Trwa ładowanie...
szalona miłość
30-10-2014 13:34

''Szalona miłość'': Henrich von Kleist i Henrietta Vogel czyli podwójne samobójstwo z 1811 roku

''Szalona miłość'': Henrich von Kleist i Henrietta Vogel czyli podwójne samobójstwo z 1811 rokuŹródło: mat. dystrybutora
d2agl9x
d2agl9x

21 listopada wejdzie do kin film „Szalona miłość”. Jest to opowieść o podwójnym samobójstwie poety, dramaturga i pisarza epoki romantyzmu Heinricha von Kleista oraz jego przyjaciółki Henrietty Vogel. O tym wydarzeniu, które wstrząsnęło ówczesnym społeczeństwem, a zafascynowało kolejne pokolenia w groteskowy sposób opowiada Jessica Hausner w swoim najnowszym filmie „Szalona miłość”. Film miał swoją światową premierę podczas MFF w Cannes, w sekcji Un Certain Regard.

Reżyserka znana w Polsce, głównie z filmu „Loudres”, tym razem przenosi widza w początek XIX wieku, kiedy miłość romantyczna, jest nadal domeną artystów, a reszta społeczeństwa łączy się w małżeństwa z pobudek ekonomiczno – praktycznych. Mimo przenikania „na salony” szalonych ideałów romantycznych oraz wybryków co odważniejszych i zbuntowanych kobiet, które porzucają w imię namiętności swoje poukładane życie, nie dotyczyło to bohaterki filmu - Henrietta Vogel. Prawdziwa oraz filmowa Henrietta wiodła życie typowe dla mieszczańskiej żony z okolic 1880 roku. Rzadko rozmawiała z gośćmi i nigdy nie wyrażała swoich opinii. Dopiero wiadomość o śmiertelnej chorobie sprawiła, że zaczęła się ona zastanawiać nad wartością swojego życia.

Na tle konwenansów, sztywnych zasad, wyjątkowo komicznie wygląda Heinrich von Kleist, młody poeta, który szuka partnerki do wspólnego samobójstwa, w duchu romantycznego poszukiwania pełni oraz nowej przygody. Prawdziwy Kleist bywał porywczy, być może cierpiał nawet na zaburzenie dwubiegunowe, ale samobójstwo było racjonalną, dużo wcześniej zaplanowaną decyzją. Wszystkie jego plany i projekty okazały się porażką, więc śmierć była dla niego jedyną możliwą ucieczką od beznadziei życia. Jego ukochana kuzynka odrzuca jego miłość, twórczość nie przynosi uznania, pojawiają się coraz poważniejsze problemy finansowe. Samobójcza śmierć staje się obsesją poety.

21 listopada 1811 roku Heinrich zastrzela Henriettę nad jeziorem niedaleko Berlina, a następnie odbiera sobie życie.

d2agl9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2agl9x