Tofifest 2017: to nie jest kino skandynawskie! Finowie odzyskują niepodległość
To była długa i trudna walka, która wreszcie zakończyła się powodzeniem. Finowie odzyskali niepodległość i to dokładnie 100 lat temu. Jest więc powód do świętowania. W obchody okrągłej rocznicy włącza się także Tofifest, który na Finlandię stawia od dawna. Nigdy nie godziliśmy się, by dokonania fińskich filmowców wrzucać do worka z napisem "kino skandynawskie" — mówi dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska.
11.09.2017 | aktual.: 12.09.2017 09:00
Przeskoczymy skoczków!
Dzięki pasmu filmowemu "100 × Finlandia", przygotowanemu we współpracy z The Finnish Film Foundation, przekonamy się, że Finlandia to nie tylko genialny Aki Kaurismäki, skoki narciarskie i światowej sławy trunek. To przede wszystkim kino wypełnione porywającymi historiami o miłości silniejszej niż śmierć, wojnie, której rozmach na ekranie nie ustępuje produkcjom z Fabryki Snów, boksie, który zaraża jak w "Rockym" czy buncie z i bez powodu.
Wspólnie odkryjemy najciekawsze obrazy fińskich twórców: od arcydzieł Akiego Kaurismäkiego, przez obiecujące debiuty, aż po legendarnego "Nieznanego żołnierza" i inne kultowe obrazy, które rozbijały bank na rozdaniu "fińskich Oscarów" — nagród Jussi przyznawanych od 1944 roku.
Świat kojarzy Finlandię głownie z miastami Lahti i Kuusamo, których nazwy przewijają się nieustannie podczas relacji z konkursów skoków narciarskich. Na Tofifest będzie można przekonać się, że kino jest tam równie, o ile nie bardziej popularne — zapewnia Kafka Jaworska.
Zobacz zwiastun filmu "Olli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia":
"Wściekły byk" po fińsku
W Toruniu odbędą się polskie premiery filmów: "Star Boys", głośnego debiutu operatora i dokumentalisty Visa Koisio-Kantiba oraz "They Have Escaped", wciągającej i nieszablonowej opowieści o młodzieńczym buncie w reżyserii J.P. Valkeapää.
W programie znalazł się także fiński kandydat do Oscara 2018: "Tom of Finland" — najnowszy film Dome Karukoskiego, twórcy popularnej w Polsce "Lapońskiej odysei" oraz "Wściekły byk" po fińsku", jak nazwano powalający debiut Juho Kuosmanena "Olli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia", nagrodzony w Cannes i uznany za odkrycie roku 2016 na Europejskich Nagrodach Filmowych. Film zdobył aż osiem "fińskich Oscarów"!
Kryzys uchodźców i ZSRR
Na Tofifest pokazane zostanie również najnowsze dzieło mistrza fińskiego kina, Akiego Kaurismäkiego, "Po tamtej stronie chmur" — pierwszy film odpowiadający na kryzys uchodźców w Europie, ale bez politykowania, z dystansem i przymrużeniem oka, który przyniósł reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale i już uznawany jest za jeden z najważniejszych filmów fińskich.
Być może z czasem doczeka się statusu arcydzieła, tak jak "Nieznany żołnierz" Edvina Laine’a z 1955 roku, który na Tofifest będzie miał swój pokaz specjalny.
Obraz opowiada o nieznanej w Polsce "wojnie kontynuacyjnej", którą w latach 1941–1944 Finowie toczyli ze Związkiem Radzieckim. Nie mówi jednak o "wielkiej historii", ale koncentruje się na przeżyciach zwykłych żołnierzy, ich rozterkach, wątpliwościach i tęsknotach. Mimo 60 lat od premiery, pokazane w nim dylematy pozostają aktualne także dziś, dlatego tego seansu nie można przegapić! — zachęca Kafka Jaworska.
Patronat Honorowy nad pasmem filmowym "100 × Finlandia" objął Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Toruniu. 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, nazywanego "niepokornym festiwalem", odbędzie się w Toruniu w dniach 21–29 października 2017. Bieżące informacje na stronie www.tofifest.pl.