Trwa ładowanie...

Tomasz Sekielski chce powiedzieć prawdę o księżach pedofilach. Ruszyła zbiórka pieniędzy na film

Autor projektu rozpoczął pracę nad "prawdziwym, wolnym od nacisków i cenzury" dokumentem na temat pedofilii w polskim Kościele. Pierwszej zdjęcia są już gotowe, ale bez wsparcia społecznościowego film może nie powstać.

Tomasz Sekielski chce powiedzieć prawdę o księżach pedofilach. Ruszyła zbiórka pieniędzy na filmŹródło: ons.pl
d1w5w0j
d1w5w0j

W serwisie Patronite pojawiła się nowa zbiórka, której autorem jest znany i wielokrotnie nagradzany dziennikarz telewizyjny. Sekielski zapowiada, że wraz z ekipą producencką pragnie "zrealizować film, w którym obnaży hipokryzję części kościelnych hierarchów i zmowę milczenia służącą ochronie zboczeńców, a nie ich ofiar." Za nim są już pierwsze dni zdjęciowe. Prace nad dokumentem potrwają około roku.

Budżet całego przedsięwzięcia oszacowano na 450 tys. zł, z czego 100 tys. zł to środki niezbędne na rozbudowę redakcji, weryfikującej fakty i napływające świadectwa.

- To bardzo ważne, aby nikt nie mógł nam zarzucić, że w naszym filmie choćby przypadkiem rozminęliśmy się z prawdą. Bez przerwy napływają do nas nowe informacje, do przejrzenia są akta spraw i archiwa Instytutu Pamięci Narodowej. Bez zatrudnienia dodatkowych osób pełniących rolę researcherów prace nad filmem znacznie się wydłużą o ile w ogóle będziemy wstanie go skończyć – tłumaczy Sekielski.

d1w5w0j

Kolejny cel finansowy ustawiony na stronie Patronite wynosi 200 tys. zł. Tyle pieniędzy, zdaniem Sekielskiego, "zabezpieczy ich w kwestii opłacenia ekip zdjęciowych".

- Pracują dla nas znakomici operatorzy, ludzie pełni pasji, gotowi na wiele poświęceń. Nie możemy jednak oczekiwać, że będą pracować za darmo - dodał.

O kolejnych progach i celach autor projektu będzie informował na bieżąco.

Tomasz Sekielski w latach 1997-2012 pracował w grupie TVN, gdzie był reporterem "Faktów", prowadził "Czarno na białym", "Teraz my!" i "Magazyn 24 godziny". Później przez 3,5 roku prowadził w TVP1 program "Po prostu", a od 2014 r. także "Woronicza 17" w TVP Info. Z Telewizją Polską rozstał się w czerwcu 2016 r.

d1w5w0j

Wraz ze swoją firmą producencką "Kombinat Medialny" (założoną po odejściu z TVN-u) zrealizował 10-odcinkowy serial dokumentalny "Teoria spisku" dla Fokus TV. Premiera odbyła się w październiku 2017 r.

Przypomnijmy, że tematyka pedofilii w polskim Kościele katolickim jest także tematem kolejnego filmu Wojciecha Smarzowskiego. W marcu ubiegłego roku reżyser wypuścił krótkometrażówkę "Ksiądz", z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej. Film miał być protestem reżysera przeciwko temu, co tak naprawdę dzieje się w Kościele, a co dotychczas było zamiatane pod dywan.

d1w5w0j

- Kościół nie rozliczył się z pedofilią w swoich szeregach i to jest temat, który mnie uwiera. I że kompletnie nie zajmuje się ofiarami, co jest po prostu podłe. Wkurza mnie to - mówił na portalu gazeta.pl.

Obecnie reżyser pracuje nad pełnometrażowym filmem "3", mającym opowiadać o pedofilii wśród polskich księży. W filmie pojawi się, jak zwykle u Smarzowskiego, cała plejada gwiazd – Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik, Iza Kuna, Iwona Bielska, Jacek Braciak i Janusz Gajos.

#dziejesiewkulturze: Wojciech Smarzowski kręci film o polskim Kościele

d1w5w0j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w5w0j