Trwa ładowanie...
d1o1hli

Tomasz Schimscheiner

Najnowsze informacje
3.8
(21 głosów)
Oceń:
d1o1hli

Znany i lubiany polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, gwiazda popularnego serialu „Na Wspólnej”.

Urodził się 26 lutego 1967 roku w Krakowie. W 1989 roku ukończył Wydział Aktorski tamtejszej PWST. Początkowo związany był z Teatrem Bagatela, później – z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie, gdzie występuje do dziś.

Często występował w produkcjach silnie związanych z Krakowem lub/i Małopolską. Taki też był jego debiut w filmie Wojciecha Solarza „Legenda Tatr” (1994), powstałym w oparciu o prozę Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Kilka lat później wystąpił w telewizyjnej, odcinkowej adaptacji „Historii filozofii po góralsku wg ks. Józefa Tischnera” w reżyserii Artura Więcka „Barona” (1999). Kreował tam postać Staska Nędzy – góralskiego „odpowiednika” Talesa z Miletu. Z „Baronem” spotkał się wreszcie w latach 2002 i 2005, na planie najbardziej „krakowskich” filmów ostatnich lat – „Anioła w Krakowie” i „Zakochanego anioła” z Krzysztofem Globiszem w roli głównej.

W 1994 roku, dla odmiany wystąpił w „śląskim” filmie „Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza, gdzie zagrał niewielką rolę jednego z górników. Z reżyserem spotkał się też na planie „Zawróconego” ze Zbigniewem Zamachowskim (1994), „Pułkownika Kwiatkowskiego” z Markiem Kondratem (1995) oraz serialu „Sława i chwała” (1997), będącego adaptacją powieści Jarosława Iwaszkiewicza.

W 2000 roku zagrał jednego z majstrów w głośnym filmie Jerzego Stuhra „Duże zwierzę”. Rok później miał okazję wystąpić u Piotra Łazarkiewicza w serialu „Samo niebo”, wystąpił ponadto w kilkunastu odcinkach „Plebanii” (2001), nie zagrzewając jednak na dłużej miejsca na planie tej telenoweli.

* Dał jeszcze zabawny, gościnny występ w serialu „Na dobre i na złe”, gdzie wcielił się w postać jednego z kibiców (2002), zanim rozpoczął swoją wieloletnią przygodę z serialem „Na Wspólnej”, gdzie począwszy od 2003 roku kreuje postać Andrzeja Brzozowskiego – wzbudzającego sympatię widzów, uzdolnionego architekta, kochającego męża i ojca.*

W międzyczasie zagrał zielarza w historycznym filmie „Serce gór” Rafała M. Lipki (2004) oraz wystąpił jako jeden z mecenasów oskarżających w dramacie Wiesława Saniewskiego „Bezmiar sprawiedliwości” (2006) z Janem Fryczem.

Wiosną 2008 roku wziął udział w popularnym programie rozrywkowym „Taniec z gwiazdami”, w którym partnerowała mu Kamila Kajak.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o1hli
d1o1hli
d1o1hli