TOP 10: Filmy o nastolatkach

TOP 10: Filmy o nastolatkach
Źródło zdjęć: © getty

Młodość rządzi się swoimi prawami – filmy opowiadające o losach nastolatków, wielokrotnie przypominały nam, że czas wchodzenia w dorosłość bywa niezwykle trudny. Zakazane pokusy, brak zrozumienia w grupie rówieśników, kłopoty w szkole, a także pierwsze młodzieńcze zauroczenia – kto z nas nie spotkał się z tym wszystkim w trakcie burzliwego okresu dojrzewania?

Młodość rządzi się swoimi prawami – filmy opowiadające o losach nastolatków, wielokrotnie przypominały nam, że czas wchodzenia w dorosłość bywa niezwykle trudny. Zakazane pokusy, brak zrozumienia w grupie rówieśników, kłopoty w szkole, a także pierwsze młodzieńcze zauroczenia – kto z nas nie spotkał się z tym wszystkim w trakcie burzliwego okresu dojrzewania? W całej historii kina pojawiło się wiele produkcji, które bardzo dosadnie ukazywały problemy nastolatków. Niektóre z nich ocierały się o skandal i skutecznie otwierały oczy rodziców na codzienne bolączki ich dorastających latorośli.

Na ekrany polskich kin wchodzi właśnie kontrowersyjny film Evy Husson – "Bang Gang", ukazujący kulisy pewnej imprezowej gry praktykowanej przez znudzonych nastolatków. Z okazji premiery produkcji przygotowaliśmy zestawienie najgłośniejszych filmów o nastolatkach. Oto tytuły, które bez ogródek ukazują szaleńczy czas wkraczania w dorosłość.


1 / 10

''Spring Breakers''

Obraz
© getty

Zestawienie najlepszych filmów o nastolatkach otwieramy głośną produkcją Harmony’ego Korine’a – „Spring Breakers”. Obraz wystylizowany na teledysk rodem z MTV jest prawdziwym miszmaszem różnych gatunków filmowych – znaleźć w nim można m.in. elementy dramatu, kina akcji oraz zapierającego dech w piersiach filmu gangsterskiego. Produkcja ta jest także zatrważającą ilustracją tego, do czego zdolna jest posunąć się współczesna młodzież. W rolach głównych wystąpili James Franco, Ashley Benson, Rachel Korine, Selena Gomez i Vanessa Hudgens.

„Spring Breakers” opowiada losy czterech studentek, które by zdobyć pieniądze na imprezowy wyjazd na Florydę w trakcie wiosennych ferii, decydują się obrabować restaurację szybkiej obsługi. Plan bohaterek kończy się sukcesem i wkrótce znajdują się one w samym sercu całkowitej rozpusty. Pech chce, że na jednej z imprez interweniuje policja, a cztery studentki trafiają do aresztu. Zza krat wyciąga je lokalny gangster Alien. Znajomość bohaterek z mężczyzną przysparza im wielu poważnych kłopotów.

2 / 10

''Pif-paf! Jesteś trup!''

Obraz
© getty

Akcja filmów o nastolatkach bardzo często rozgrywa się w szkolnych murach. W tych aż roi się od różnego rodzaju problemów, z którymi młodzi ludzie często nie są w stanie sobie poradzić. Udowadnia to między innymi obraz Guya Ferlanda – „Pif-paf! Jesteś trup!”.

Film oparty na sztuce Williama Mastrosimone’a przedstawia historię nastoletniego Trevora Adamsa (Ben Foster), który przez pewien incydent z przeszłości oraz zamiłowanie do broni palnej, uznawany jest przez wszystkich za szkolnego dziwaka. Wyjątek stanowi nowa uczennica – Jenny (Jane McGregor) oraz jeden z nauczycieli – Sean (Randy Harrison). Belfer dostrzega inteligencję oraz potencjał zagubionego nastolatka. Namawia on Trevora do nakręcenia swojego pierwszego filmu oraz obsadza go w pierwszoplanowej roli reżyserowanej przez siebie sztuki. Gdy chłopak pokazuje w szkole nagraną przez siebie inscenizację brutalnego morderstwa, grozi mu wyrzucenie z placówki.

