Szczegóły programu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

*Tegoroczny 7 Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi rozpocznie się już w ten weekend. Nie możecie tego przegapić! * Festiwal rusza 27.07 i potrwa do 4.08. Święto kina w Kazimierzu Dolnym i Janowcu zaowocuje wieloma koncertami oraz spotkaniami z twórcami. Podczas wielkiego otwarcia sztuką zostaną połączone oba brzegi Wisły. Już pierwszego dnia odbędzie się koncert Tomasza Stańko z muzyką zainspirowaną poezją Wisławy Szymborskiej.

Szczegóły programu Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Źródło zdjęć: © helios.pl

Na festiwalu odbędzie się polska premiera filmu „W kręgu miłości". Został on doceniony Nagrodą Publiczności w Berlinie. Filmowy festiwal zamknie pokaz „Wielkiego piękna" w reż. Paolo Sorrentino.

Świat pod namiotem
W sekcji zostały wyselekcjonowane filmy na polskich i zagranicznych festiwalach: Wenecja, San Sebastian, Rotterdam, Berlin, Cannes, Transylwania, Ryga, Portoroz, Ljubljana, Bratislava, Młodzi i Film, FPFF, KFF. Organizatorzy zapewniają, ze wybrali takie filmy, w których opowiadana historia współgra z językiem filmów. Autorzy zaprezentowanych dzieł zostaną zaproszeni na festiwal, by widzowie mieli możliwość przedyskutowania z nimi obejrzanego filmu. Uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się m.in. z takimi obrazami jak „Frances Ha” (reż.Noaha Baumbach), „Koneser” (reż.Giuseppe Tornatore) oraz „Był sobie dzieciak” (reż. Leszek Wosiewicz).

Na krótką metę
Sztuka znikania” (reż.Bartek Konopka i Piotr Rosołowski), „Wielki Skok” (reż. Kristoffer Crespo), „Dziennik z podróży” (reż. Piotr Stasiak) – To tylko niektóre filmy, które można odnaleźć w tym przeglądzie. W tej sekcji zaprezentowane zostaną wartościowe tytuły polskie i zagraniczne, trwające poniżej 60 minut. Widz będzie mógł docenić bogactwo i różnorodność sztuki krótkiego obrazu.

I Bóg stworzył aktorkę
Tu będzie można zapoznać się bliżej z twórczością Stanisławy Celińskiej. Zaprezentowane zostaną spektakle teatru telewizji oraz jej najbardziej znane filmy, takie jak „Panny z Wilka” czy „Krajobraz po bitwie”. Odbędą się także spotkania a także koncert Celińskiej „Nowa Warszawa”, podczas którego zaśpiewa przeboje dawnej Warszawy oraz piosenki z repertuaru m.in. Czesława Niemena, T.Love i Bajmu.

wielkie kino na Małym Rynku

W tej sekcji zostaną zaprezentowane najciekawsze produkcje minionego sezonu filmowego. W kinie „pod chmurką” zostaną wyświetlone m.in. takie filmy jak „Imagine", „Cezar musi umrzeć", czy „Tango Libre". Podczas festiwalu w Kazimierzu zobaczymy także retrospektywy reżyserskie Janusza Morgensterna i Thomasa Vinterberga. Ich dorobek miał lub ma kluczowy wpływ na kinematografię.

Muzyka- moja miłość
W trakcie „Dwóch Brzegów”, szczególnie to właśnie muzyka będzie przeplatać się z filmem. Organizatorzy zaprezentują filmy muzyczne i o muzyce np. „Sugar Man” (reż.Malik Bendjelloul). Podczas festiwalu odbędą się także liczne koncerty.

* Lekcja kina*
Pozwoli spotkać się z gośćmi specjalnymi. Twórcy opowiadać będą o tajemnicach rzemiosła i swoich artystycznych grzechach. Spotkania będą ilustrowane autorsko wybranymi filmami. Dyskusje będą dotyczyły nie tylko twórców i ich dzieł. Widz będzie mógł dostrzec rolę sztuki w życiu codziennym oraz światopogląd i wartości konkretnych artystów.

Pokazy specjalne
Zaprezentowane zostaną seria bajek studia Se-ma-for, projekt „Miasto44 na Dwóch Brzegach” i dwa pokazy w ramach lekcji kina. „Nazywam się Li” (reż. Andres Segre) opowie młodszej publiczności o niespodziewanej więzi, powstałej pomiędzy Shun Li, imigrantką z Chin, a Bepim, nazywanym „Poetą”. Obraz zdobył także nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego europejskiego kompozytora roku (François Couturier).

plebiscyt publiczności
Widzowie będą mogli się ubiegać o uczestnictwo w praktykach MFF w Wenecji, na które co roku zaprasza partner festiwalu Dwa Brzegi. Warunkiem uczestnictwa w konkursiejest poprawne wypełnienie kuponu, na którym w trakcie trwania całego festiwalu można oceniać filmy w skali od 1 do 5. Wyniki Plebiscytu Publiczności ogłaszane są w dniu zamykającym imprezę.

wystawy
Miłośnicy wystaw także znajdą coś dla siebie. W tym roku obejrzeć będzie można np. wystawę rzeźb Alexa Johnsona, wystawę malarską Jana Michalaka a także wystawę fotografii prof. Aleksandra Błońskiego.

* Teatr telewizji* W ramach teatru telewizji, który od swoich początków stanowi o kształcie polskiej kultury, odbędą się projekcje m.in spektaklu "Czwarta siostra" (reż. Agnieszka Glińska)oraz "51 minut" (reż. Łukasz Barczyk). Inicjatorzy imprezy podkreślają, że istnieje wielka potrzeba zachowania i promocji tej dziedziny twórczości.

niezależny konkurs filmów krótkometrażowych
Uczestnicy Festiwalu będą mieli także okazję do obejrzenia filmów krótkometrażowych, zrobionych przez amatorów oraz absolwentów szkół filmowych. Nagrodą główną jest 3000 zł. Do konkursu zostały zakwalifikowane filmy do 60 minut: fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne wyprodukowane w 2012 lub 2013 roku.

Ze szczegółowym planem festiwalu można się zapoznać TUTAJ

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)