Takich ich jeszcze nie widzieliście

Takich ich jeszcze nie widzieliście
Źródło zdjęć: © Kino Świat

27.08.2010 | aktual.: 22.03.2017 11:39

Marta Żmuda-Trzebiatowska, Olszówka, Więckiewicz czy Stuhr w kostiumach z XIX wieku. Oni wyglądają naprawdę imponująco, a na pewno niecodziennie!

Odpowiedzialna za kostiumy w "Ślubach..." Małgorzata Braszka oceniła: - Zawsze sprawdzają mi się koncepcje eklektyczne, w których miesza się style i epoki.

1 / 7

Robert Więckiewicz jako Radost

Obraz
© Kino Świat

„- Gdy popatrzymy na ulicę, zauważymy ludzi ubranych w rzeczy z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, współcześnie, a także - awangardowo. Podobnie było kiedyś. Były osoby 'wychodzące poza epokę' oraz takie, które kultywowały tradycje, na przykład sarmackie” - zwróciła uwagę Braszka.

Zdjęcia do filmu, autorstwa operatora Witolda Stoka, także mają mieć szczególny styl. Kręcono je m.in. na terenie skansenu w Suchej koło Węgrowa (Mazowsze).

2 / 7

Anna Cieślak jako Aniela

Obraz
© Kino Świat

„- Filip jest bardzo wizualnym reżyserem. "Ping-pongowaliśmy się" nazwiskami malarzy. To zrobimy "pod Rousseau", tutaj będzie Rembrandt. W tym miejscu zacytujemy Podkowińskiego. Rzadko spotyka się człowieka, który tak precyzyjnie myśli obrazem” - mówił o współpracy z Bajonem Witold Stok.

Ekranizacja *"Ślubów panieńskich"Aleksandra Fredry trafi do kin 8 października.* W obsadzie są Borys Szyc, Maciej Stuhr i Marta Żmuda-Trzebiatowska. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc.

3 / 7

Maciej Stuhr jako Gustaw

Obraz
© Kino Świat

Zgodnie z intencją reżysera, film ma być "próbą współczesnego odczytania wspaniałej sztuki, jak również odkrycia w niej ścieżek współczesnej psychologii i erotyki". Scenariusz, na podstawie utworu Fredry, napisali wspólnie Bajon i Marzena Mróz.

Historia Klary i Anieli, które postanowiły nigdy nie wyjść za mąż, oraz starających się o ich względy mężczyzn, ukaże dylematy współczesnych młodych kobiet.

4 / 7

Edyta Olszówka jako Dobrójska

Obraz
© Kino Świat

Bohaterów komedii zagrali u Bajona: Borys Szyc (Albin), Maciej Stuhr (Gustaw), Anna Cieślak (Aniela), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Klara), Edyta Olszówka (pani Dobrójska) i Robert Więckiewicz (Radost).

W obsadzie są też Andrzej Grabowski (w roli ojca Klary) i Wiktor Zborowski (służący Jan).

5 / 7

Borys Szyc jako Albin

Obraz
© Kino Świat

Utwór "Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca. Komedia w pięciu aktach wierszem" po raz pierwszy wystawiono w 1833 r. we Lwowie.

Intryga zawiązuje się, gdy starsi państwo - Radost i pani Dobrójska - postanawiają doprowadzić do małżeństwa bratanka Rodosta - Gucia, z Anielą - córką Dobrójskiej.

6 / 7

Maciej Stuhr, Marta Żmuda-Trzebiatowska i Anna Cieślak

Obraz
© Kino Świat

Gucio, inteligentny trzpiot i wesołek, ceni głównie dobrą zabawę i nie myśli o poważnym związku z kobietą. Aniela to z kolei wzór cnót niewieścich - uczuciowa, rozsądna i wrażliwa. Dwoje pozostałych młodych bohaterów to Klara i Albin.

Klara - błyskotliwa, sprytna, niepokorna i złośliwa - igra z miłością egzaltowanego Albina, będącego parodią bohatera werterowskiego. Dziewczęta zawierają porozumienie: postanawiają nie wychodzić za mąż, a zamiast tego dręczyć adorujących je mężczyzn obojętnością i chłodem.

7 / 7

Maciej Stuhr jako Gustaw

Obraz
© Kino Świat

Do najbardziej znanych cytatów ze "Ślubów panieńskich" Fredry należą:

"Znam dobrze mężczyzn, ten ród krokodyli
Co się tak czai, tak układa snadnie
By zyskać ufność i zdradzić po chwili", "Nie kochaj [...] tak czule, a będziesz kochany"

oraz "Miłość jest jedna, Udawań tysiące".

*Śluby panieńskie w kinach od 8 października.*

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)