3 / 10

''Juno''

Obraz
© getty

Juno” Jasona Reitmana to błyskotliwy komediodramat opowiadający historię nastolatki, która zaszła w niechcianą ciążę. Film w bardzo lekki i niepatetyczny sposób prezentuje, jak trudne może okazać się dla wielu osób wkroczenie w dorosłość. Obraz został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym statuetką BAFTA oraz Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny. W rolach głównych „Juno” wystąpili Ellen Page, Michael Cera i Jennifer Garner.

Szesnastoletnia Juno zachodzi w ciążę ze swoim kolegą ze szkoły. Dziewczyna nie zamierza obwieszczać „radosnej” nowiny swoim rodzicom i czym prędzej chce poddać się aborcji. Z czasem jednak rezygnuje ona z decyzji o usunięciu dziecka i postanawia znaleźć dla nienarodzonego maleństwa rodzinę zastępczą. Bohaterka w mgnieniu oka kontaktuje się z bogatym małżeństwem, które nie może doczekać się swojego potomstwa. Czas ciąży okazuje się dla Juno przyspieszonym kursem dorosłości.

4 / 10

''Skrawki''

Obraz
© getty

„Spring Breakers” to niejedyny film Harmony’ego Korine’a, w którym nastolatkowie mierzą się z różnymi przeciwnościami losu. Do miana kultowego urósł inny obraz tego reżysera – „Skrawki”. Ta kameralna i niezależna produkcja bez wątpienia należy do jednych z najciekawszych i najbardziej przerażających ilustracji życia ludzi stojących u progu dorosłości.

Akcja „Skrawek” rozgrywa się niewielkim miasteczku w stanie Ohio, które kilka lat wcześniej zostało całkowicie zniszczone przez tornado. Spokojne i ułożone życie miejscowości zostało dosłownie wywrócone do góry nogami. Korine ukazuje w swym wystylizowanym na dokument filmie, jak na zgliszczach miasteczka dorastają jego nastoletni mieszkańcy. Akcja skupia się głównie na braciach Tummler, którzy każdą wolną chwilę spędzają na wąchaniu kleju, zabijaniu kotów oraz słuchaniu black metalu. Każdego dnia na drodze bohaterów stają dziwni i przerażający ludzie…

5 / 10

''American Pie''

Obraz
© getty

Nie wolno zapominać, że oprócz w problemy, okres dojrzewania obfituje też w wiele szalonych i zabawnych sytuacji. Wyjątkowo grubą kreską postanowili to nakreślić twórcy słynnej komediowej serii – „American Pie”. W naszym zestawieniu postanowiliśmy umieścić pierwszą i zdecydowanie najlepszą część rubasznych przygód Jima, Fincha, Stiflera i reszty zwariowanej ekipy.

Film Chrisa i Paula Weitzów przedstawia historię kilku kolegów ze szkoły, którzy nigdy nie mieli jeszcze okazji uprawiać seksu. Paczka bohaterów zawiera ze sobą pakt o straceniu dziewictwa przed ukończeniem liceum. Starania dorastających chłopców obfitują w wiele zabawnych pomyłek, pikantnych (czasem nawet niesmacznych) żartów oraz niespodziewanych sytuacji.

6 / 10

''Słoń''

Obraz
© getty

SłońGusa Van Santa nie jest typowym filmem o dorastaniu. Obraz ten to sfabularyzowana opowieść o ostatnich godzinach życia ofiar i sprawców głośnej strzelaniny w liceum w Columbine. Produkcja charakteryzuje się niezwykle wolnym tempem prowadzenia akcji oraz spokojną pracą kamery. „Słoń” prezentuje przebieg zwykłego dnia w amerykańskiej szkole, w której nieoczekiwanie dochodzi do brutalnej rzezi popełnionej przez dwóch nastoletnich chłopców.

Dzieło Gusa Van Santa bezpośrednio odnosi się do masakry w Columbine High School z 20 kwietnia 1999 roku. Dwóch uczniów - Eric Harris i Dylan Klebold – otworzyli w swojej szkole ogień, zabijając 13 osób, a 24 poważnie raniąc. Sami po przeprowadzonym ataku popełnili samobójstwo. Wydarzenia z Colubine odbiły się echem na całym świecie i zwróciły uwagę na podatność młodzieży na brutalność zawartą w grach, filmach oraz muzyce.

