "W imię…" zdobył Nagrodę Jury Teddy i Nagrodę Specjalną. "Twarz" była trzecim filmem reżyserki biorącym udział w konkursie głównym.
Reżyserka odbierając Srebrnego Niedźwiedzia, mówiła, że jest ekstremalnie szczęśliwa. Dziękowała jury za docenienie właśnie tego filmu, który "odzwierciedla współczesne problemy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie".
Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
Znakomity wkład artystyczny - Elena Okopnaya, "Dovlatov" (Polska, Rosja, Serbia)
Najlepszy scenariusz - "Museo" ( Meksyk)
Najlepszy aktor - Anthony Bajon, "La Priere" (Francja)
Najlepsza aktorka - Ana Brun, "Las Herederas" (Brazylia)
Najlepszy reżyser - Wes Anderson, "Wyspa psów" (Wielka Brytania, Niemcy)
Nagroda Alfreda Bauera - "Las Herederas" (Brazylia)
Nagroda Grand Jury - "Twarz" (Polska)
Złoty Niedźwiedź - Adina Pintilie, "Touch me not" (Czechy, Francja, Niemcy, Bułgaria, Rumunia)
"Twarz" to współczesna baśń o człowieku, który przeżył poważny wypadek na budowie. Po nowatorskiej operacji rekonstrukcji twarzy wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.
"Polski kandydat do Złotego Niedźwiedzia to najlepsza rzecz, jaką można było zobaczyć w tegorocznym konkursie na festiwalu Berlinale, ale Szumowska musi być też przygotowana na niełatwy dialog po powrocie do kraju" – pisał nasz recenzent, Kuba Armata. - "Temperatura dyskusji z pewnością będzie wysoka, bo na krytykę, jak zresztą przekonuje w filmie sama reżyserka, reagujemy wyjątkowo alergicznie".
"Najnowszy film polskiej reżyserki to mocny obraz mającej spory problem z tolerancją, wewnętrznie skłóconej prowincjonalnej Polski. Pełny ironii, ale zarazem celny i bolesny" - dodaje recenzent.
Małgorzata Szumowska to jedna z najciekawszych polskich reżyserek, laureatka wielu międzynarodowych nagród m.in.: Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie ("Body/Ciało"), Teddy Award na 63. MFF w Berlinie ("W Imię…"), Silver Leopard Award na 61. MFF w Locarno ("33 sceny z życia"). Szumowska była trzykrotnie nominowana do Europejskich Nagród Filmowych oraz otrzymała Nagrodę publiczności za najlepszy film europejski ("Body/Ciało").
Odtwórcą głównej roli w "Twarzy" jest Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko co kocham", "W imię", "Matka Teresa od kotów", "Amok"). W pozostałych rolach występują Agnieszka Podsiadlik nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie "Baby Bump" oraz Małgorzata Gorol, debiutująca na dużym ekranie, laureatka prestiżowych nagród teatralnych, między innymi Nagrody im. Leona Schillera.
Za zdjęcia i montaż odpowiadają kolejno stale współpracujący z Małgorzatą Szumowską - Michał Englert i Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy ("Wołyń", "W imię…", "Róża"), kostiumy Katarzyny Lewińskiej ("Body/Ciało", "Córki Dancingu", "Disco Polo") i Julii Jarży ("Body/Ciało", "W imię…", "33 sceny z życia"), zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego ("Maria Skłodowska-Curie", "Katyń").