Trwa ładowanie...
d1dnu0c

Tom Holland

Najnowsze informacje
4.7
(10 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kingston upon Thames, Londyn, Wielka Brytania

Filmografia:

W samym sercu morza (2015) (Młody Thomas Nickerson)

Locke (2013) (Eddie)

Niemożliwe (2012) (Lucas)

Heart of the Sea (2013) (młody Tom Nickerson)

Avengers: Wojna bez granic (2017) (Peter Parker / Spider-Man)

Spider-Man: Daleko od domu (2019) ( Peter Parker / Spider-Man )

Tajni i fajni (2019) ( Walter (głos) )

d1dnu0c
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Tom Holland to brytyjski aktor i tancerz najlepiej znany z roli Spider-Mana w hitowych produkcjach Marvel Cinematic Universe. Brytyjczyk wystąpił w "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" (2016), "Spider-Man: Homecoming" (2017), "Avengers: Wojna bez granic" (2018) oraz "Avengers: Koniec gry" (2019).

Tom Holland – początki kariery

Tom Holland urodził się 1 czerwca 1996 roku. Od najmłodszych lat marzył o pracy w teatrze lub na planie filmowym. Dlatego po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął naukę w BRIT School (Brytyjskiej Szkole Sztuki Widowiskowej i Technologii), do której uczęszczali m.in. Adele, Amy Winehouse czy Jessie J.

Tom Holland rozpoczął karierę jako tancerz. W roku 2006 został dostrzeżony przez znanego choreografa Petera Darlinga, który zaproponował mu rolę w musicalu "Billy Elliot". Po dwóch latach prób i treningów Tom Holland zadebiutował na deskach teatru na londyńskim West Endzie w roli Michaela, czyli najlepszego przyjaciela głównego bohatera musicalu. Po kilku tygodniach występował już jako tytułowy "Billy Elliot".

Tom Holland odrywał rolę Elliota regularnie aż do roku 2010, kiedy to musical na dobre zszedł z afisza londyńskiego teatru.

Tom Holland – filmy

Pierwszą filmową rolą Toma Hollanda był występ w wielokrotnie nagradzanym dramacie katastroficznym "Niemożliwe" z roku 2012. Młody aktor wystąpił tam u boku takich sław jak Naomi Watts oraz Ewan McGregor. Kreacja Hollanda została przyjęta przez krytyków niezwykle pozytywnie, mówiono nawet o nominacji do Oskara, której aktor ostatecznie nie otrzymał.

Następnie Tom Holland pojawił się w filmie "Jeżeli nadejdzie jutro" (2013), a jego ekranową partnerką była inna młoda gwiazda – Saoirse Ronan. Dwa lata później zagrał jedną z głównych ról w amerykańskiej produkcji "W samym sercu morza".

Brytyjski aktor w roku 2016 wystąpił w kolejnym filmie przygodowym "Zaginione miasto Z". Jednak międzynarodową sławę Tomowi Hollandowi przyniósł występ w filmie "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" (2016). Jest to trzynasta produkcja w multimilionowej franczyzie Marvel Cinematic Universe, a brytyjski aktor wciela się w postać Spider-Mana. Holland jest najmłodszym aktorem, który wystąpił w roli człowieka pająka. Tom Holland zagrał Petera Parkera jeszcze trzy razy – w roku 2017 w "Spider-Man: Homecoming" oraz w towarzystwie innych superbohaterów w "Avengers: Wojna bez granic" (2018) i "Avengers: Koniec gry" (2019). Kreacja Spider-Mana Toma Hollanda bardzo spodobała się fanom serii.

Od roku 2018 kariera filmowa Toma Hollanda nabrała zawrotnego tempa. W roku 2019 oraz 2020 młodego aktora będzie można zobaczyć w kolejnej produkcji ze stajni Marvela "Spider-Man: Daleko od domu". Następnie Tom Holland zagra główną rolę w filmie science fiction "Chaos Walking", którego scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej książki Patrica Nessa.

Tom Holland – dubbing

Dorobek artystyczny Toma Hollanda obejmuje również pracę przy filmach animowanych. Aktor po raz pierwszy użyczył swojego głosu w roku 2010 na potrzeby japońskiej produkcji "Tajemniczy świat Arrietty". Tom Holland dubbinguje również jedną z głównych postaci w "Tajnych i fajnych" (2019), "The Voyage of Doctor Dolittle" (2020) oraz "Onward" (2020).

Tom Holland – ciekawostki

  • Tom Holland przez większość życia trenował gimnastykę. Aktor sam przyznaje, że umiejętności akrobatyczne przydały podczas odgrywania roli Spider-Mana.
  • Ojciec Toma Hollanda jest komikiem, który napisał satyryczną książkę o karierze swojego nastoletniego syna.
  • Tom Holland ma trzech młodszych braci (Sama, Harry'ego i Patricka), z którymi założył fundację o nazwie "The Brothers Trust". Hollandowie wspierają dzieci walczące z głodem i chorobami zagrażającymi ich życiu.
  • Przygotowując się do roli Spider-Mana, Tom Holland przez kilka dni chodził na lekcje do nowojorskiej szkoły średniej Bronx High School of Science.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dnu0c
d1dnu0c
d1dnu0c