Trwa ładowanie...
dpw8kl0

Szymon Bobrowski

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
dpw8kl0

Jeden z najciekawszych polskich aktorów młodego pokolenia, znany z dokonań na scenie, w filmie i telewizji. Ostatnio kojarzony głównie z występami w serialach (m.in. „Twarzą w twarz”, „Magda M.”, „Odwróceni”.

Urodził się 16 maja 1972 roku w Koninie. W 1995 roku ukończył Wydział Aktorski łódzkiej PWSFTViT, z miejsca zgarniając nagrodę III stopnia za dyplomową rolę w „Czarownicach z Salem” na Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi.

Jeszcze jako student zaliczył debiut sceniczny (w podwójnej roli Geografa i Zwrotniczego w inscenizacji „Małego księcia” na deskach Teatru Studyjnego’83 w Łodzi, 1994) i ekranowy (w telewizyjnym, polsko-francuskim filmie „Tu stoję...” Michała Dudziewicza 1993).

Pierwszym występem Bobrowskiego na dużym ekranie była rola w filmie „Kamień na kamieniu” Ryszarda Bera (1995). W tym samym czasie związał się z poznańskim Teatrem Nowym, którego aktorem był do 1999 roku, kiedy dołączył do zespołu warszawskiego Teatru Powszechnego.

Zanim jego kariera filmowo-telewizyjna nabrała właściwego tempa z początkiem nowego tysiąclecia, zagrał m.in. w „Demonach wojny według Goi” Władysława Pasikowskiego (1998), „Operacji ‘Koza’” Konrada Szołajskiego (1999), „Prawie ojca” Marka Kondrata (1999) i „Ostatniej misji” Wojciecha Wójcika (1999). Pojawił się też na planie seriali: „Dom” (1997) i „Ekstradycja 3” (1998).

Jego pierwszą główną rolą była kreacja postaci Tomasza Frycza „Frika” w serialu i filmie „Pierwszy milion” Waldemara Dzikiego (1999, 2000). W tym samym roku zagrał głównego bohatera serialu „Miasteczko” z Agnieszką Warchulską i Anną Samusionek (2000-2001), wystąpił u boku Edyty Olszówki i Roberta Gonery w thrillerze „Strefa ciszy” Krzysztofa Langa (2000), obok Krystyny Jandy w filmie „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego (2000) oraz u Feliksa Falka w serialu „Twarze i maski” (2000).

Z Jandą spotkał się później na planie serialu „Męskie-żeńskie” w jej reżyserii (2003), z Zanussim – podczas realizacji „Suplementu”(2002) i głośnej komedii „Serce na dłoni” (2008), a z Warchulską – na planie serialu kryminalnego „Tak czy nie?” Ryszarda Bugajskiego (2003). Dał się poznać jako świetny odtwórca czarnych charakterów (John van Borden w „Zaginionej” 2003, kapitan Macke, adiutant Franka w słynnej produkcji „Karol. Człowiek, który został papieżem” 2004, „Skalpel” w „Odwróconych” i „Świadku koronnym 2007, Marcel Jaworski w „Twarzą w twarz” 2007). Grał psychologa w „Na dobre i na złe” (2003-2006), prawnika w „Magdzie M.”(2005-2007) i ochroniarza w „Oficerach” (2006).

Zagrał męża Magdaleny Cieleckiej w ekranizacji znanego bestselleru „S@motność w sieci” Witolda Adamka (2006) i chłopaka Małgorzaty Kożuchowskiej w „Hani” Janusza Kamińskiego (2007).

Ostatnio wystąpił w komediach: „Niezawodny system” Izabeli Szylko (2008) i „Złoty środek” Olafa Lubaszenki (2009). Dołączył również do obsady zrealizowanego kombinowaną techniką filmu „At the Zoo” Jamesa Crowleya (2009). Ma na swoim koncie znaczące role teatralne, kilkanaście w samych tylko spektaklach Teatru TV (m.in. „Wampir” Macieja Dejczera 2003, „Zdaniem Amy” Mariusza Grzegorzka 2002, „Skowronek” Krzysztofa Zanussiego 1999, „Juliusz Cezar” Jana Englerta).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpw8kl0
dpw8kl0
dpw8kl0
dpw8kl0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj