Tofifest 2015: Demon i inni. Konkurs FROM POLAND
Konkurs polski rokrocznie budzi wielkie zainteresowanie widzów, tym bardziej, że na Tofifest można spotkać się z twórcami niemalże wszystkich filmów konkursowych. Tegoroczny FROM POLAND skupia się na mocnym kinie autorskim. Z tego nurtu wyłamuje się tylko widowiskowa „Karbala”
Dwa filmy konkursu wprowadzają nas w świat mroku i mistyki. Noc Walpurgi sięga do mitów germańskich, Demon – mistyki dawnych, polskich kresów. Pierwszy film zdobył Złotego Klakiera oraz Nagrodę Jury Młodzieżowego tegorocznego Festiwalu w Gdyni. Reżyser Marcin Bortkiewicz sięgnął do germańskiego mitu nocnego sabatu czarownic, który odbywać się ma zawsze, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Dlatego też filmowa „noc” ma miejsce 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu „Turandota” Giacomo Pucciniego. Dochodzi wtedy do niezwykłego spotkania diwy operowej i młodego dziennikarza, który ma przeprowadzi z nią wywiad. Doskonałe, czarno-białe zdjęcia Andrzeja Wojciechowskiego oraz wybitna gra aktorska Małgorzaty Zajączkowskiej, tworzą misterny klimat rodem z przydymionego, przedwojennego pubu, pełnego tajemnic i niedopowiedzeń. Małgorzata Zajączkowska spotka się z widzami po filmie. Demon, uznany za objawienie tegorocznej Gdyni film zmarłego tragicznie Marcina Wrony, to groteska, thriller i kino
grozy w jednym. Historia opętania młodego chłopaka przez ducha Dybuka, przenosi nas w świat żydowskiego mistycyzmu nieistniejących już polskich Kresów. „To, co dla mnie najważniejsze, to opowieść o duchowości, do której, moim zdaniem, jest coraz mniejszy dostęp we współczesnym świecie” – mówił na chwilę przed śmiercią reżyser. Warto patrzeć na Demona, jako ostatnie, artystyczne słowo twórcy Chrztu i Mojej krwi. Decyzją dyrektorki festiwalu Tofifest, po filmie nie odbędzie się żadne spotkanie.
Pierwszy raz od dawna, toruński konkurs pokaże dwa pełnometrażowe, dokumenty. Odkryciem jest Aktorka w reżyserii Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej. Biograficzny dokument o zmarłej w 2010 roku „polskiej Marilyn Monroe” - Elżbiecie Czyżewskiej, ikonie kina polskiego lat 60. Z relacji bliskich jej ludzi poznajemy życie i charakter aktorki — osoby wieloznacznej, niezwykle inteligentnej i ambitnej, ciepłej i towarzyskiej, a jednocześnie kłótliwej i bardzo samotnej. Drugi dokument to Nieobecność w reż. Magdaleny Łazarkiewicz. Film jest poruszającym portretem przedwcześnie zmarłego męża autorki, reżysera Piotra Łazarkiewicza. Znana z Białego małżeństwa reżyserka tworzy z licznych wypowiedzi i archiwalnych nagrań portret artysty bezkompromisowego, indywidualisty i wizjonera.
Tofifest zaprezentuje także inne odkrycie Rose. Znam kogoś, kto cię szuka w reżyserii Francuzki polskiego pochodzenia – reżyserki i scenarzystki, Julii Kowalski. W swoim debiucie fabularnym autorka opowiada historię Józefa, mężczyzny po pięćdziesiątce, który przybywa do Francji, by odnaleźć swojego syna, którego opuścił piętnaście lat wcześniej. W roli Józefa - wciąż zaskakujący swymi filmowymi wcieleniami Andrzej Chyra. Film prezentowany był na tegorocznym Festiwalu w Cannes.
W świat komedii przeniosą nas dwa kolejne filmy Król życia to reżyserski debiut znanego polskiego operatora, Jerzego Zielińskiego. Opowiada historię zgorzkniałego Edwarda, który pewnego dnia ulega groźnemu wypadkowi. W wyniku niespodziewanych zdarzeń porzuca swoje dotychczasowe życie, by na nowo odkryć swoją rodzinę oraz otaczający go świat. Obraz dopełnia oryginalna muzyka Karima Matusewicza oraz doborowa obsada aktorska – w filmie zobaczymy Roberta Więckiewicza, Magdalenę Popławską, Bartłomieja Topę czy Jerzego Trelę. Po filmie z widzami Tofifest spotka się Robert Więckiewicz. Panie Dulskie Filipa Bajona to przyciągająca emocjonalną głębią opowieść o duchowej kondycji mieszczaństwa. Reżyser stara się ukazać w filmie różne oblicza „dulszczyzny”, która w 1914 roku oznaczała tyle, co "trzymanie fasonu wbrew sytuacji, udawanie, że wszystko jest w porządku, by przypadkiem nie narazić się na skandal". W filmie oglądamy Katarzynę Figurę, Olgierda Łukaszewicza czy Mateusza Kościukiewicza. Katarzyna Figura spotka
się z widzami festiwalu.
W konkursie FROM POLAND znajdą się dwa filmy balansujące na granicy eksperymentu, zrealizowane przez kuratorów i twórców sztuki współczesnej. Nagrodzony „Think: The Award” na tegorocznym Berlinale Performer w reż. Michała Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, jest filmem nietypowym. To opowieść jednego z najlepszych polskich artystów współczesnych, Oskara Dawickiego, w której próbuje on uchwycić granicę pomiędzy rzeczywistością a aktorstwem, neutralnością a performansem. Dla nas film ma dodatkowy „smaczek”, Oskar jest silnie związany z Toruniem, gdzie ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK. Na festiwalu będziemy gościli reżysera filmu. Walser to dzieło jednego z najciekawszych współczesnych polskich twórców Zbigniewa Libery. Opowiada o zagubionym w lasach plemieniu Conteheli, wyglądającym jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja Avatara. Do idealnego świata leśnych ludzi wdziera się jednak cywilizacja, w osobie urzędnika kolejowego, Andrzeja Walsera (w tej roli genialny
Krzysztof Stroiński). Reżyser spotka się w widzami po filmie.
Ze stawki filmów artystycznych i kameralnych wyłamuje się zdecydowanie ostatni film FROM POLAND - Karbala w reż. Krzysztofa Łukasiewicza (Żywie Biełaruś!, Lincz), to opowieść o czterodniowej bitwie, którą w kwietniu 2004 roku stoczyli w Iraku polscy i bułgarscy żołnierze. Reżyser filmu spotka się z widzami Tofifest po pokazie.
W konkursie znajdą się też znane już Carte Blanche Jacka Lusińskiego i Body/Ciało laureatki złotego Anioła Tofifest, Małgorzaty Szumowskiej.
13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbędzie się w dniach 18–25 października 2015 roku w Toruniu. Więcej informacji na www.tofifest.pl