Tomasz Schimscheiner
Miejsce urodzenia: | Kraków |
Filmografia: | Śmierć jak kromka chleba (1994) Komisarz Alex () (Technik laboratorium kryminalistycznego) Wszystkie kobiety Mateusza (2012) (Jan Grzelak) Ojciec Mateusz () (Dziak) Zakochany anioł (2005) (anioł Lubega) 53 wojny (2018) (Pracownik domu pogrzebowego) |
Znany i lubiany polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, gwiazda popularnego serialu „Na Wspólnej”.
Urodził się 26 lutego 1967 roku w Krakowie. W 1989 roku ukończył Wydział Aktorski tamtejszej PWST. Początkowo związany był z Teatrem Bagatela, później – z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie, gdzie występuje do dziś.
Często występował w produkcjach silnie związanych z Krakowem lub/i Małopolską. Taki też był jego debiut w filmie Wojciecha Solarza „Legenda Tatr” (1994), powstałym w oparciu o prozę Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Kilka lat później wystąpił w telewizyjnej, odcinkowej adaptacji „Historii filozofii po góralsku wg ks. Józefa Tischnera” w reżyserii Artura Więcka „Barona” (1999). Kreował tam postać Staska Nędzy – góralskiego „odpowiednika” Talesa z Miletu. Z „Baronem” spotkał się wreszcie w latach 2002 i 2005, na planie najbardziej „krakowskich” filmów ostatnich lat – „Anioła w Krakowie” i „Zakochanego anioła” z Krzysztofem Globiszem w roli głównej.
W 1994 roku, dla odmiany wystąpił w „śląskim” filmie „Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza, gdzie zagrał niewielką rolę jednego z górników. Z reżyserem spotkał się też na planie „Zawróconego” ze Zbigniewem Zamachowskim (1994), „Pułkownika Kwiatkowskiego” z Markiem Kondratem (1995) oraz serialu „Sława i chwała” (1997), będącego adaptacją powieści Jarosława Iwaszkiewicza.
W 2000 roku zagrał jednego z majstrów w głośnym filmie Jerzego Stuhra „Duże zwierzę”. Rok później miał okazję wystąpić u Piotra Łazarkiewicza w serialu „Samo niebo”, wystąpił ponadto w kilkunastu odcinkach „Plebanii” (2001), nie zagrzewając jednak na dłużej miejsca na planie tej telenoweli.
* Dał jeszcze zabawny, gościnny występ w serialu „Na dobre i na złe”, gdzie wcielił się w postać jednego z kibiców (2002), zanim rozpoczął swoją wieloletnią przygodę z serialem „Na Wspólnej”, gdzie począwszy od 2003 roku kreuje postać Andrzeja Brzozowskiego – wzbudzającego sympatię widzów, uzdolnionego architekta, kochającego męża i ojca.*
W międzyczasie zagrał zielarza w historycznym filmie „Serce gór” Rafała M. Lipki (2004) oraz wystąpił jako jeden z mecenasów oskarżających w dramacie Wiesława Saniewskiego „Bezmiar sprawiedliwości” (2006) z Janem Fryczem.
Wiosną 2008 roku wziął udział w popularnym programie rozrywkowym „Taniec z gwiazdami”, w którym partnerowała mu Kamila Kajak.
Komentarze