7 / 10

''Klub winowajców''

Obraz
© getty

Mówiąc o najlepszych filmach o nastolatkach nie można nie wspomnieć o słynnym „Klubie winowajców”. Obraz Johna Hughesa uznawany jest do dziś za jedną z najważniejszych produkcji zwracającą uwagę na problemy dorastających osób. W rolach głównych filmu zagrali Emilio Estevez, Paul Gleason, Anthony Michael Hall i Judd Nelson.

„Klub winowajców” opowiada historię grupki nastolatków, którzy za różne drobne przewinienia muszą spędzić całą sobotę w szkolnej bibliotece. W ciągu dziewięciu godzin bohaterowie muszą napisać wypracowanie na temat „Kim jestem?”. Wspólna kara znacząco przybliża do siebie młodych ludzi, mimo wielu różnic istniejących między nimi.

8 / 10

''Dzieciaki''

Obraz
© getty

Dzieciaki” to bez dwóch zdań jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów w historii kina, ukazujących problemy nastolatków. Dzieło Larry’ego Clarka jest wyjątkowo brutalnym obrazem młodych ludzi, którym nieobce są alkohol, narkotyki i przypadkowy seks. Wiele osób uznaję dziś tę produkcję za dzieło kultowe. Scenariusz filmu został opracowany przez wspominanego już wcześniej Harmony’ego Korine’a. W rolach głównych wystąpili Leo Fitzpatrick, Rosario Dawson oraz Justin Pierce.

Akcja „Dzieciaków” rozgrywa się na ulicach Nowego Jorku. Nastoletni Telly całe dnie spędza na imprezowaniu, podrywaniu dziewczyn i bezcelowym kręceniu się po mieście. Jego życiowym celem jest przespanie się z jak największą liczbą dziewic. Jedna z niedawnych partnerek nastolatka – Jennie – przypadkiem dowiaduje się, że jest nosicielką wirusa HIV. Jedyną osobą, od której mogła się zarazić, jest niczego nieświadomy Telly. Tymczasem chłopak próbuje uwieść kolejną dziewczynę.

9 / 10

''Nasza klasa''

Obraz
© getty

Równie szokującą produkcją co „Dzieciaki” jest estońska „Nasza klasa” w reżyserii Ilmara Raaga. Oparty na faktach film wyjątkowo dosadnie ukazuje brutalność, do jakiej zdolni są młodzi ludzie, a także dowodzi, że przemoc zawsze rodzi przemoc.

Joosep to zamknięty w sobie i nieśmiały nastolatek, który jest obiektem drwin kolegów ze szkoły. Charakter bohatera oraz jego natura introwertyka stają się pretekstem do robienia mu niewybrednych, a nawet niesmacznych żartów. Pewnego dnia z grona prześladowców wyłamuje się Kaspar. Chłopak ma dość szydzenia z Joosepa i postanawia stanąć w jego obronie. Taka postawa rodzi konflikt między nim a dawną paczką znajomych. Po jednej z kolejnych upokarzających akcji, Joosep i Kaspar postanawiają zemścić się na swych prześladowcach.

10 / 10

''Stowarzyszenie umarłych poetów''

Obraz
© getty

Pierwsze miejsce w rankingu najlepszych filmów o nastolatkach zajmuje ponadczasowe „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Nagrodzony Oscarem dramat Petera Weira w wyjątkowy sposób prezentuje moment wkroczenia głównych bohaterów w dorosłość. To również niezapomniany film o poszukiwaniu autorytetów oraz własnej tożsamości. W rolach głównych wystąpili Robin Williams, Robert Sean Leonard i Ethan Hawke.

Pod koniec lat 50. XX wieku do pewnej konserwatywnej i renomowanej szkoły dla chłopców przybywa ekscentryczny nauczyciel literatury – John Keating. Wbrew obowiązującym tradycjom oraz rygorystycznym zasadom belfer korzysta z niekonwencjonalnych metod pracy z młodzieżą. Keating zaraża swoich uczniów pasją do literatury i zachęca do samodzielnego myślenia. Młodzi bohaterowie zainspirowani słowami nauczyciela zaczynają cieszyć się młodością, odkrywają w sobie nowe pasje i reaktywują tytułowe Stowarzyszanie Umarłych Poetów. Ich młodzieńczy polot przerwie nagle nieoczekiwana tragedia.
(W. Chentkiewicz)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)