Tomasz Raczek skrytykował film na festiwalu w Gdyni. Jego obecność w konkursie uznał za nieporozumienie
Trwa Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Organizatorzy zapewniali, że konkurencja w walce o nominacje była w tym roku bardzo mocna i trudno było wybrać finałową 16-tkę. Tymaczasem Tomasz Raczek, świeżo po obejrzeniu jednego z filmów stwierdził, że jest on ewidentnie słaby i nie powinien w ogóle znaleźć się w konkursie głównym.
W tym roku o Złote Lwy ubiega się 16 filmów, które organizatorzy festiwalu w Gdyni wybrali spośród niemal 60 kandydatów do nagrody. Kilku konkursowiczów mocno eksploatuje fabularnie okres PRL-u, jak chociażby "Doppelganger. Sobowtór" Jana Holubka, "Figurant" Roberta Glińskiego czy "Święty" Sebastiana Buttnego.
Ten ostatni nawiązuje do rzeczywistej kradzieży srebrnej figury św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej w 1986 r. Sprawę w filmie prowadzi porucznik MO grany przez Mateusza Kościukiewicza. Śledztwo jest trudne, bo wymaga współpracy duchownych, a niecałe dwa lata po zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki między Kościołem a władzą nie ma ani krzty zaufania. W filmie nie brakuje rozbudowanej symboliki i historycznych odwołań do początków państwowości polskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co po "Barbie"? W kinach nie będzie nudy
"Święty" nie spodobał się Tomaszowi Raczkowi.
"Bardzo, bardzo słabe naśladownictwo opowieści Dana Browna spod znaku 'Kodu Leonarda da Vinci'. Pogmatwany, niejasny i nieciekawy scenariusz, niepasujące do rangi sprawy proporcje, pompatyczna muzyka, niezdecydowane stylistycznie aktorstwo. [...] Tego filmu nie powinno być w konkursie głównym festiwalu" - napisał po projekcji krytyk, jedyne ciepłe słowa znajdując dla Leny Góry, która gra żonę milicjanta.
Raczek nie jest osamotniony w swoim rozczarowaniu.
"Mniej więcej do połowy nie jest jeszcze najgorzej. Z zainteresowaniem patrzymy, jak reżyser wprowadza kolejne wątki i ustawia figury na szachownicy. [...] Im bliżej finału tym jest niestety gorzej. Film coraz bardziej dłuży się, gubi rytm i tempo" - recenzował filmoznawca Jakub Majmurek na portalu Filmweb.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia" i "Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.