Sztuka coraz bardziej dostępna – teatr online na DRAMOX.PL
Przestrzenią publiczną, w której toczą się dyskusje światopoglądowe i podejmowane są tematy skłaniające do refleksji, ostatnimi czasy stał się teatr. Sceny są jednym z niewielu miejsc, w których można pozwolić sobie na analizę nie tylko klasyki literatury czy bajek dla dzieci, ale też współczesnych wydarzeń ze sceny politycznej i społecznej. Jak jednak być na bieżąco ze wszystkim, co mają do zaoferowania – zarówno polskie, jak i zagraniczne – teatry? Odpowiedź przyszła w listopadzie 2022 roku – jest nią platforma DRAMOX – teatr online.
Czy teatr online ma sens?
Doświadczeni teatromani na pewno będą się wahać, odpowiadając na pytanie. Wszystko zależy jednak od okoliczności. Nie da się ukryć, że w wielu wypadkach wizyta w teatrze, czy to lokalnym, czy to na drugim końcu Polski, jest ekonomicznym wyzwaniem. A co, jeśli obejrzana sztuka nie spełni oczekiwań? Pieniądze stracone bezpowrotnie, a w sercu widza zawód. Dlatego też teatr online na platformie jest poniekąd miejscem, gdzie można znaleźć odpowiedź na dylemat – warto czy nie warto? Za cenę 39,90 zł miesięcznie można się przekonać samemu, oglądając doskonałej jakości wideorejestracje spektakli na platformie Dramox, a następnie wybrać się – bądź nie – do teatru na żywo.
Gluten Sex - Potem-o-tem
Co czeka na widzów Dramoxu?
Repertuar teatru online ma ogromną zaletę – nie jest ustalany sezonowo, a powiększa się niemal codziennie. Na Dramoxie regularnie pojawiają się spektakle z Polski i całego świata (z polskimi napisami). To daje jedyną tego rodzaju możliwość zapoznawania się ze sztuką w niemal niczym nieograniczony sposób.
Metafizyka dwugłowego cielęcia - STUDIO teatrgaleria
Na dorosłych widzów czekają propozycje takich polskich teatrów, jak np. STUDIO teatrgaleria ("Metafizyka dwugłowego cielęcia"), Teatr Nowy w Poznaniu ("Prawo wyboru"), Potem-o-tem ("Gluten Sex"), Sopocki Teatr Tańca (m.in. "DOMówka"), Teatr Wolandejski ("Masakra paryska") czy Malta Festival Poznań ("Czarodziejska góra"). Z zagranicznych teatromani mogą wybrać np. English National Ballet ("Giselle"), The Norwegian National Ballet ("Jezioro łabędzie") czy Los Angeles Opera ("Gianni Schicchi"). A to tylko niewielki wybór tego, co znajduje się na platformie.
Teatr online w służbie edukacji – do najmłodszego widza
Teatr online to również jedyna tego rodzaju okazja, żeby w domowym zaciszu zapoznać najmłodszych uczestników kultury – dzieci – z tym wyjątkowym zjawiskiem. Rola edukacyjna teatru jest nie do przecenienia – kreuje wyobraźnię i pobudza wrażliwość. Wielu rodziców jednak obawia się zachowania swoich pociech na widowni. Dramox w tym wypadku staje się alternatywą dla popularnych kreskówek i pozwala rodzicom zabrać dzieci do pełnego czarów, magii i wyjątkowego aktorstwa teatru, bez wychodzenia z domu. Może to być np. Teatr Animacji w Poznaniu (np. "Misja Poznań – gdzie są koziołki?"), Teatr Lalek "Pleciuga" ("Matylda mierzy wysoko") czy chociażby Teatr Lalek "Tęcza" ("Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek").
Dla zainteresowanych Dramoxem lub tych, którzy pragną wprowadzić do świata teatru swoich bliskich, czekają vouchery prezentowe. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy ciągle nie są przekonani, czy odnajdą się na widowni. Warto w ten sposób nieco poszerzyć horyzonty bliskich osób, uwrażliwić ich na sztukę i pokazać, że siedzenie na kanapie przez telewizorem może być wyjątkowym, twórczym i skłaniającym do myślenia zajęcie
WP Film na: