Trwa ładowanie...
d1214aq

Tomasz Sekielski chce powiedzieć prawdę o księżach pedofilach. Ruszyła zbiórka pieniędzy na film

Autor projektu rozpoczął pracę nad "prawdziwym, wolnym od nacisków i cenzury" dokumentem na temat pedofilii w polskim Kościele. Pierwszej zdjęcia są już gotowe, ale bez wsparcia społecznościowego film może nie powstać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Sekielski potrzebuje 450 tys. zł. Co najmniej 100 tys. zł ma pochodzić ze zbiórki
Tomasz Sekielski potrzebuje 450 tys. zł. Co najmniej 100 tys. zł ma pochodzić ze zbiórki (ons.pl)
d1214aq

W serwisie Patronite pojawiła się nowa zbiórka, której autorem jest znany i wielokrotnie nagradzany dziennikarz telewizyjny. Sekielski zapowiada, że wraz z ekipą producencką pragnie "zrealizować film, w którym obnaży hipokryzję części kościelnych hierarchów i zmowę milczenia służącą ochronie zboczeńców, a nie ich ofiar." Za nim są już pierwsze dni zdjęciowe. Prace nad dokumentem potrwają około roku.

Budżet całego przedsięwzięcia oszacowano na 450 tys. zł, z czego 100 tys. zł to środki niezbędne na rozbudowę redakcji, weryfikującej fakty i napływające świadectwa.

- To bardzo ważne, aby nikt nie mógł nam zarzucić, że w naszym filmie choćby przypadkiem rozminęliśmy się z prawdą. Bez przerwy napływają do nas nowe informacje, do przejrzenia są akta spraw i archiwa Instytutu Pamięci Narodowej. Bez zatrudnienia dodatkowych osób pełniących rolę researcherów prace nad filmem znacznie się wydłużą o ile w ogóle będziemy wstanie go skończyć – tłumaczy Sekielski.

d1214aq

Kolejny cel finansowy ustawiony na stronie Patronite wynosi 200 tys. zł. Tyle pieniędzy, zdaniem Sekielskiego, "zabezpieczy ich w kwestii opłacenia ekip zdjęciowych".

- Pracują dla nas znakomici operatorzy, ludzie pełni pasji, gotowi na wiele poświęceń. Nie możemy jednak oczekiwać, że będą pracować za darmo - dodał.

O kolejnych progach i celach autor projektu będzie informował na bieżąco.

Tomasz Sekielski w latach 1997-2012 pracował w grupie TVN, gdzie był reporterem "Faktów", prowadził "Czarno na białym", "Teraz my!" i "Magazyn 24 godziny". Później przez 3,5 roku prowadził w TVP1 program "Po prostu", a od 2014 r. także "Woronicza 17" w TVP Info. Z Telewizją Polską rozstał się w czerwcu 2016 r.

d1214aq

Wraz ze swoją firmą producencką "Kombinat Medialny" (założoną po odejściu z TVN-u) zrealizował 10-odcinkowy serial dokumentalny "Teoria spisku" dla Fokus TV. Premiera odbyła się w październiku 2017 r.

Przypomnijmy, że tematyka pedofilii w polskim Kościele katolickim jest także tematem kolejnego filmu Wojciecha Smarzowskiego. W marcu ubiegłego roku reżyser wypuścił krótkometrażówkę "Ksiądz", z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej. Film miał być protestem reżysera przeciwko temu, co tak naprawdę dzieje się w Kościele, a co dotychczas było zamiatane pod dywan.

- Kościół nie rozliczył się z pedofilią w swoich szeregach i to jest temat, który mnie uwiera. I że kompletnie nie zajmuje się ofiarami, co jest po prostu podłe. Wkurza mnie to - mówił na portalu gazeta.pl.

d1214aq

Obecnie reżyser pracuje nad pełnometrażowym filmem "3", mającym opowiadać o pedofilii wśród polskich księży. W filmie pojawi się, jak zwykle u Smarzowskiego, cała plejada gwiazd – Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik, Iza Kuna, Iwona Bielska, Jacek Braciak i Janusz Gajos.

#dziejesiewkulturze: Wojciech Smarzowski kręci film o polskim Kościele

d1214aq

Podziel się opinią

Share

d1214aq

d1214aq